gursar
gursar (üye)
İzmir / Amatör

D300 Taklit/sahte Cin Uretimi

Degerli Foto severler, spot piyasadan yani eski tabirle kacak bir D300 aldim ve sonrasinda diger bir spot satici bana D300'un cinde uretilmis sahteleri oldugunu ve ayirt etmenin cok zor oldugunu soyledi. Mantigim D300 gibi bir makinanin kasasinin taklit edilebilecegini fakat sensor ve isletim sisteminin taklit edilemeyecegini soyluyor, siz ne dersiniz, bu tip bir makina goren varmi? Varsa benim aldigimin gercek oldugunu nasil anlarim. Simdiden degerli yorumlariniz icin tskler.

Tarih: 13 Haziran 2008, 21:32 - İp: 85.***.**1.67
Michelin
Michelin (üye)
İstanbul / Meraklı

türk halkı olarak komplo teorilerini çok severiz...

bi aralarda nokia 8200 lar iin çıkmıştı bunlar.

Tarih: 14 Haziran 2008, 12:58 - İp: 85.***.**6.43
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

çok komik..

evet çin de yapılabilir, doğrudur.
ama nikon firmasının izni olmadan hiç kimse üzerinde nikon d300 yazan bir cihazı piyasaya süremez.

şöyle oluyor; nikon firması, çin'deki malzemelerin ucuz olmasından dolayı, orada da teknisyenleriyle üretim yapıyor. ama bu sahte veya dandik anlamına gelmez. kanada da üretilen de nikon'dur, çin de üretilen de.. hepsi orjinal nikon..

hadi oldu diyelim;
imkansız aynı üretimi yapamazlar! Ne o sensörü, ne de nikon'un o müthiş işlemcisinin aynısını yapamazlar

Tarih: 14 Haziran 2008, 15:41 - İp: 88.***.**9.118
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

D300 alma arifesindeyken pek güzel olmadı bu söylenti.Umarım asılsızdır...

Öte yandan şöyle bir bakış açısı geliştirmek de mümkün.Diyelim bu adamlar yaptılar bu makineyi hatta Sony,Canon gibi markaların da taklitlerini yaptılar mutlaka anlaşılır.Gövde olarak aynı malzemeyi kullansa da çekim performansı olsun diğerleri olsun illaki belli eder kendini.Ha D40x donanımı koyup 8 fpsye ulaştılarsa zaten Zikon diye firma kursunlar ilk müşterileri ben olacağım Demek istediğim illaki bu makineleri alanlar olacaktır ve de bu makineyi alanlar istisnai durumlar dışında deneyimli adamlar.Anlamazlar mı düşük performansı, şikayet etmezler mi bu durumu Nikon yetkililerine?İllaki ederler ve Nikon tepelerine biner.

Tekstil değil ki aynısını eksiksiz ve aynı kalitede yapabilesin.Piyasa sahte Ipod dolu ve Çin malı Ipodlar performansa gelince hemen belli ediyorlar kendilerini.

Tarih: 14 Haziran 2008, 16:10 - İp: 195.***.**4.117
eczacimust
eczacimust (üye)
Manisa / Amatör

sayın gursar verdiğim linke bi göz atarsanız bayağı fikir edinebilirsiniz.olmayacak bişey yok http://www.dijitalfokus.com/index.php?topic=3479.0

Tarih: 14 Haziran 2008, 16:30 - İp: 88.***.**5.25
erkan26
erkan26 (Objektif)
Eskişehir / Doğa Fotoğrafçısı

Boeing Çin hava yollarına uçak satarken sözleşmenin bir numaralı koşulu şu imiş;

1. Satılan uçakların taklidi üretilmeyecek.

D300 gibi bir makinenin taklidini yapabiliyorsa bu Çinliler,
ki hiç zannetmiyorum,

helal olsun derim.

Tarih: 14 Haziran 2008, 16:33 - İp: 88.***.**0.160
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Teknik olarak mümkün değil. Ancak gövdeyi yaparlar onda bile Nikon kaitesini tutturabileceklerini sanmıyorum sensör, işlemci şöyle dursun. Ayrıca çinlilerin D300 ü taklit etmeye çalışmaları da pek mantıklı değil zira D300 hatta herhangi bir DSLR sürümü bol olan herkesin alacağı bir makina değil. DSLR alacak olan adam az çok anlar makinadan ancak kompakt fotoğraf makinası taklit etmeleri mantıklı olabilir zira kullanıcısı çok araştırmayacaktır, yapar bir model yazar üstüne Nikon, Canon ya da Nakon, Conan yazar satar. Hee telif hakkından başı belaya girer mi, sanmıyorum zira Çinliler zaten bunu yapıyor bırakın Çinlileri Türkiye bile hala yapıyor (piyasa sahte lewis, diesel kot dolu). Mesleğim gereği çin malı çok taklit ürün gördüm ama teknolojik ürünlerde başarılı bir çin malı görmedim.

Tarih: 14 Haziran 2008, 16:36 - İp: 85.***.**8.42
gursar
gursar (üye)
İzmir / Amatör

Bu basligi acmakla iyi ettim kotumu ettim bilmiyorum...
Bazilari benim icin paranoya icinde diyor
Bazilari al iste resimler Canon'u yapan Nikon'u da yapar diyor.
Dayanamadim bugun bir Nikon bayiine gittim, aldim distributor urununu elime diger elimede benim spot olani, deklansor sesine kadar karsilastirdim bire bir....sonuc cinlilerde yapmis olsa helal olsun beee demekten baska bir care kalmiyor...
onumuzdeki haftada bir pro fotocuya cekim yaptiracagim makina ile, oda cekimlerde iyi derse ve gercekten bu makinayi cinliler yapmissa, Turkiye distributorlugunu almak icin hemen cine gidecegim....
Ha bu arada Nikon Europe sitesinden makinami register ettim yani seri numarasinda bir problem yok, Yeni D300 alacak arkadaslar, seri numaralarini internet uzerinden kontrol ederlerse belki satici cin mali kakalamaya calistigi icin panik falan yaratip, renk verebiliri, acizane tavsiye...

Tarih: 14 Haziran 2008, 18:18 - İp: 85.***.**7.15
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

D300 ü yapan çinliler seri numarasına da bir çare bulmuşlardır mutlaka

Tarih: 14 Haziran 2008, 18:23 - İp: 85.***.**8.42
reventon
reventon (üye)
İstanbul / Amatör

Klonlanmış SLRlar...

Bir de bunun piyasası olur: SLR kilidi açılır, Çift sensör tek gövdede birleştirilir, IMEI değiştirilir.

Hatta Kadıköy Rıhtımda elinde SLRlar olan adamlar türerse de tam olur

Şaka bir yana seri numara kontrolü güzel fikir.Onu da değiştirirlerse zaten biz makineyi piyasadan 500YTL fazlaya alırız, maliyetler orijinal Nikon'dan bile daha fazla olur çünkü

Tarih: 14 Haziran 2008, 19:58 - İp: 195.***.**4.117
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

italyan ayakkabıları bile çinde yapılıyor. ucuz işçilik nedeniyle,ancak kaliteden odun verilmeden.
kontrolleri yapılarak yaplıyor. nikonda cinde uretim yaptırıyor diye biliyorum.

---
birde konuyla cok alakasız olmakla beraber aeron, ac kalmamak için herseyı yapmanın serefsizlik oldugunu dusunmuyorum.. allah birgun sizide aclıkla sınamaz insallah diye umıt ediyorum

Tarih: 14 Haziran 2008, 20:09 - İp: 78.***.**6.137