fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

Distortionsuz Makine Tavsiye

merhaba arkadaşlar;

ben distortionsuz foto makinesi istiyorum. Distortion arızasını sevmiyorum.
Limit ortalama 500 tl gibi bir limitim var.

yarı prof olur pro olur farketmez.

ama diyorsanız 500 tl ye bulamazsın 700 olur 600 olur, ama 1000 tl yi aşmasın.

eski foto makinemi çöpe attım. o kadar iğrenç fotolar çekiyorduki, çok bombele çekiyordu. MArkası Samsun pl 20 gibi birşeydi. 300 tl ye almıştım.

Lütfen bana distortionsuz makine önerirmisiniz ? yada distortion yok denecek kadar az olsun. hiç olmasa iyi olur.

Tarih: 10 Haziran 2014, 05:14 - İp: 95.***.**9.36
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hasselblad filan mi deneseniz acaba - sanki o cozer bu isi gibime geliyor ...

Tarih: 12 Haziran 2014, 08:03 - İp: 96.***.**5.17
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

Pentaxlar nasıl hocam Distortionu kendi içinde yok ediyormuş ? bir yazılım varmış ?

Tarih: 12 Haziran 2014, 22:24 - İp: 95.***.**4.129
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım bu forumda herkes kendine müslüman. 2 satır birşey yazmayı bile çok görüyorsunuz.

Tarih: 12 Haziran 2014, 22:35 - İp: 95.***.**4.129
erlaky
erlaky (üye)
Eskişehir / Amatör

millet yazmış yazdıklarına da inanmıyorsun

lensle alakalı gövdeyle değil alırsın 4500 liralık lens distorsiyon az olur

Tarih: 12 Haziran 2014, 23:02 - İp: 5.***.**5.83
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bu kadar yazılanlar derde çare olmadığına göre sayın paperman'e katılmamak mümkün değil.

Bütün açılarda distortion yapamayan bir makine ya da lens bilen varsa söylesin.(Ben bilmiyorum da.)

Gidin öyleyse 50mm lens ve bir DSLR alın.Zoom isterseniz lens olarak,55-250mm, 70-210mm vb bir lens alın.Geniş açı lesn ya da geniş açıdan başlayan lens almayın.Çünkü sizin bu konuda hassasiyetiniz var anladığım kadarıyla.

Bir kez daha söylemek gerekirse, geniş açılarda mutlaka az ya da çok barrel distortion olur.Bu durum lensin açısı arttıkça ve lensin kalitesi azaldıkça artar.

Bunu engellemek istiyorsanız 35mm'nin üstünde bir lesn alın.(crop faktörlü makineler için.) Full frame makineler için 50mm'nin üstünde lens alın.

Birde farklı başlıklarda insanlar sizin için bir çok şey yazıp bilgi vermişler.Yani 2 satırdan fazla şey yazmışlar.
Kolay gelsin.

#mustafa_ozdag' tarafından 13.06.2014 01:12:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2014, 01:11 - İp: 176.***.**2.204
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Yazdıklarınızı nereden ve nasıl araştırıyorsunuz merak ettim doğrusu.Bozulma ile arıza anlam olarak aynı gibi olsada hangi durumlar için bu tabiri kullanmak doğru yada yanlış iyi düşünmek lazım.Burda bahsi geçen konu lens’dir.

Fotoğrafta bozulmalar sadece distorsiyon ile değil yüksek İSO dan kaynaklı green/noise artması yada vignetting denilen köşe kararmalarıda fotoğrafta bozulma olarak tabir edilir.

Bir fotoğraf makinesinin ,video kameranın,radyonun veya TV’nin ayarları bozulabilir,bu o cihazların arıza yaptığı anlamına gelmez.Hepimizin başına gelmiştir,TV lerde zaman zaman hava şartlarına bağlı olarak yayınlarda karlanma yada karıncalanma dediğimiz olay oluyor,bu durumda TV bozulmuş ya da arıza yapmış mı oluyor?

Distorsiyon,lenslerin karekteristik yapısından kaynaklı bir durumdur.Özellikle geniş açı lenslerde görülen bir durumdur.Buna istinaden zoom tabir edilen lenslerde optik çarpan olayına bağlı olarak az yada çok bu olay kendini belli eder.Örnek;18-55 lensdeki distorsiyon olayı 18-135/18-200/18-270 gibi lenslerden daha azdır.Bunun sebebide lenslerin üretim maliyetleri ve içerisinde bulunan grup ve element sayısına bağlı olarak değişir.
Yeni teknoloji üretilen lenslerde zoom meafesine bağlı olarak içeride bulunan elementlerin 2-3 tanesi aspherical tabir edilen mercek düzeneği ile üretilmektedir.Bu sayede hem ışık kırılmalarını minimize etmek hemde distorsiyon etkilerini aza indirgemek hedeflenmiştir.

Özellikle mimari tarz çekimler yüksek optik çarpanlı lensler ile pek çekilmez ya da zorunlu ise çekersin daha sonra PS müdahelesi ile bir miktar düzeltirsin.Tabi böyle bir çekim yaparkende PS müdahelesi için gerekli boşlukları yanlarda bırakmak gerekiyor.

Kompakt veya DSLR like makinelere 15-20-30 gibi optik zoom ‘lu lensler koyulmakta ve bu da sizinde başınıza gelmiş olan distorsiyona sebep olmaktadır.

Önceki yazımda dediğim gibi uygun açı ve çekim noktası bu işin püf noktasıdır.Bunu buradan anlatmak zordur ama kısaca şöyle anlatayım.Elinde 18-55 bir lens var ve önündede 2-3 katlı 10-15 metre genişliğinde bir bina.18-25-35...mm de iken binayı 10 -20-30 ...metre mesafeden çek ve sonucu incele,distorsiyon olayını burada görürsün.Galerimde çekilmiş bir kaçtane mimari ve manzara fotoğrafı var incele istersen.

Son olarak başka konu başlıkları altında yok cevap yazmıyorlar,boşa mesaj kasmışlar gibi yazılarda pek hoş değil .

Özellikle bu konu başlığı altında size cevap verenler boş insanlar değiller.

28 satır yeterli mi?

#sfkbay' tarafından 13.06.2014 04:47:56 tarihinde düzenlendi.

#sfkbay' tarafından 13.06.2014 05:51:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2014, 04:44 - İp: 91.***.**4.100
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ben bundan alacağım distorsiyon çok azmış...

Tarih: 13 Haziran 2014, 20:57 - İp: 78.***.**1.219
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

sfkbay + mustafa_ozdag çok teşekkürler. cevaplar için.

Tarih: 13 Haziran 2014, 21:10 - İp: 95.***.**3.237
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

kusura bakmayın flood yapıyorum ama

Canon PowerShot SX510 HS Siyah Dijital Fotoğraf Makinesi

Fujifilm FinePix S2980 Siyah Dijital Fotoğraf Makinesi

Samsung WB1100 Siyah Dijital Fotoğraf Makinesi - 8 GB Hafıza Kartı + Çanta HEDİYE

Nikon Coolpix L320 Siyah Dijital Fotoğraf Makinesi

FİNEPİX S4600 16 MP 3.0" LCD EKRAN DIJITAL FOTOĞRAF MAKİNESİ

Sony DSC-H300 20.1 MP 3" LCD EKRAN DIJITAL FOTOGRAF MAKİNESİ

Bu makineler uygunmu Yarı Prof mu ? yardımcı olursanız sevinirim.

PENTAX lar nasıl bu arada ?

şimdi arkadaşlar böyle foto makineleri iyimidir ? Ben lens değiştirmek istemiyorum... Çokda profosyonel olsun istemiyorum Yarı profosyonel olabilir.

Bu yukarda yazdığım fotolar yarı profosyonel mi.
işe yarar mı ?

Şu 200 tl civarı foto makinelerinden farkı varmıdır ?

Bu makinelerden hangisi daha iyi ?

1-2 yıl kullanabileceğim birşey olsun. ilerde daha düzgün bir foto makinesi bakarım.

max 700-800 tl yi geçmesin. ama özelliği iyiyse 1000 tl de uygundur.

saolun cevaplarınızı bekliyorum.

Tarih: 13 Haziran 2014, 21:26 - İp: 95.***.**3.237
fotosefo
fotosefo (üye)
İstanbul / Amatör

cevaplarınızı bekliyorum saolun.

(yukarıdaki mesajı göremedim tekrar yazdım. mesajıda silemedim değiştirdim.)

#fotosefo' tarafından 13.06.2014 21:39:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2014, 21:35 - İp: 95.***.**3.237