renovatio
renovatio (üye)
İstanbul / Amatör

D50 Mi D70s Mi

arkadaaşlar yardımcı olursanız sevinirim kimi yerde d 50 daha iyi deniyor kimi yerde d70s daha üstün deniyor özellik bakımından d70s daha üstün biliyorum ama resim kalitesi yönünden d50 daha iyi geldi gözüme. Siz hangisini tercih edersiniz? neden? teşekkürler....

Tarih: 13 Ocak 2006, 23:41 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

magzed merhaba..
turkiye icin bilemiyorum ama buradaki fiyatlari arasinda 20 pound farklilik var.. 18-55'in fiyati 170 pound, 18-70'in ise 190..
ama birisini body'si 200 kusur gram.. (yaniliyor olabilirim..)
digerinin 400 kusur..

...insanlar genelde, agir lens olunca, kalitesinin de yuksek oldugunu dusunuyorlar.. ama isin gercegi, optik kalitesidir.. agirlik degil..
...her ikisinde de kullanilan semboller ayni.. her ikisi de ED elementi tasiyor.. her ikisi de G serisi..
ama 18-70, daha hizli bir lens.. zaten hizli olmasi da o agirlikta olmasini gerektiriyor..(f/3.5-4.5)
..................
diger yandan, nikon 18-55 alanlar, 18-70 almiyorlar.. ayni sekilde 18-70'i olanlar da 18-55 almiyorlar.. yani her iki taraf da birbirinden haberdar degil..
......
onemli olan kisim, 18-55'i d50 ile birlikte veriyorlar, cunku maliyeti bir anlamda dusurmek zorundalar..
oysaki d70s'e 18-70 vererek, daha da kaliteli havasi vermeliler..
..................................................

ama tabii ki bunlar benim dusuncelerim..

.....................................................

tabii ki dslr'ina lens alma isi, kisisinden kisisine gore degisir..
ama kamerani disari cikartirken, hadi bir 10-20 takayim da cikayim diyemezsin.. (veya en azindan ben demem..) cunku 50mm'ye ihtiyacin olursa, hicbirsey yapamadan kalirsin..
iste o yuzden, internette de rastlamissindir, "walk-around" lens denilen bir tabir vardir.. yani bir tek lens takip, disari cikma..
iste canon'da bu 17-85 is lensi bence.. cok iyi bir araligi kapsiyor.. tek bir lens takiliyken, makineyi kapip disari cikabilir insan..
nikon 18-200 vr, daha da iyi.. hatta bulunmaz nimet bence..
...
18-200 gibi bir lensi kullanmak sadece tek lensle olayi bitirmek icin degildir..

ben mesela.. bir tatile cikacaksam.. yanima uc tane lens almak istemem.. bir lens takip gitmek isterim..
iste 18-200 gibi bir lensi takip gidebilir insan yolculuga..

..o yuzden, ileride baska lensler alinacak bile olsa, 18-200 alinmali bence.. cunku 18-200'un yeri mutlaka gelecektir..
...........

peki iki tane lens alinirsa ne olur?
daha sonradan, ah keske 18-200 alsaydim da iki tane lensi her yere gezdirmek zorunda kalmasaydim da diyebilir insan.. biliyorum cunku ben dedim..
ama tabii ki 18-200 lensini insan sonradan da alabilir.. yani hem 18-55, hem 70-300 hem de 18-200 lenslerine sahip olunabilir..
ama iste biraz gereksiz de olabilir..

Tarih: 15 Ocak 2006, 22:06 - İp: 62.***.**2.10
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

Magzed malesef Yalçınlar a da Aydınlar a da gittim ve ikisi içinde durum aynı, Ankara da ve İstanbul da sırada bekleyen 7 ve ya 8 er kişi var ve D70s yok, örneğin Yalçınlar ın istanbul merkezde 3 makina var ve hepsinin sahibi belliydi 3 gün önce...
Nikon u 18-70 ile birlikte alıp alamayacağımı bir araştırıcam Tripod dan olmuyorsada 18-55 ile alıp daha sonra duruma göre 3. bir objektif alabilirim..
18-55 in aralığı az dolayısiyle iyi sonuç alınması gerekmezmi.. Eğer lens konusunda dar aralık kaliteyi arttıran bir etkense nikkor nasıl böyle bir ürün ortaya çıkardı bunu da anlamıyorum?? Neyse zannediyorum aradaki farkı ben fark edemiyeceğim ama insan alırken ince eleyip sık dokuyo ister istemez..
Bu arada forumlarda bu lens için oldukca sert eleştiriler var, nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama bir forumda o lens sadece makinedeki deliği kapamaya yarar gibi bir eleştiri okumuştum.. Neyse yardımlarınız için çok teşekkürler..

Ek: Dadanagast yazını yeni okudum üçüncü objektif olarak 18-200 olabilir aslında belki direk 18-200 le alırım ama geniş aralılı bir objektif, kalitesi nasıl sanırım iyi şeyler duydun 18-200 ile ilgili???

EK 2: 18-200 ün fiyatını gördüm, kalitesiyle ilgili sorularımı geri alarak bu lensle ilgili planlarımı 1 sene erteliyorum

#ilinsor' tarafyndan 15.01.2006 23:25:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2006, 22:27 - İp: 85.***.**8.23
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

magzed tokina 12-24 öneririm.
çok güzel bir lens.

Tarih: 15 Ocak 2006, 22:36 - İp: 85.***.**4.113
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

omerbey o lensi ve tamron 11-18 i aklımda tutuyorum zaten ikisi de gayet iyi lensler ama nereden bulacağımı tam olarak bilemiyorum, lens almak için zaten istanbul a gideceğim için orada bildiğin adres varsa verirsen sevinirim.
bu arada 18-55 o kadar abarttıkları kadar kötü bir lens değil, içinde ed elementi var ama sağlamlık konusunda iyi değil öncelikle bir de 18-70 kadar af si hızlı değil zaten fiyat farkı da genel olarak bu yüzden biraz kalitesi de iyi, ama ben zarar gelecek diye korkmuyorum elimin altında sağlam lens olunca, güven geldiği için rahat oluyosun ve çıkarıp takarken dikkat etmek zorunda olmadığın için heyecan yapıp düşürmüyosun.

Tarih: 15 Ocak 2006, 23:39 - İp: 85.***.**1.40
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

dadanagast çok lens taşımak bazılarına yük gelebilir rahatlıkla da anlıyorum ama o lensleri taşımak bana keyif verecek, nerden biliyorsun dersen zaten bi ton şeyle dolaşıyorum şimdi bile.
ilinsor aralık önemli hatta mümkünse en açık diyaframa sahip sabit lens almak lazım ama o iş pro olunca olacak bir şey. Aralık ne kadar azsa o kadar iyidir aklına gelmesin, sonuç olarak lensin içindeki elemanlar önemli, ed, asp, ex, apo,vr, hsm sigma ve nikon için bunların bulunduğu lensler genel olarak kalitelidir, ayrıca nikon da g serisindense d serisini tercih etmekte fayda var.

Tarih: 15 Ocak 2006, 23:47 - İp: 85.***.**1.40
omerbey
omerbey (üye)

magzed istanbulda bulabilir misin ben de bilmiyorum. tamronu bulabilir misin emin değilim. lens zaten yeni çıktı. ben amerikadan aldım.

bhphotovideodan shipping ve gümrük parasını ödeyip getirtsen bile muhtemelen daha ucuza alırsın. amerikadan almaya çalış derim.

eğer önceden göreyim dersen, bende tamron 11-18 var. gelirsen bir bakarsın. makine minolta yalnız ama cropdaşız

Tarih: 15 Ocak 2006, 23:51 - İp: 85.***.**4.113
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

sorunda oradan çıkıyor amerikadan falan getirtmek için kredi kartı falan filan bi de güvenemiyorum o zaman ya bozuk bir lens gönderirlerse diye korkuyor insan, o yüzden amerika olayı olmaz benim için ama bulabilirsem istanbuldan alırım, evet 1.5 fokal çarpandaşız, 11-18 mi sence daha iyi tokina mı sanki tokina biraz daha met ediliyor tamronda biraz kararma sorunu dikkatimi çekti benim bulursam tokina alıcam artık

Tarih: 16 Ocak 2006, 00:18 - İp: 85.***.**1.40
omerbey
omerbey (üye)

bozuk lens göndermezler. kredi kartından da sorun çıkmaz. dev gibi firmalar sizden yürütecekleri 500 dolara tenezzül etmezler. ederseler zararlarının daha büyük olacağının bilincindedirler.

ben sizin için tokina tavsiye ederim tamrondansa.

Tarih: 16 Ocak 2006, 02:08 - İp: 85.***.**4.113
ilinsor
ilinsor (üye)
Ankara / Amatör

Sonunda D50 aldım... Kullanım kılavuzuyla başladım işe; anlaşılan makineyi tam olarak çözmem bir ayımı alacak, pilin şarj olmasını bekliyorum
fikirlerini paylaşan herkese sonsuz teşekkürler...

Tarih: 16 Ocak 2006, 22:27 - İp: 85.***.**9.202
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

omerbey tavsiyeler için teşekkürler
ilinsor hayırlı olsun, makineyi tozdan uzak tut bol bol çekim yap, compact kullanmış biriysen çok çabuk alışırsın fakat ilk kez bir dijital makine alıyorsan ilk çektklerinin(400-500 tane kadar) kötü olmasına aldırma alışınca çok daha iyileri olur. bütün ayarlarda çekim yap, özellikle manuel ayarda beyaz ayarlarını her hava şartında dene ve asa bilimum değerlerle çekim yap, hadi kolay gelsin.

Tarih: 16 Ocak 2006, 22:37 - İp: 85.***.**6.63