as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Dpreview De D80 Hot Piksel Konusu.

Arkadaşlar Nikon D80 hakkında yabancı forumlarda Hot Pixel diye ,sensör üzerinde bazı piksellerin uzun pozlamalarda aşırı ısınmasından kaynaklanan bir sorundan bahsediliyor.

Sensörlerin uzun pozlamalarda ve sıcak ortam şartlarından etkilenip böyle sıcak piksellerin bir miktar oluşabildiği bilinmesine rağmen 1 haftalık makinasını test eden birinin aşağıda verdiği sıcak piksel sayıları hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

1.fotoğraftaki hot pikselleri ben ayrı bir forumda gördüğüm başka bir fotoğrafta farkedip işaretledim.
2.ve 3. fotoğraftaki sıcak pikselleri kullanıcı farkedip kendisi işaretlemiş.
Fotoğraflardan 2 ve 3 aynı makinaya ait.

Başka bir kullanıcıda kendi yaptığı test te sıcak pikselleri tek tek sayıp sonucunu aşağıya yazmış.

Bu konuda fikri olan arkadaşlar ne diyor acaba.

"I got my D80 less than a week ago, so far so good, it worked great this weekend, but I mainly tested it with daylight shots.

Wanting to know how good/bad my D80 is "hotpixel wise", I tried the usual: picture with lens cap on, high iso, long exposures. I got some results that I found too high:
30sec exposure, ISO 400: 10 hot pixels
30sec exposure, ISO 800: 30 hot pixels
30sec exposure, ISO 1600: 48 hot pixels
1/2 sec exposure, ISO 400: 12 hot pixels (!)
1/2 sec exposure, ISO 800: 22 hot pixels
1/2 sec exposure, ISO 1600: 28 hot pixels

I investigated further, using the process described in another post: enable Long exposure NR, take a 30sec photo with lens cap at ISO 1600, shut off before "Job NR" is done.

I was shocked at was I got then: deadpixeltest counted 18526 hot pixels (for 30sec exposure at ISO 1600 (5025 in a 10sec exposure). They are spreaded evenly on all the frame.
Is that normal or do I have a "lemon"? The rest is fine... so far!"

Focal Length 65mm
1/30 sec - F4.5
Exposure Comp. 0 EV
Sensitivity ISO 800

EXIF: 1/80, 65.0 mm, f/7.1 400 ISO, Manual P, Flash fired, auto mode, returned light detected, spot metering

EXIF: 1/60, 56.0 mm, f/13, 100 ISO, Aperture P, Flash fired, auto mode, returned light detected, CenterWeightAvg metering

#as' tarafından 20.09.2006 03:27:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 14:41 - İp: 88.***.**6.4
as
as (Üye)

Tamer bu olayın bazı şartlarda gerçekleştiğini biliyorum ama benim daha önce kullandığım R1 de veya arkadaşlarımın D70S ve D200 veya 20D sinde hiç başıma gelmemiş veya görmemiştim.
Belkide bunlar her makinada az yada çok oluyordur da yabancı forumlarda şuan tartışıldığı için bizim dikkatimizi çekti.

#as' tarafyndan 20.09.2006 02:43:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 23:26 - İp: 88.***.**6.4
as
as (Üye)

İlker ken rockwell de benzer şeyler söylemiş.
Birde şu linklere bakarmısın.
Aşağıdaki linkte kullanıcı tüm ıso değerlerinde ve pozlama sürelerinde olduğunu yazmış.

Link

Aşağıdaki linkte ki kullanıcı da sadece yüksek iso ve uzun pozlamalarda olduğunu yazmış.Ve aynı makinayla çekilmiş normal fotoğraflarıda yüklemiş.

Link

#as' tarafyndan 20.09.2006 03:22:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2006, 01:48 - İp: 88.***.**6.4
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Uzun lafın kısası:

"Kedi kendi kıçını görmüş, yara zannetmiş"

Bence o kadar çok kafaya takılası birşey değil bu hotpixel olayı.

Tarih: 20 Eylül 2006, 10:34 - İp: 85.***.**1.213
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Aşağıdakileri, yabancı bir kaynaktan bulup, çevirdim. Merak edenlerin işine yarayabilir.

-----
Piyasadaki dijital fotoğraf makinelerinin çoğu, uzun süreli perde hızlarında, parlak renkli kötü pikseller üretirler. Özellikle gece çekimleri, bu kötü piksellerden çok etkilenirler.

Üç çeşit kötü piksel vardır:

Apışıp kalmış piksel (Stuck pixel): Bu piksel her zaman maksimum gücünde çalışır. Bu nedenle, kırmızı, mavi veya yeşil renkte görünür. Bu tür bir piksel, çekim ayarları ne olursa olsun her fotoğrafta aynı yerde görünecektir.

Ölü piksel: (Dead pixel): Adından da anlaşılabileceği gibi bu tür bir piksel, ölmüştür ve siyah renkte görünür, haliyle, siyah üzerinde görünmez. Bu tür bir piksel, çekim ayarları ne olursa olsun her fotoğrafta aynı yerde görünecektir.

Sıcak piksel (Hot pixel): Bu tür bir piksel, uzun süreli pozlamalarda daima maksimum gücünde çalışan pikseldir. Beyaz, kırmızı, yeşil veya mavi renkte olabilir. Pozlama süresi uzadıkça sayıları artar ve her pozda farklı yerlerde olabilirler. Parlak fotoğraflarda belli olmazlar.

Kötü pikseller, genellikle RAW formatında çekim yapıldığında problem olurlar. JPEG formatındaki çekimlerde, bu kötü pikseller, özellikle uzun süreli çekimlerden sonra (1 saniye ve daha uzun) JPEG için yapılan sıkıştırma işlemi sırasında, makinenin yazılımı tarafından otomatik olarak yok edilirler.
-----

#ocaklilar' tarafyndan 20.09.2006 11:00:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2006, 10:55 - İp: 85.***.**5.234