gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 & Hayyam

henüz hiçbir şekilde dslr makina kullanmış değilim, yinede 2 yıldır garip bir heves var. şartlarımı zorlayarak nikon d7000 almaya karar verdim. araştırdığım kadarıyla d7000 fiyat/performans bakımından gayet tatmin edici bir makine ama ilk serilerde var olan sorunlarıda biliyorum. sorum şu ki hayyamdan almak beni çok ürkütmezken büyük teknoloji marketlerde bile sorunlu çıkabilen bi makineyi hayyamdan almak ne kadar güvenilir? açıkçası hayyamı gidip görmekle birlikte güvenirlik bakımından alışveriş etmedikçe fikir edinmek zor. sırf bu sebepten yine hayyamdan ama bu sefer 60d almayıda (ki çokta içime sinmiyor haksızmıyım bilemiyorum) bi ihtimal olarak değerlendirmeye başladım. endişem gereksizmi eğer yardımcı olacak biri olursa ne mutlu..

Tarih: 14 Kasım 2012, 14:25 - İp: 78.***.**1.106
justinn
justinn (üye)
Edirne / Amatör

ercan43 adlı abimize katılıyorum.

Tarih: 15 Kasım 2012, 02:14 - İp: 88.***.**3.100
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

peki TÜRK tavsiyenize uymaya karar verdim, hiç deneyimi olmayan biri olarak başka seçeneğimde yok gibi. benim gibi yeni başlayan amatörlerin durumu gerçekten zor çünkü, çok fazla konuşuluyor ama fotoğraf anladığım kadarıyla işin içine girmedikçe söylemlerle içinden çıkılabilecek gibi bir uğraş değil.

bunu tekrar etmek artık yersiz ama keşke sorunsuz bir d7000 bulma imkanım olsa diye hissetmekten kaçmamın çaresi yok çünkü makineyi elime aldığımda ciddi bir heves vermişti, insanoğlu işte romantik canlılarız ne yaparsın. 60d beni üzmez zannedersem ama yinede elime aldığımda beni iyi hissetirmemesinden belki bütçemi epey zorlayıp 7d yi düşünmeye başlıyorum ama yeni başlayan biri için bu gerçekten gereksiz olur sanırım ERCAN43 ün dediği gibi.

velhasıl her yol 60d ye çıkıyor, umarım uğraş verecek kadar sevebileceğim bir makine olur. hevesim kırılsın istemiyorum çünkü.

birde hayyam faktörü varki iyi bir dükkandan alınırsa sorun çıkmaz diye tahmin ediyorum, o kadarıda şansıma kalmış artık.

yardımlar için teşekkürler.

#hevalko' tarafından 15.11.2012 02:24:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Kasım 2012, 02:21 - İp: 88.***.**1.239
justinn
justinn (üye)
Edirne / Amatör

son 5 yıla ait CMOS sensörlü hiç bir makine seni üzmez arkadasım. canon olsun nikon olsun farketmez. yeterki D7000 gibi 'neredeyse kronikleşmiş' sorunları olmasın.

Tarih: 15 Kasım 2012, 02:29 - İp: 88.***.**3.100
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

En az 3-4 defa yazdim - D7000 ile ilgili yabanci forumlarda neredeyse 1 yildir - belki daha fazladir sikayet yok diye.

Sorun, ilk cikan binlerce/onbinlerce makinanin Turkiye gibi ulkelere "cakilmis" olmasi . Dikkat ederseniz forumdaki sorunlu D7000 makinalar ( yeni alinmis olanlar ) hepsi HAYYAM kaynakli . Bunun Hayyam'da satilan tum makinalar icin fikir vermesi gerekirken bozuk plak gibi hala D7000'in uretim hatalarinin surdugu yaziliyor. Kimse "yahu bu makinalar Hayyam'da ABD'den daha ucuza nasil satilir demiyor.

Bu arada D7000 ile ilgili sorunu 2 yil once ilk yazan/uyari yapan kisi oldugumu hatirlatayim. Simdi de soyluyorum , o "sifir' diye Hayyam'dan alinan makinalar, yurtdisinin iade edilmis/ilk 3-6 ayda uretilmis serileri ... D7000 sorunlu dogmus bir makinaydi; su an GERCEK SIFIR bulursaniz, yurtdisindan alirsaniz sorun yok .

Ayni sekilde D800 ... Buyuk sorunlarla dogdu, sorunlar ilk 3 aydan sonra duzeltildi. Ama bilin ki 1 yil sonra da Hayyam'a bu arizali D800'ler dusecek, "bilerek" veya " bilinmeyerek " sifir diye satilacak.

D600 problemleri simdilik devam ...

Bu arada, Hayyam'dan aliyorsaniz Canon 5DMIII'un isik sizdirma problemine dikkat ... Iade, arizali mallardan biri sizi bulmasin ( Mayis 2012 oncesi )

Tarih: 15 Kasım 2012, 08:29 - İp: 96.***.**5.17
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

Peki paperman hayyamdan alınacak bir d7000 in ilk serilerden olmadığını anlamanın bir yolu yokmudur? teknoloji marketlerde ciddi fiyat farkı var çünkü ve o kadar verecek param yok ne yazıkki. gül color diye bi firmayı aradım adam ısrarla son serilerden olduğunu söylüyor, ne kadar güvenilir bilemiyorum. fiyatıda 2560 tl 18-105 lens ile.

Tarih: 15 Kasım 2012, 10:30 - İp: 78.***.**1.106
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

paperman: ışık sızdırma problemlerini biliyorum. Canon nun bu konuda yaptığı açıklamada seri numaranın 6. hanesi 1 veya 2 olan gövdelerde ışık sızma sorunu olduğunu kabul etti ve bunları onarım için geri çağırdı.
Benim aldığım makinada bu numara 4. Ayrıca dükkanda pilini ilk taktığımda bunu test ettim.

hevalko: D7000 ile 7D arasında ne kadar fiyat farkı var? Bence D7000 özellik anlamında 60D ile 7D arasında bir model. 19 cross type lı AF si(D7000 9 croos type), tamamen meganezyum kaplı gövdesi (D7000 bayonet kısmı yani ön yüzü magnezyum değil plastik), 6fps ye karşı 8fps Seri çekim hızı ile 7D daha iyi bir gövdedir.
7D yi alırsan yıllarca sorunsuz kullanacağını düşünüyorum.

Tarih: 15 Kasım 2012, 11:35 - İp: 78.***.**1.95
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

turk:bütçem zorlamış halimle 2500-2800 tl arası. 7d spot fiyatıyla en ucuz 3500 civarı. 2800 gibi bir rakama bulabilseydim alırdım zaten düşünmeden. dediğim gibi tavsiyenize uyup 60d yi alacak gibiyim ama olurda biraz daha sabredebilirsem belki 7d ye geçerim. fiyatları dahada düşermi bu önümüzdeki ay bilmem ama. telefon piyasası gibi değildir heralde fotoğraf makinalarıda. yada ne bileyim örneğin 60 dyi elden çıkarmak istediğimde bir altı ay sonra fiyatı çok düşermi..? haftasonu hayyama gidip bi bakınıcam sanırım, kararımı kesinleştiremedim bi türlü ve bunaltmaya başladı artık

Tarih: 15 Kasım 2012, 12:45 - İp: 78.***.**1.106
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

ha birde d7000 tehlikeli makina anlaşıldı, şansa kalmış iş alınırsa.
peki hayyam genel olarak sorunlu bir yer değil dimi bu arada, 60 yi marketten 3000 liraya almanın bi anlamı yok diye düşünüyorum çünkü. spot ürünlere mesafeli durmuyorum ama şerh koyacak biri varmı bilmem.

Tarih: 15 Kasım 2012, 12:51 - İp: 78.***.**1.106
gregorsamsa
gregorsamsa (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşların önerdiği odak fotoyu aradım, 15 gün içinde tüm kontrollerini yap eğer bir sıkıntı çıkarsa birebir değiştirme imkanını veriyorum diyor. ilk serilerden olmadığını iki kez özellikle sordum değil diyor. son olarak pazarlıkla 2350 lira gibi bi fiyatta çektirdim ki, birebir değiştirme garantisinide veriyorsa bana gayet makul geldi. sayın TURK ben yinede tavsiye etmiyorum ama sen illa o boku yicem diyorsan afiyet olsun diyorsan daha temkinli yaklaşırım

Tarih: 15 Kasım 2012, 13:15 - İp: 78.***.**1.106
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

TIKLA

Sorunsuz olduğunu iddia ettikleri makinayı, USA fiyatına nasıl satıyorlar anlamadım. 10 TL karlamı veriyorlar D7000 ve kit lensini ?
USA fiyatı 2340tl, TR fiyatı 2350tl. (dolar kurunu 1800 tl den hesapladım)
Üstelik USA fiyatı olarak linkteki rakam yüzde 14 indirime girmiş hali.

Sence fiyat anormal değilmi ? Bu adamlar ta USA dan makina getirtip 10tl. karla satıyorlarsa diyecek bir şeyim yok.
Hatta dükkana gidip biraz daha bastırsan, eminimki USA fiyatından daha ucuzada alabilirsin.

Birde sorunsuz seriden olduğu nereden anlaşılıyormuş sorsaydın keşke.
Çünkü makinaların seri numaralarından yola çıkarak bunun anlaşılmasının imkansız olduğu, daha önce yorum yazan arkadaşlarca ifade edildi.
Ayrıca senin bu sorduğun sorulara "evet makinamız sorunlu" diyeceklerini tahmin etmiyordun değilmi.

Karar senin !

#turk' tarafından 15.11.2012 13:43:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Kasım 2012, 13:38 - İp: 78.***.**1.95