gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 & Hayyam

henüz hiçbir şekilde dslr makina kullanmış değilim, yinede 2 yıldır garip bir heves var. şartlarımı zorlayarak nikon d7000 almaya karar verdim. araştırdığım kadarıyla d7000 fiyat/performans bakımından gayet tatmin edici bir makine ama ilk serilerde var olan sorunlarıda biliyorum. sorum şu ki hayyamdan almak beni çok ürkütmezken büyük teknoloji marketlerde bile sorunlu çıkabilen bi makineyi hayyamdan almak ne kadar güvenilir? açıkçası hayyamı gidip görmekle birlikte güvenirlik bakımından alışveriş etmedikçe fikir edinmek zor. sırf bu sebepten yine hayyamdan ama bu sefer 60d almayıda (ki çokta içime sinmiyor haksızmıyım bilemiyorum) bi ihtimal olarak değerlendirmeye başladım. endişem gereksizmi eğer yardımcı olacak biri olursa ne mutlu..

Tarih: 14 Kasım 2012, 14:25 - İp: 78.***.**1.106
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

evet fiyat gerçekten çok iyi ama bu aralar marketlerde bile fiyatlar düşmüş dün medimarkt ta 60d yi kit lensiyle 2800'e düşürdüler, bu mevsimdemi ucuz oluyorlar anlayamadım. ha evet yinede çok ucuz ve bi tereddüt yaratmaması imkansız ama birebir değiştirme garantisi veriyorsa -ki yazılı bi belgeyle onaylanmasını talep ederim avukatlık alışkanlığıyla- sizce endişe edecek bir durum kalıyormu? bu değişim garantisini adam zaten sadece kısa bir süre için veriyor, 15 gün içinde diyordu, bi sorun olup olmadığını anlamak için yeterli bir süre bence.

ha birde 7d içinde çok iyi bir rakam söyledi, neredeyse benim d7000 e vereceğim paraya yakın bi meblağ.

odak fotoğraf.. forumdaki bi kaç arkadaşta orayı tavsiye etmiş daha önce bunu gözönüne alarak aradım.

Tarih: 15 Kasım 2012, 13:51 - İp: 78.***.**1.106
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

hevalko bir kere bu sensör yağlanma sorunu aldığında hemen görebileceğin bir sorun değil. Forumda arkadaşlar yağlanmanın 3000-3500 çekimden sonra ortaya çıkmaya başladığını söylemişlerdi.
15 gün içinde bu kadar çekim yapabilecekmisin. Hadi diyelimki sorun 3500 çekimde değilde 5000 çekimde ortaya çıktı, o zaman ne yapacaksın. Sana yine diyecekleri (diğer arkadaşlara söyledikleri gibi) bunlar yağ değil toz, sensörü kirletmişsin diyecekler.

Şartlarını zorlayarak alacağın bir makinada böyle bir riskide makinayla beraber almak istiyorsan karar senin.

Tarih: 15 Kasım 2012, 14:06 - İp: 78.***.**1.95
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

doğru diyorsun, biraz daha zorlar 7d yi alırım. hazır fiyatlar düşmüşken, kafam rahat etsin. yinede nikonun bu kadar sevilen bi makinesinde bu kadar çok sorun olması ve düzeltemiyor olması bana çok abes geldi. nikondan bahsediyoruz arçelik yumatu falan değil hani. neyse..

Tarih: 15 Kasım 2012, 14:23 - İp: 78.***.**1.106
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

"nikonun bu kadar sevilen bi makinesinde bu kadar çok sorun olması ve düzeltemiyor olması bana çok abes geldi. nikondan bahsediyoruz arçelik yumatu falan değil hani. neyse.."

Aynen öyle. D7000 piyasaya çıkalı sanırım 3 sene falan oluyor. Nikon nun bu sene çıkarttığı yeni FF makinaları D800 ve D600 lerde de sorun çıkması olacak şey değil. Nikonun oturup bunun nedenlerini iyice araştırıp bulması lazım. Hadi Amerikada yaşıyor olsak bir şekilde bu sorunlara çözüm aranır. Ama Türkiyede makina elinde patladığı ile kalır. 10 tl, karla makina satan dükkanın sorunu çözemeyeceği çok açık. Ki Nikon servisinede bu sorunları sorsanız " ya öylemişmiş, bu konularda şikayeti olan ilk müşterimiz sizsiniz, daha önce hiç duymamıştık " der, tıpkı D7000 şikayetlerinde olduğu gibi.

Tarih: 15 Kasım 2012, 16:55 - İp: 78.***.**0.1
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

Spot konusuna aciklik getiren olmadı, hayyamdan almak bana sıkıntı vermez degilmi?

Tarih: 15 Kasım 2012, 17:43 - İp: 176.***.**4.31
sezgincetin
sezgincetin (üye)
İstanbul / Amatör

Ordaki Dükkanlar tahminen 8-9 ay dükkan garantili veriyorlar şahsen bende ordan aldım 9 ay dükkan garantili herhangi bir sorun odlugunda götürüyorsun Tamirini Yapıyolar Makinenin Kendisi Arızalı İse değiştiryorlar en azından başka biryerden 2.el vs alsanız bir kaç ay sonra makinede sorun oluşşsa araki bulasınız adamı Adamı Buldunuz Diyelim

Diyeceği Laf Ben Verirken Böyle Bir Problem Yoktu..

En Azından Dükkan Garantili Olması Daha Mantılıklı benim Nacizane Görüşüm Budur

Tarih: 15 Kasım 2012, 18:18 - İp: 82.***.**6.36
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Neden D90 düşünmüyorsun bu makine kendini kanıtlamış bir dslr distributor garantili al yıllarca kullan keyfine bak.

Tarih: 15 Kasım 2012, 21:20 - İp: 217.***.**1.142
goldufuk
goldufuk (üye)
İstanbul / Amatör

hevalko, hevesini o kadar iyi anlıyorum ki daha 3-4 ay oldu ben makinemi alalı. Çok araştırma yaptım önceleri nikon d90 istiyordum forumları okudukça eskimiş teknolojisi ve lens fiyatları dolayısıyla nikondan vazgeçtim, canonda ise 7000 ile 60d arasında kalmıştım d7000 sorunlarını okudukça ondan da vazgeçtim. sonuç olarak 2250 tlye 18-55 kit lensiyle beraber 60d yanına birde 50 mm 1.8 lens aldım. bu işte objektif ekipman çok önemli. Video özelliğine kanma inan neredeyse hiç kullanmadım. uzun lafın kısası objektif araştır, mesela Canon EF 24-70 F2.8 bu lensle en kötü makine bile 18-55 kit lensli 7d den daha iyi çeker. sonuç olarak 60d sen ben gibiler için fazlasıyla tatmin edici.

Tarih: 16 Kasım 2012, 05:35 - İp: 176.***.**2.227
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

goldufuk teşekkürler benim durumumda olan birinden tavsiye almam iyi oldu. d90 eski olduğundan benimde yanaştığım bi makine değil. ama 18-55 kötü bir lens zaten 60d için sanırım. ben 18-135 lens ile alırım alırsam muhtemelen, başlangıç olsunda gerisi gelir zaten. senin bahsettiğin lens 3bine yakın bir fiyatı var bu arada. benim için fazla uçuk. birde neyi nasıl kullanırım nasıl ihtiyaçlarım belirir.. bunları bilmeden yatırım yapılmaz lense.

Tarih: 16 Kasım 2012, 11:40 - İp: 78.***.**1.106
aktunct
aktunct (üye)
Yurtdışı / Amatör

merhaba ben kıbrıstan tanfer.YAKLAŞIK 5 yıldır slr KULLANIYORUM.Ben de bu konuda fikrimi belirtip size faydalı olmak istedim.BEN bugün yeni bir slr alsam canon 7d + tamron 17-50mm (vc siz olan) seti yapardım.SONRASI ilerde düşünülür.yada canon 60d + 17-50mm (vc siz) bu iki set bana inanın ki profosyonelleri bile tatmin eder.Bu benim fikrim tabii esas olan sizin bütçeniz ve kararınız hayırlı olsun.

Tarih: 16 Kasım 2012, 22:39 - İp: 77.***.**9.81