as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Dpreview de D80 Hot Piksel Konusu.

Arkadaşlar Nikon D80 hakkında yabancı forumlarda Hot Pixel diye ,sensör üzerinde bazı piksellerin uzun pozlamalarda aşırı ısınmasından kaynaklanan bir sorundan bahsediliyor.

Sensörlerin uzun pozlamalarda ve sıcak ortam şartlarından etkilenip böyle sıcak piksellerin bir miktar oluşabildiği bilinmesine rağmen 1 haftalık makinasını test eden birinin aşağıda verdiği sıcak piksel sayıları hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

1.fotoğraftaki hot pikselleri ben ayrı bir forumda gördüğüm başka bir fotoğrafta farkedip işaretledim.
2.ve 3. fotoğraftaki sıcak pikselleri kullanıcı farkedip kendisi işaretlemiş.
Fotoğraflardan 2 ve 3 aynı makinaya ait.

Başka bir kullanıcıda kendi yaptığı test te sıcak pikselleri tek tek sayıp sonucunu aşağıya yazmış.

Bu konuda fikri olan arkadaşlar ne diyor acaba.

"I got my D80 less than a week ago, so far so good, it worked great this weekend, but I mainly tested it with daylight shots.

Wanting to know how good/bad my D80 is "hotpixel wise", I tried the usual: picture with lens cap on, high iso, long exposures. I got some results that I found too high:
30sec exposure, ISO 400: 10 hot pixels
30sec exposure, ISO 800: 30 hot pixels
30sec exposure, ISO 1600: 48 hot pixels
1/2 sec exposure, ISO 400: 12 hot pixels (!)
1/2 sec exposure, ISO 800: 22 hot pixels
1/2 sec exposure, ISO 1600: 28 hot pixels

I investigated further, using the process described in another post: enable Long exposure NR, take a 30sec photo with lens cap at ISO 1600, shut off before "Job NR" is done.

I was shocked at was I got then: deadpixeltest counted 18526 hot pixels (for 30sec exposure at ISO 1600 (5025 in a 10sec exposure). They are spreaded evenly on all the frame.
Is that normal or do I have a "lemon"? The rest is fine... so far!"

Focal Length 65mm
1/30 sec - F4.5
Exposure Comp. 0 EV
Sensitivity ISO 800

EXIF: 1/80, 65.0 mm, f/7.1 400 ISO, Manual P, Flash fired, auto mode, returned light detected, spot metering

EXIF: 1/60, 56.0 mm, f/13, 100 ISO, Aperture P, Flash fired, auto mode, returned light detected, CenterWeightAvg metering

#as' tarafından 20.09.2006 03:27:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 14:41 - İp: 88.***.**6.4
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Adnan hocam tam "DFM HÜSRANLARI" başlığında bir konu olmuş..
Yalnız benim merak ettiğim birkaç unsur var..
Birincisi bu "Hot Pixel" denen benim "pikslik" diye türçeleştirip kısaltmak istediğim olayın nasıl TESPİT EDİLDİĞİ...
Eğer bunlar söz konusuğu fotolardan tespit ediliyorsa yanılma payının olacağı.. şöyle açıklayım birinci fotoda sahilde atılmış "teneke kola" yada "terlik" gibi şeylerin olabileceği.. ikinci fotoda söz konusu yerde parlayan bir metal, vida, vernikli köşe gibi şeylerin olabileceği.. üçüncü karede ise plastik gövdenin yüzey yapısından dolayı ışık parlaması, lensteki beyaz kumaş pisliği gibi şeylerin olabileceği..

Bu ihtimallerin bertaraf edilmesi için aynı sahnelerin farklı açı veya farklı zoom değerleriyle çekilmiş ikinci hatta üçüncü karelerine ihtiyac var...

ayrıca ikinci fotodaki noise miktarı "piksliği" gözardı edebilecek kadar fazla... kıvancın fotoları bile bu kadar noiseli değildi..

Tarih: 19 Eylül 2006, 14:59 - İp: 85.***.**8.141
as
as (Üye)

Rokomet ben forumda önce 2 ve 3. fotoların olduğu yazıyı okudum.
Sonra sitede gezerken D80 fotoğraflarının içinde 1. fotoyu farkettim.
Aslında bunun teknik olarak her sensör için olabilmesi mümkün ama vatandaşın biri yukarıda da söylemiş lens kapağı kapalı iken uzun pozlama yaptığında makinasında bir sürü sıcak piksel olduğunu görmüş.
Yine aynı forumda bunun makinada pil in şarj durumuna bağlıyanlar olmuş.

Birde aynı fotoğrafı tekrar çektiğimizde farklı piksellerinde ısınması söz konusu olacaktır ,aynı kareyi tekrar çekmek bizi çözüme ulaştırmayabilir.

İlave olarak kendi makinasında böyle bir sorunu olmayanlarında ifadelerini göz önüne alacak olursak durum biraz karışık gibi.

#as' tarafyndan 20.09.2006 03:07:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 15:13 - İp: 88.***.**6.4
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan,

Birinci fotoğrafta işaretlenenler bana hot piksel gibi görünmedi, hele o fotoğraf gerçek boyutunda değilse ki sanıyorum değil. Diğer iki fotoğrafta görülenler de hiç hot piksele benzemiyorlar, rokometin dediği gibi ya toz partikülleri veya ışıktan parlama yapan yüzeydeki pütürler gibi sanki.

Ama diğer yazdıkların ayrı tabi, uzun süreli pozlama ve yüksek ISO şartlarında (ayrı ayrı ve beraber olduklarında) piksellerin ısınarak görev yapamadıkları bilinir. Ama oranları ne olursa anormal olur çok teknik bilgim yok. Burada fotoğrafın çekildiği ortamın sıcaklığının da etkisi olduğu söylenir. Bunlar çok kesin bilgiler değil bu nedenle daha yetkili bir ağızdan duymakta fayda var tabi.

Yine yabancı forumlarda okuduğum başka bir söylenti de dead yani ölü piksellerin (hot piksel çok hot olduğu zaman mı ölüyor bilemiyorum) tekrar haritalanarak (re-map denilen bir yöntem) yok edilebildiğidir ki Minolta'nın 5D ve 7D gibi dijital makinelerinin ve Minolta temelli olduğundan Sony A100'ün ayda bir açık kaldığında fırsat buldukça bu re-mapping işlemini otomatik olarak yaptıklarıdır.

#ocaklilar' tarafyndan 19.09.2006 15:26:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 15:20 - İp: 85.***.**5.234
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Bende rokomet arkadaşımıza katılıyorum.Banada hot pikselmiş gibi gelmedi.Zaten özellikle 2.resimdeki kadar büyük hotpiksel olabileceğini sanmıyorum.Daha çok yansımaya benziyo...

Tarih: 19 Eylül 2006, 15:21 - İp: 85.***.**5.35
as
as (Üye)

Cüneyt bu piksellerin bizi yanıltması da mümkün ama bir başkası yine D80 de objektif kapağı kağalı iken fotoğraf çektiğinde (yüksek ıso) bunları çok ça farketmiş.
Bunların sayısının az yada çokluğundan nasıl bir anlam çıkartmamız gerekiyor.

#as' tarafyndan 20.09.2006 03:10:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 15:27 - İp: 88.***.**6.4
as
as (Üye)

Birde ilave yapayım makinanın kullanıldığı ortam sıcaklığınında sıcak piksele neden olabileceğini ben Z3 ü kullanırken görmüştüm.Hatta Z3 sensör ısındığında uyarı da veriyordu.

#as' tarafyndan 20.09.2006 03:11:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 15:31 - İp: 88.***.**6.4
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan, yanlış anlaşılma olmasın. Kapak kapalıyken yapılan çekimlerdekilere bir sözüm yok, sadece örnek fotoğraflardakilerin bana pek hot piksel gibi görünmediğini söylemeye çalıştım.

Tarih: 19 Eylül 2006, 15:42 - İp: 85.***.**5.234
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

2. ve 3. fotolarda gorulen hot piksel degil diye dusunuyorum cunku:

1. Bir piksel kendisi tekbasina sacmalarsa, olusturdugu rengin o pikselin kendi rengi olmasi gerekir yani : kirmiz, mavi veya yesil.

2. Sekiller noktasal degil, hele 2.fotodaki muhtemeln perdeden sizan bir isik seklinde.

3. Bu herif KM5D'si varken D80 almis. Ya bu isten anlamiyor, yada hasta Minoltaci, Nikon'a camur atiyor

1. fotoda koprunun karsi kiyisindaki ayaklarinin dibine bakin. 1. fotoda koprunun bu yakasinda, celik kablonun kopru ile birlestigi yerin altindaki kemerin sol ayaginin dibine bakin. Bunlar gercekten hotpiksel bence.

Tarih: 19 Eylül 2006, 15:43 - İp: 85.***.**6.98
as
as (Üye)

Cüneyt yanlış anlaşılacak bir şey olabilirmi .
Ben R1 i alırken objektif kapağı kapalı olarak 3200 iso da uzun pozlama yapıp bunu deneyerek makinamı almıştım.Ki vatandaş ta bunu aynı şekilde denemiş ve 28 tane piksel görmüş.

Antika işin garip yanı 1. fotodaki hot piksel olduğunu söylediğim (Hot piksel ise) fotoğraftaki kırmızılıkları ben fotoğrafa bakarken farkettim.Fotoğrafları çeken şahsın böyle bir şikayeti yazıda yoktu.

#as' tarafyndan 20.09.2006 03:13:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Eylül 2006, 15:54 - İp: 88.***.**6.4
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

bence bunlar hot piksel
eğer lens kapalı iken çekim yapsdaydı aynı sonuç olurdu.
benim makinede aynı sorun var..
yalnız ben bunları ölü piksel biliyordum. hert fotoda göze çarpar ..
yalnız foto tam boyut olduğuzaman görülür..

Tarih: 19 Eylül 2006, 16:00 - İp: 88.***.**6.162