cansu_tan
cansu_tan (üye)
İstanbul / Meraklı

D90 ..... D5000

merhaba bende daha yeni aranıza katıldım. burası çok güzel bir site yeni buldum ve çok sevindim ...

makina alıcağım ve sizinde fikrinizi almak istedim d5000 ile d90 alıcağım ama hangisini alıcağım bilemedim video bakımından ve özellikler bakımından hangisi iyidir acaba fikirleriniz nelerdir

teşekkürler

#cansu_tan' tarafından 24.04.2009 00:46:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2009, 19:45 - İp: 85.***.**2.206
devinci
devinci (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

#devinci' tarafından 05.08.2009 05:20:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 01:24 - İp: 85.***.**9.68
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

devinci

Silikal oksit moleküllerinin akım ve ışık altında davranış biçimleri

bune be!

Tarih: 7 Mayıs 2009, 01:45 - İp: 88.***.**0.35
devinci
devinci (üye)

#devinci' tarafından 05.08.2009 05:21:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 01:52 - İp: 85.***.**9.68
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Tarih: 7 Mayıs 2009, 01:54 - İp: 88.***.**0.35
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben zaten yeni konu açmanızı önermiştim .....

----------------

ROLLING SHUTTER konusunda aşagıdaki paragrafı ekliyorum :

" A ROLLING SHUTTER is very different . The rolling shutter actually exposes different portions of the frame at different points in time, “rolling” through the frame. Again , IT'S NOT AN ACTUAL PHYSICAL MOVING SHUTTER that’s doing this (as opposed to a movie camera, which actually has a moving physical shutter). Instead, the sensor is telling different portions to become light-sensitive at different moments in time, and as this process proceeds down the course of the full frame, until the entire frame is exposed "

yazının tamamı : http://dvxuser.com/jason/CMOS-CCD/

Yani ortada hareket eden perde filan yok . Tüm etkiyi elektronik olarak sensor yapıyor

Akademik birikim buraya kadarmış demek

------------------

Diger konuyu yeni bir topicte tartışabilecek son derece bilgili arkadaşlar var . Burayı okumuyorlardır . Isterseniz orada açın .

Tarih: 7 Mayıs 2009, 01:59 - İp: 96.***.**9.175
devinci
devinci (üye)

#devinci' tarafından 05.08.2009 05:21:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 03:06 - İp: 85.***.**9.68
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ingilizcesi maalesef sizin yazdığınız gibi degil ...Herşeyi en iyi kendiniz bildiği fikrisabitliğiyle konuya bakmasanız aslında ne yazdığını çözebilirsiniz .

Paragrafı eksik kopyalamışsınız ; ben yine tamamını ekleyeyim .

--------------

" A ROLLING SHUTTER is very different . The rolling shutter actually exposes different portions of the frame at different points in time, “rolling” through the frame. Again , IT'S NOT AN ACTUAL PHYSICAL MOVING SHUTTER that’s doing this (as opposed to a movie camera, which actually has a moving physical shutter). Instead, the sensor is telling different portions to become light-sensitive at different moments in time, and as this process proceeds down the course of the full frame, until the entire frame is exposed "

-----------------

ROLLING kelimesinin tırnak işaretleri içinde yazılması ile aslında ortada bir "rolling " olmadığı , sensorun sanki " yuvarlanır " gibi o işi yaptığı anlatılıyor . Tercümesini yazmadıgınız bir sonrakı cumlede de bu işlem anlatılıyor .

( Yani , sensorun bir dalga halinde bir uctan digerine dogru aktive oldugunu dusunmeye calısın . Bunu da saniyede 24 defa yapacak )

FIZIKSEL bir perde olmadığı açık açık yazılmış . Sensorun , elektronik olarak kendisini " yuvarlanır" bir şekilde ışığı algıladığı açıklanmış . ( Sensor elektronik olarak perdenin gorevini yuklenmiş ). Ustelik video ile de sensorun çalışma tarzı gosterilmeye çalışlmış .

Şimdiye kadar aldığınız "akademik egıtımde " boyle bir bilgi görmemiş olabilirsiniz . Teknolojideki ilerlemeleri anında takip etmeniz mumkun olmayabilir . ( Geçenlerde bu forumda yazıştık - Ilerde fotograf makinalarında perdeye bile ihtiyac kalmayacagını dusunenler var - sensor aslında o işi de yapabilir diye )

--------------

Hala orada dönen fiziki bir perde var israr ediyorsanız , size artık diyecek bir şey yok

Tarih: 7 Mayıs 2009, 04:58 - İp: 96.***.**9.175
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" rolling" shutter denmesini izah eden bir baska yazı ...

" ....... rolling shutter exposes the frame from top to bottom. Imagine a TV as it writes an image line-by-line. A CMOS sensor captures light though capturing each pixel one-by-one. Each row of pixels (from top to bottom) is captured in sequential order, creating a rolling effect, hence the name "ROLLING SHUTTER"......

-------------------

Ingilizce'de Rolling Shutter , aynı zamanda donup sarılan pencere panjuruna da verilen addır . Video çekiminde sensor calışması da bu panjur hareketine benzetilmiş ve rolling shutter deyimi kullanılmış .

------------------

Internet örneklerle dolu ....Maalesef Turkcesi yok ..

Yeni bir teknoloji de degilmiş - 2004 tarihli yazılarda bile olduguna gore ...

Tarih: 7 Mayıs 2009, 06:31 - İp: 96.***.**9.175
devinci
devinci (üye)

#devinci' tarafından 05.08.2009 05:23:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mayıs 2009, 08:08 - İp: 85.***.**9.68
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Peki devreye giren o parça sabit mi duruyor " ( rolling shutter'ı kastediyorsunuz )

"Sizce hiçbir aktivasyonu (perdeleme fonksiyonelliği olarak) olmayan parçanın bulunma sebebi ne olabilir .Yani öylece hareketsiz duruyorsa fonksiyonu nedir"

"her nekadar daha dayanıklı yapılsalarda, .............Perde için; video çekimi esnasında aşırı rezonans,daha erken yıpranma."

"Demek ki hala ''Fiziksel perde'' var ve aktif .

---------------

Yukarıdakiler , ben " hareket eden perde yok " dediğimde , sizin 3-4 ayrı cevapta bana yazdıklarınızdan alıntılar...

Ingilizce yazıyı yolladığımda bile yanliş tercüme ederek önce " Demek ki hala ''Fiziksel perde'' var ve aktif " , demişssiniz ...... Zaten son cevabınıza kadar perdenin HAREKETLI olduğunu iddia ediyordunuz .....

Neyse , sonunda dediğim noktaya geldiniz .... ORTADA , EN BAŞINDA YAZDIĞIM GIBI AÇILIP KAPANAN ( veya dönen ) HAREKET EDEN PERDE YOK ....

Bitti diyelim mi artık bu konuya ....

----------------

Uslubumun sebebi bana ilk yazdıgınız cevap tarzıdır ....Uzatmaya gerek yok ama diğer bir sebep de 3-5 gün önce katıldıgınız 150.000 uyeli Netfotograf toplulugunda kimin ne bilgi birikimi ve tecrübesi olduğunu düşünmeden , direk ders verme/paylama / her şeyi en iyi ben bilirim moduna girmeniz ve teknik fotograf konularının araştırarak ulaşılamayacak kadar zor , sadece sizin gibi akademik bilgili mühendislerin aydınlatabileceği kadar teknik bir branş olduğuna derinden inanmanızdır .

--------------

Perde /sensör ömrü konusunda yeni topic açmanızı size önerdim .... Benim " DSLR'lerde kritik parça shutter'dır " diye konu açmam , zaten genelde kabul gören bir görüş olduğu için anlamsız olur . Siz aksini siz iddia ediyorsunuz - işte o tartışma konusu olabilir ve o yüzden siz açın diyorum .

Tarih: 7 Mayıs 2009, 09:12 - İp: 96.***.**9.175