drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

D300-a700 Arasında Kalma Sorunsalı

Arkadaşlar,
Hadi gari bir makinada bana alma zamanı geldi.
Artık filmin sonunu gördük. Önümüzdeki 2-3 yıla yön verecek makinaların duyuruları yapıldı.
Ben dozer yapan bir firmanın makinasına atlamamakla iyi yaptığımı düşünüyorum (Beytullah düşünsün )

Daha önce de yazmıştım Sony Türkiye'de 1400€ civarına (A100'ün Avrupa fiyatları ile benzer olduğu düşünülürse) çıkacaktır. Nikon ise (ABD 1800$, Avrupa 1980€ ülkemizde 2300€-2500$ seviyelerinde olabilir.Bu durumda Sony de çok iyi bir seçenek oluyor. Çünkü aynı algaç, 5fps hız (kötü değil) Minolta 7 serisi kadar hızlı AF, Zeiss lensler, G-SSM lensler, SSS (AS), bence hoş body, iyi yüksek İSO başarısı, kaliteli LCD...
Live-preview (canlı önizleme) ve 51 algaçlı AF sisteminin eksiklikleri ise önemli dezavantajları...

ABD'den Nikon almak çok cazip bir seçenek gibi duruyor. Ancak sıkıntı 16-80 optik kalitesinde ve ehven bir fiyata lens almakta. İyi lensleri çok pahalı, kitleri (18-70, 18-135) o makinaya gem vurur. 3. parti lens ile AFS'den vazgeçmek gerekecek, onu da kendi adıma istemem, var olan önemli bir avantajı elinin tersiyle itmek gibi olur.

Sizden şu konuda görüşlerinizi reca edicem

ABD'den D300 ile önereceğiniz "nikkor" lensler mi?
Türkiye'den A700+16-80 mi? (ileride 70-300G SSM)
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Gönlüm D300(ilk görüşte aşk evliliği), mantığım ise A700 (mantık evliliği) diyor.

Tamer
(Not:Aynı konuda ağırlıklı olarak dijitalfokus'ta yazan arkadaşların görüşlerini de rica ettim)

Tarih: 7 Eylül 2007, 17:52 - İp: 193.***.**2.10
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

nikon senin icin bir sevgili gibi duracak. Ama sony seninle uzun bir hayatı paylaşmak istiyor gibi.

senin bugune kadarki yazılarını dikkate alarak soyledim. Yoksa simdi makinaların inciğne cincigine bulaşmaya gerek yok.

Sana sony daha yakışır gibi.

Tarih: 7 Eylül 2007, 18:00 - İp: 212.***.**9.194
leadera
leadera (üye)
İzmir / Amatör

nikon nikondur...........

Tarih: 7 Eylül 2007, 18:27 - İp: 85.***.**1.146
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

d300 fotoğrafçıyı pek sınırlamayacak bir makina gibi duruyor. Yıllarca "a bu özellik de olsaydı şimdi" dedirttirmeyecek bir alet. Hal böyle olunca d300 uzun vadede daha iyi duruyor. Zaman içerisinde de elinizdeki seti daha kaliteli lenslerle geliştirebilirsiniz. ilk aşamada nikkor A kalite lensleri alamam diyorsanız 3. parti üreticilerden (sigma, tamron vb.) alacağınız seçme lenslerle bir dönem idare edersiniz. Daha sonra makul bir zamanda Nikkor lenslerle setinizi tamamlarsınız. Eğer eski lensleriniz de temiz olursa elinizden çıkarmanız pek zor olmaz. Neticede hem nikon bayonet olacak hem de kaliteli objektifler olacak(baştan öyle almıştık). Bir de çevrenizde nikon kullanıcısı varsa çok daha rahat satarsınız.

Diye düşünüyorum...

Tarih: 7 Eylül 2007, 19:02 - İp: 88.***.**2.231
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Arkadaşlar,
Cevaplar için teşkkürler.

D300 17-55 3000$
D300 18-200VR 2500$
A700 16-80 2000$

Çok anlamlı bir fiyat farkı var.
Belki 18-200 VR öncelikli olarak mantıklı gibi. Çünkü portre için 100-105mm ye ulaşmalıyım. Sonra geliştirilebilir.

Tarih: 7 Eylül 2007, 23:17 - İp: 193.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ben olsam a700 alırdım. İki kart slotu var

Tarih: 7 Eylül 2007, 23:26 - İp: 88.***.**0.176
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

drtamer

A700 iyi bir makina belli oluyor ama D300 inanilmaz bir makina bana gore ve tercihini ondan yana yap.

Zaten Nikon piyasayi kirmak icin bu fiyata satiyor yoksa D300 u 18-200 VR ile bu fiyattan almak imkansiz olurdu.18-200 VR her seyi yapan cok iyi bir objektif.

Ama yok illa ki A700 alacagim dersen al, gorunuse gore Sony yine iyi is cikarmis,en azindan Canon gibi dunya paraya sus bebegi degil,tuketicinin isteklerini karsilayacak ozellikleri olan bir makina.

Son olarak sunu unutma ; Herkes show, Nikon makina yapar.

Tarih: 7 Eylül 2007, 23:28 - İp: 88.***.**1.63
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Hüseyin hep mantığımla hareket ettim bu kez yüreğimin sesini dinlemek istiyorum (çok mu romantik oldu)
Caner haklısın galiba,
ikiye indirdim seçeneklerimi

D300 18-200VR
A700 16-80Zeiss

Sanırım 500$ fazla verip Nikon almak daha mantıklı olacak gibi. (ABD fiyatları ile- ancak Türkiye'de abartılı fiyat farkları olabilir)

#drtamer' tarafından 08.09.2007 08:46:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2007, 23:34 - İp: 193.***.**2.10
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Yanılıyorsam söyleyin,
D300 daha önce duyrulduğu halde a-700 kadar elle tutulur gözle görülür hale gelmedi!
Tamam duyurulan özellikler ile D300 efsane olmaya aday,
Ancak BU SİTEDEN BİRER KİŞİ ALIP İNCELEMEDEN şu üstün bu üstün demeyi erken buluyorum.
Ben zaten ikisi arasında tercih yapmak lüksüne sehip değilim.Zeiss 16-80 ve Sigma 10-20 yi aldım. İkinci elden de epey bir lens edindim. E saten a-100 den memnunum. a-700 de a-100 den kat kat üstün gözüküyor (dikkat edin gözüküyor diyorum, üstün demiyorum)
İlk defa makine alacaklar düşünsün.

Tarih: 7 Eylül 2007, 23:41 - İp: 88.***.**9.109
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Ben olsam a700 alırdım. İki kart slotu var

Bu adam beni gülmekten öldürecek.

Tarih: 8 Eylül 2007, 14:10 - İp: 85.***.**9.192
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Valla hic idare etmeye gerek yok oyle 3.parti lensmis falanmis filanmis.

Nikon nikondur diye yorum geliyo, siz eger nikon nikondur diye makina alacaksaniz tabi siz bilirsiniz, sadece adamlar bukadar ugrasiyor ozellik koyuyor sonra sen git nikon nikondur diye alisveris yap, yani pek mantikli degil acikcasi.

Bunlara ek olarakan 16-80 ile a700 alirsaniz ustune basa basa iddaa ediyorum Nikona bi dunya yatirimla o da belki okadar ustun kalitede fotograf alirsiniz. Carl Zeiss muthis bi lens a700unde hicbir eksigi yok, fazlasi var. Liveview gereksiz bi sistem, ama 51 algacli af derseniz o guzel ama onada ihtiyaciniz varmi. Dusunebildigim tek kullanim alani cok hizli konularda kus cita kaplan vs konuyu seri cekimde net yakalamak icindir. Yani bu tarzda fotografda cok cekmiyorsaniz size bir faydasi olmaz. Kaldiki simdiye kadar cekilen bir suru efsane fotografda boyle ozellikler olmadan cekildi. Ayrica sonynin f2.8 odak sensorlu sistemide hafife alinacak bisey degil.Bu demek degilki Nikon iyi mkine degil muthis bir makine ama Sonyde onun kadar iyi ve kendine has da artilari var. Bana sorarsaniz 5kademe DRO ve sarsinti onleme nikonun 51 afsindede liveviewsundanda cok daha faydalidir.

Ama yine nikon nikondur dicem, ama bi bakiyorum yahu sensor sony, lcd sony..ilginc..ama nikon nikondur..

Tarih: 8 Eylül 2007, 14:30 - İp: 137.***.**8.43