as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Dpreview De D80 Hot Piksel Konusu.

Arkadaşlar Nikon D80 hakkında yabancı forumlarda Hot Pixel diye ,sensör üzerinde bazı piksellerin uzun pozlamalarda aşırı ısınmasından kaynaklanan bir sorundan bahsediliyor.

Sensörlerin uzun pozlamalarda ve sıcak ortam şartlarından etkilenip böyle sıcak piksellerin bir miktar oluşabildiği bilinmesine rağmen 1 haftalık makinasını test eden birinin aşağıda verdiği sıcak piksel sayıları hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

1.fotoğraftaki hot pikselleri ben ayrı bir forumda gördüğüm başka bir fotoğrafta farkedip işaretledim.
2.ve 3. fotoğraftaki sıcak pikselleri kullanıcı farkedip kendisi işaretlemiş.
Fotoğraflardan 2 ve 3 aynı makinaya ait.

Başka bir kullanıcıda kendi yaptığı test te sıcak pikselleri tek tek sayıp sonucunu aşağıya yazmış.

Bu konuda fikri olan arkadaşlar ne diyor acaba.

"I got my D80 less than a week ago, so far so good, it worked great this weekend, but I mainly tested it with daylight shots.

Wanting to know how good/bad my D80 is "hotpixel wise", I tried the usual: picture with lens cap on, high iso, long exposures. I got some results that I found too high:
30sec exposure, ISO 400: 10 hot pixels
30sec exposure, ISO 800: 30 hot pixels
30sec exposure, ISO 1600: 48 hot pixels
1/2 sec exposure, ISO 400: 12 hot pixels (!)
1/2 sec exposure, ISO 800: 22 hot pixels
1/2 sec exposure, ISO 1600: 28 hot pixels

I investigated further, using the process described in another post: enable Long exposure NR, take a 30sec photo with lens cap at ISO 1600, shut off before "Job NR" is done.

I was shocked at was I got then: deadpixeltest counted 18526 hot pixels (for 30sec exposure at ISO 1600 (5025 in a 10sec exposure). They are spreaded evenly on all the frame.
Is that normal or do I have a "lemon"? The rest is fine... so far!"

Focal Length 65mm
1/30 sec - F4.5
Exposure Comp. 0 EV
Sensitivity ISO 800

EXIF: 1/80, 65.0 mm, f/7.1 400 ISO, Manual P, Flash fired, auto mode, returned light detected, spot metering

EXIF: 1/60, 56.0 mm, f/13, 100 ISO, Aperture P, Flash fired, auto mode, returned light detected, CenterWeightAvg metering

#as' tarafından 20.09.2006 03:27:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 14:41 - İp: 88.***.**6.4
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

adnan hocam aynı sahnenin derken "aynı yerde aynı ısıda aynı ışık koşullarında aynı ayarda başka bir görüntüyü kast ediyorum. eğer bu ikinci hatta üçüncü görüntüde (fotoda) aynı koordinatlarda bu kırmızı noktalara (yada başka renk) rastlanırsa bunların ölü yada hot pixel olduğu şüphe götürmez.. sanırım kendimi yada düşüncemi ifade edemiyorum..

antika hocamın işaretinden sonra hot pixeli görmüş oldum. ikna oldum.. o uzaktaki köprünün ayağının dibindeki kutu kola yada terlik olamaz..

Ben gibi pozitif-negatif filmden yada karta basılmış fotoları tarayarak kullanan grafikerler bu tip foto veya tarama pixliklerine alışığız.. Rötüş şart..

Adnan hocam R1 i alırken test etme hatıranızı saniye saniye anlatırmısınız? ben ve benim gibilere ders olması açısından..Kapak kapalı iken çektiğiniz görüntülerin temizliğini test etmenize şaşırdım.. Bir ekranda büyütmedikten sonra LCD ekranda bu hatalar görülebiliyor mu?

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:19 - İp: 85.***.**8.141
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Ölü (dead) ile Sıcak (hot) piksel farklıdır. Piksel ölü ise, çekilen pozun ISO'su veya perde hızı ne olursa olsun hep aynı yerde görünür. Çözümü, bir önceki mesajımda bahsettiğim tekrar haritalama yöntemi olabilir. Sıcak piksel ise yüksek ISO ve/veya uzun pozlama sonucu ortaya çıkar ki her fotoğrafta aynı yerde olmayabilirler.

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:21 - İp: 85.***.**5.234
as
as (Üye)

Rokomet 3200 ıso fotoğraf çektiğinde objektif kapağı kapalı ise makina zaten uzun pozlamayı yapıyor.Sonra fotoğrafı bilgisayarda tam boyut olarak açıp artı birazda P/S büyütüp simsiyah fotoyu adım adım taramıştım.Daha sonra yine aynı fotoğrafı DeadPixelTest yazılımından geçirip sensörden tamamen emin olduktan sonra (Kendimce) makinayı satın almıştım.
Ha birde satın alma aşamasından hemen sonra yani aynı gün evde Focus test kart testinide yapmıştım.Makinanın doğru focus yaptığından emin olmak için.

Bu işlemlerin ne derece de doğru olup olmadığını bilmiyorum ama yabancı forumlardan okuduğum şeyleri kendimce uygulayıp alım aşamasında makinamdan emin olmak istemiştim.

#as' tarafyndan 19.09.2006 16:50:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:29 - İp: 88.***.**6.4
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Rokomet,

Madem filmden, negatiften tarama yapiyorsun shu link isine yarayacaktir:

http://www.kenrockwell.com/tech/photoshop/polaroid-dust-filter.htm

Orada once PhotoShop'in standart toz filtresinin yaptigi isi gostriyor (mouse'u resmin uzerine getirip cekerek farki gorebilirsin ), sonra da Polaroid'in filtresini. Polaroid'in filtresi mucize gibi birsey.

Sonrasinda ise nasil yukleyip calistiracagini aciklamis,

kolay gelsin.

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:31 - İp: 85.***.**1.213
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

örnek bir cekim yuklemeye calsıyorum. hemenpaylaş sitesinden. sorun olmassa. indirip bakabilirsiniz. 20 saniye ve 1600 iseoda as ın dedigi gibi objektif kapalı olarak deeneidm. yukleniyor.. bu arada ben bir piksel gordum .. normal gozla asla farkedilmiyor. Nikon d80 alan yada lamayı dusununenler icin bu bir sorunmudur bilemem. Benim icin asla değildir..

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:47 - İp: 88.***.**0.246
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

tıklayın indirin..

orjinal boyuttudr.

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:50 - İp: 88.***.**0.246
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

...."Sıcak piksel ise yüksek ISO ve/veya uzun pozlama sonucu ortaya çıkar ki her fotoğrafta aynı yerde olmayabilirler"... Ocaklilar

hocam bu durum can sıkıcı.. hot pixeli tesbit edip ona göre hareket etmek; evde elimde sineklikle sineğin konduğu yeri aramaya benziyor bu durumda

----
...."Sonra fotoğrafı bilgisayarda tam boyut olarak açıp artı birazda P/S büyütüp simsiyah fotoyu adım adım taramıştım.Daha sonra yine aynı fotoğrafı DeadPixelTest yazılımından geçirip sensörden tamamen emin olduktan sonra (Kendimce) makinayı satın almıştım. as

Hocam o mağazada makinayı elime alınca, ayarları yapınca (iso3600), ve içine hafıza kartını ve pilini (muhtemelen kendi kartım ve pilim olmak zorunda mağaza vermeyebilir) taktiktan sonra çektiğim fotoları eve yada ofise götürüp ekranda tam boy açıp baktıktan sonra satın almaktan bahsediyorsak aradaki "inceleme" fasılasında baktığımız makina satılmış yerine başka makina alıyor olabiliriz. Mağaza sorumlusunun buna izin vermesi ise tamamen şans olayı.. Yanımızda bir laptop götürsek diyeceğim ama zor iş yinede.. Bu konuda çok cessur değilim sanırım..

--

....Madem filmden, negatiften tarama yapiyorsun shu link isine yarayacaktir: [/] antika..

hocam çok saol hakkaten faydalı bir bilgi ve plug-in oldu benim için.. ayrıca pixel patlamaları için smart blur kullanıyorum. Belirteyim dedim belki size yada okuyana faydası olur...

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:50 - İp: 85.***.**8.141
as
as (Üye)

Kontrast o fotoyu hemen paylaş yerine Buraya yükleyebilirmisin.

Söylediğin gibi sadece 1 taneyse mesele değil ,diğer vatandaş bunun 28 tane olduğunu söylemiş o zaman bayağı rahatsız edici bir durum.

Rokomet bunu ben bayide çektiğim fotoğrafı flaş disk e atıp evde de kontrol ederek yapmıştım.Aldığım yerde makinada sadece 1 taneydi.Sensörde üretimden kaynaklanabilecek bir hata çektiğin her fotoğrafta gözüne batar çünkü sen yerini biliyorsundur,her fotoğrafta onu mutlaka görürsün başkası göremese bile.

Ancak bazı kullanıcılar bunu farketmiyebilir.Örnek Osmanlının (Kıvanç ın) S9500 ündeki sensör hatasını kendisinden önce ben buraya yüklediği fotoğraflardan farkedip onu uyarmıştım.O hata yüzünden servis makinesini değiştirmişti.Osmanlı o ana kadar çektiği yüzlerce fotoğrafta o sorunu farketmemişti.

#as' tarafyndan 19.09.2006 17:02:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:55 - İp: 88.***.**6.4
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

as neden acamdınmı.. hemenpaylaş sitesi favorimdir. eger acabilriseniz bundan acın ki acılır. Çunku hci vaktim yok. bu topici gorunce cozume yardımcı olmak amacıyla yuklmeey bekledim. Gece girebilrim ancak. O zamana akdar istediginiz bisey olursa yine yardımcı olurum.

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:59 - İp: 88.***.**0.246
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

korkuttun adnan abi beni.milim milim arama yaptım resimlerde.
sonuc böyle bir sorunum yok henüz.

Tarih: 19 Eylül 2006, 17:00 - İp: 88.***.**2.164