cansu_tan
cansu_tan (üye)
İstanbul / Meraklı

D90 ..... D5000

merhaba bende daha yeni aranıza katıldım. burası çok güzel bir site yeni buldum ve çok sevindim ...

makina alıcağım ve sizinde fikrinizi almak istedim d5000 ile d90 alıcağım ama hangisini alıcağım bilemedim video bakımından ve özellikler bakımından hangisi iyidir acaba fikirleriniz nelerdir

teşekkürler

#cansu_tan' tarafından 24.04.2009 00:46:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2009, 19:45 - İp: 85.***.**2.206
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hiç merak etmediğim bir konu olduğu halde Devinci'nin beni perde konusunda " bilgilendirmesi " üzerine şu Video operasyon-shutter konusunu internette biraz araştırdım .

Normal perdeden ayrı bir dönen " rolling shutter " var . Ana shutter devamlı açılıp sabit kalıyor ve o devreye giriyor olmalı ... Daha derine inmedim .

"A rolling shutter is a means to read out the sensor data. With a rolling shutter the data is read out a line at a time, then refreshed getting ready for a next capture. ...... the actual physical shutter is not used and an electronic shutter is employed instead "

Yoksa saniyede 24 kare hızla , F3'e ( 9 kare ) bayağı bir rakip olurdu

Tarih: 25 Nisan 2009, 20:18 - İp: 96.***.**9.175
devinci
devinci (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

#devinci' tarafından 05.08.2009 05:17:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Nisan 2009, 08:28 - İp: 78.***.**9.232
cansu_tan
cansu_tan (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekür ederim çok aydınlatıcı oldu okumam zaman alsada deydi
pekiiii sizler bana hangi makinayı önerirsiniz
birde d90 ı aldık diyelim video özelliğini 2 dk kullanıyoruz en fazla ama normalde hep fotoğraf çekiyoruz makina zarar görür mü ?

teşekürler

Tarih: 2 Mayıs 2009, 05:53 - İp: 85.***.**3.249
acarmob
acarmob (üye)
İzmir / Amatör

Makina almadan önce fotoğrafı ne kadar bildiğini yazmamışsın,bahsettiğin makinalar kolaymakinalar değildir,sonra veriğin paraya yazık olabilir merdiven basamak, basamak çıkılır selamlar..

Tarih: 2 Mayıs 2009, 17:56 - İp: 78.***.**1.9
cansu_tan
cansu_tan (üye)
İstanbul / Meraklı

kursum 1 hafta önce bitti hem seçtiğim makinalarda zor değil hepsi kolay menulu ve giriş seviyesi makinası

iyi günler eğitimli bilgileriniz için herkese teşekürler

#cansu_tan' tarafından 03.05.2009 09:58:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2009, 08:18 - İp: 85.***.**3.249
simonare
simonare (üye)
Yurtdışı / Meraklı

devinci bu verdiğin teknik bilgiler için teknik referans eklermisin rica etsem. Bu tip şeyleri özet olarak dinlemek ve aydınlanmak iyi oldu fakat işin aşırı teknik boyutuna inildiğini düşünüyorum ve kendim için yani bilgilenmek için referansa ihtiyacım var.

Teşekkür ediyorum

Tarih: 4 Mayıs 2009, 19:36 - İp: 131.***.**9.69
devinci
devinci (üye)

#devinci' tarafından 05.08.2009 05:18:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2009, 04:39 - İp: 81.***.**4.124
simonare
simonare (üye)
Yurtdışı / Meraklı

devinci açıklamanız için çok teşekkür ediyorum. Zaten yazdığınız yazının teknik olduğundan'dan kastım akademik olarak değerlendirmenizden ileri geliyordu.

Sizde biliyorsunuz ki halk dilinde değerlendirmekle akademik olarak değerlendirmek farklıdır. zira akademik değerlendirme referanslara ve birikimlere dayalı olur. Somut birşeye dayalı olarak yazarsınız.

yaşım şuanda 23 fakat bilgisayar mühendisliği bitirdim ve şuanda master yapmaktayım. Anlayacağınız bu tür teknik yazılar ilgi alanıma da giriyor. Tabi bilgisayar sizin anlattıklarınızın birazcık dışında kalıyor. bu daha çok elektrik ve makine işi.

Konu açma konusuna gelince, benim bu forumlarda böylesine teknik konu açabilecek birikimim yok ama tavsiyelerde bulunulursa bilgilenmek maksadı ile uygun bir teknik veyahutta akademik konu açmak isterim.

Tekrardan tavsiyenize uyarak size özel mesaj yolu ile ulaşacağım.

Çok teşekkür ediyorum

Tarih: 6 Mayıs 2009, 02:35 - İp: 131.***.**9.69
devinci
devinci (üye)

#devinci' tarafından 05.08.2009 05:19:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Mayıs 2009, 05:26 - İp: 85.***.**9.68
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. Devinci ,

Ben ayrı birer topic altında tartışmaya açmanız için önceki cevaplarınızda değindiğiniz 2 konu başlığı önereceğim ...

- DSLR'lerde ROLLING SHUTTER ( fiziksel olarak oynadığını/döndüğünü iddia ettiğiniz parça ) ... Gerçekten hareketli mi ?? ( bence değil )

- DSLR 'lerde SHUTTER COUNT 'un önemi / BOZULMAYA EN YATKIN PARÇA SHUTTER mı , SENSOR mü ? ( DSLR ömrünü belirleyen ve ilk bozulacak parçanın shutter değil kesinlikle sensor olduğunu savunuyorsunuz . Shutter Count'a bakarak sensor ömrü belirliyorsunuz )

Konu sıkıntısı çekilen forumlarda tartışmak faydalı olabilir ...

Tarih: 6 Mayıs 2009, 11:33 - İp: 96.***.**9.175