fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

Distortionsuz Makine Tavsiye

merhaba arkadaşlar;

ben distortionsuz foto makinesi istiyorum. Distortion arızasını sevmiyorum.
Limit ortalama 500 tl gibi bir limitim var.

yarı prof olur pro olur farketmez.

ama diyorsanız 500 tl ye bulamazsın 700 olur 600 olur, ama 1000 tl yi aşmasın.

eski foto makinemi çöpe attım. o kadar iğrenç fotolar çekiyorduki, çok bombele çekiyordu. MArkası Samsun pl 20 gibi birşeydi. 300 tl ye almıştım.

Lütfen bana distortionsuz makine önerirmisiniz ? yada distortion yok denecek kadar az olsun. hiç olmasa iyi olur.

Tarih: 10 Haziran 2014, 05:14 - İp: 95.***.**9.36
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Distortion'dan kasttettiğiniz sanırım "barrel distortion".Bu durum genelde geniş açıda ortaya çıkan bir bozulma.Fotoğraflarınızı geniş açıda çekmezseniz çok büyük oranda bu sorunu engellemiş olursunuz.İkincisi, bu sorunu Photoshop'ta bir miktar düzeltme şansınız da var.
Elinizdeki makine ile zoom yaparak çekim yapın.Sorun çok büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır.

Tarih: 10 Haziran 2014, 12:04 - İp: 176.***.**8.204
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

distorsion a sebep olan şey lenstir.

prof ne pro ne bu arada?

Tarih: 10 Haziran 2014, 13:14 - İp: 194.***.**4.25
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

elimde bir makine yok artık.

yeni distortionsuz makine arıyorum. yarı profosyonel olur profosyonel olur farketmez. fiytları kaçtan başlar ?

Tarih: 10 Haziran 2014, 18:05 - İp: 95.***.**9.36
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

hocam photoshopla uğraştıktan sonra neden foto makinesi alayımki

yani distortionsuz arıyorum en az olsun yada hangi makinelerde en az distontion var ? zoom yapmadan distortionsuz makine arıyorum ?

Tarih: 10 Haziran 2014, 18:07 - İp: 95.***.**9.36
mustafali
mustafali (üye)
İstanbul / Amatör

Distortionsuz makina henüz çıkmadı çıkınca sana haber veririz

Tarih: 10 Haziran 2014, 18:30 - İp: 37.***.**0.78
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

hocam panasonic lumix miydi neydi en son çıkan bir makinesinde No Distortion yazıyordu nette...

yani hiçmi yok ? yada distortion yani fotoda bozulmalar az olan, yada düzgün çeken makine yokmu tavsiyede bulunmyacakmısınız ?

Tarih: 11 Haziran 2014, 06:53 - İp: 95.***.**7.230
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.netfotograf.com/forum/kompakt/samsungpl20-bombele-cekiyor-yardim-59972-1.html işte geçen yılki açtığım konuyuda buldum.

hocam bazı makineler çok bombele çekiyor bunun sizde farkındasınız ?

düzgün bir makine tavsiye edecek yokmu ?

No Distortion yada az distortion lu ?

Tarih: 11 Haziran 2014, 06:56 - İp: 95.***.**7.230
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Öncelikle distorsiyon bir arıza değildir.Lens yapısından ve optik zoom (ya da optik çarpan) dediğimiz oranla alakalı bir durumdur.

Distorsiyon hangi çekim açılarında ve odak mesafelerinde olur bunları bir araştır.Bunları öğrenmezsen hangi makine veya lensi alırsan al distorsiyonu az ya da çok görürsün.

Tarih: 11 Haziran 2014, 07:38 - İp: 91.***.**4.100
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

haydaaaaaaa ((( EN. distortion. TR. bozulma, distorsiyon )))
distortion bir bozukluk değil mi ? araştırınız... resimlerde aşırı bozulma olan makinelere arızasız diyebilirmiyiz ? yada resimlerde aşırı bozulan görüntüleri çeken makinelere iyi diyebilirmiyiz ?

şuna bir bakın hocam arabaların marka ve modeli bile gizemini koruyor. hocam resmi kağıda basıp eğip bükülmüş gibi olmuş...

hangi açıylan çekecekseniniz bunu size soruyorum o makine zoomda yapsan manzarayı çekeceksen ya lamba direkleri eğik çıkar yada arabalar karikatür gibi.

birde bu resme bakın iki resimde ayrı cihazlarla çekilmiş... distortion en aza indirgenmiş...

lensi kötü olan bir makineyle düzgün resimler alırsınız ama çok zor nadir..

işte size bunu demeye çalışıyorum...

bir tavsiyede bulunurmusunuz ? eleştirmek sorgulamak yerine ?
distortionu her açıda az olsun... zooma gerek kalmadan resim çektirebilsin YADA zoom yapıldığında resim kalitesi bozulmayacak bir makine ?

Tarih: 12 Haziran 2014, 05:23 - İp: 95.***.**7.230
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

hocam 1 cümleyle konumu açtığım YARDIM konusunu boşa gidermeyin...

Eski aldığım digital samsung pl 20 de ne zoom olayı düzgün çalışıyor nede resmi net çekiyordu ne yaptıysam olmadı.

bu zoom + distortionu en aza indirgemem için bile bir makine lazım... eee bunun içinde düzgün birşey lazım...

Tarih: 12 Haziran 2014, 05:26 - İp: 95.***.**7.230