kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

D3 Mü D300 Mü A700 Mü?

Değerli Arkadaşlar,
ben makinamı değiştirmeye karar vermiş bulunuyorum. Şu an bir Eos 30D var elimde fakat o kadar övgüye rağmen fotoğraflarını pek beğendiğim bir makina değil. Fotoğraflarını 30D den de kötü bulduğum D200 ü de düşünmüyorum bu yüzden. Bunları geçiyoruz.
Şimdi gelelim asıl soruya: Ne almalıyım acaba? Paraya kıyıp alacağım sonunda ama işte ne? Bir de bu arada tabi sensörü ve çözünürlüğü farklı olan Fuji S5 Pro var tabi.
Yoksa Pentax ın k10D deki teknolojiyle (kirlenmez sensör, su geçirmezlik, renkteki bit derinliği, sarsıntı önleme gibi) bu ayarlarda yani daha yüksek özellikli bir makina çıkarmasını mı beklemeliyim acaba. Benim derdim iyi fotoğraf. Makinanın bir sürü anlamsız ayarı fazla imiş falan beni hiç ilgilendirmiyor. Keskin fotoğraf arıyorum. 30D nin de D200 ün de fotoları kıytırık. Daha kaliteli bir şeyler lazım. Şimdi diyeceksiniz ki çekende biter iş. Fotoğrafın nasıl çekildiğini sanıyorum ki biliyorum. Ukalalık saymayın lütfen. Pro makinaların kullanımına hakimim zannediyorum. Fotoğraflarını beğenmiyorum. Photoshopta müdahale kaçınılmaz oluyor çoğunda. Hiç olmazsa daha az müdahale edeyim ya da fotoğraf müdahale istiyorum tozlarımı temizle falan diye bağırmasın bari.
Yoksa gidip ikinci el bi R1 mi almalıyım? Tabi bu arada bir de şu Sony nin yeni makinası yoldaymış a700... Fotoğrafları çok keskin görünüyor hem de 12,2 mp.
Yani sıkıntımı anlatabilmişimdir sanıyorum. Ben iyi fotoğraf istiyorum. İyi fotoğrafı iyi lenslerle hangi makina daha iyi çeker? D2X mükemmel diyorlar tamam da fotoğraflara bakınca 5D daha keskin daha derinlik duygusu veriyor görünüyor. Renkler de daha canlı duruyor. Bilemiyorum ne dersiniz. Katılacak herkese yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum şimdiden.
(Daha iyi fotoğraf istiyorum ama Hasselblad veya 1DS MarkII alacak kadar çıldırmayı da doğru bulmuyorum kendi adıma)

#kansukara' tarafından 16.09.2007 14:23:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2007, 02:33 - İp: 88.***.**2.229
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Hocam kızdığın belli oluyor... Hakikaten baya uzun bir yazı kaleme almışsın... Büyük bir emek harcamışsın... Benim emeğe saygım çok büyüktür fikirlerinin hiç birisine katılmamam önemli değil... Sanırm hata bende oldu...Senden özür dilerim... Buradaki forum sayfaları ve deneyimler ilk makinalarını alacak arkadaşlar için çok önemli... Bir çok arkadaşımızda burada kulaktan dolma daha doğrusu internetten dolma bilgileri ile makinalar lensler ve daha bir çok konu hakkında atıp tutuyorlar...Ben kullandığım veya elime aldığım makinalar hakkında konuşmayı tercih ediyorum... Daha piyasaya çıkmamış makinalar için hata edip sanırım Ben de boş boş konuşmuşum....Marka fanatiği felan değilim ama birçoğu efsaneleşmiş Nikonun tüm lenslerini kullanan bir makina için daha piyasaya çıkmadan bir şeyler söylenince haliyle yadırgadım... Ama her halde sen de biraz asabi yapılısın ... Söylediklerimi hakaret olarak algılaman yanlış... Biraz dozajı kaçırmışım tekrar özür dilerim senden ... Boşver böyle biribirimize kızıp sinirlenerek bir yere varamayız...Nikon'un da Canonun'da Sony nin de bizim fikirlerimize çok ihtiyacını olduğunu düşünümüyorum... Bazı fikirlerin zaten benim tüm forumlarda savunduğum fikirler... öz itibariyle makinalar arasında fotoğraf kalitesi bakımından öyle uçurumlar yok bunu herkes biliyor...Yalnız kızgınlık ve duygular başka şey bilim başka şey... Bak senin kızgınlıkla eleştirdiğin örneğimi tekrar edip bu konuyu kapatayım... 1/60 veya 1/160 neredeyse zaten elde net çekime izin veren enstantaneler ama bu enstantaneleri ancak uygun ışık altında kullanabilirsin....Aşağıdaki fotoğrafa bak... 6400 ASA çekilmiş... 1/160 enstantaneye çıkılmış... Yani bu enstantaneye filmin (sensörün) hızı izin vermiş... Yani titreşim sistemi değil... Yalnız fotoğraf çekenler bilirler ki filmin hızı ne kadar yükselirse neticeleri okadar kötüleşir... Yalnız bu fotoğrafın birebirini açtığımda çok temiz olduğunu gördüm... Bu yüksek hızlı filmlerde eğer kirlilik sorunu çözülürse zaten yüksek enstantanelere çıkarak titreşim sorununu yüz yıl önce çözdüğümüz gibi çözeriz.. Çok da iyi olur... Ancak tüm profesyonel fotoğrafçılar en uygun ışık koşullarında ve en yüksek enstantanelerde dahi tripod kullanırlar... SLR makinaları ön plana çıkaran lenslerin değiştirilerek geniş bir aralıkta yaratıcı ve teknik imkanları zorlayan fotoğraf çekme imkanıdır.... elektronik çok hızlı ilerliyor ve bir yıl önceki makinalar bile tarih oluyor hemen... Ama objektifler öyle mi ya... Halen 35 mm sağlam bir optiğin verdiği kaliteyi veren hangi titreşim sistemi var ki... 50 yıl önceki lensleri haln kullanmak mümkün... Ama 5 yıl önceki dijital makinasını kullanan kaldı mı? Şimdi eğer nikon 6400 asada temiz çeken full frame bir makina yapmışsa... Bu makina neredeyse son otuz yılda çıkan bütün lensleri kullanabilecekse bu makinayı alıpta objektifi sabit makinalarla kıyaslamak eğer doğru diyorsan bir şey diyemem tabii... Son sözüm şu, emeğini esirgemeyen beni ciddiye alan (kimse daha bana bu forumlarda bu kadar yazı döşenmemişti şok olmadım desem yalan olur) senin gibi bir arkadaşı incittiysem üzdüysem beni affet... Gerçekten büyük kabalık yapmışım... (Bu sözlerimde samimiyim) Ne nikon ne sony ne canon ne pentaks senin gibi bir adamı üzmeye değmez inan bana.... Siteyi şöyle bir gezdiğimizde beraberce göreceğiz ki onbinlerce dolarlık lens ve makinaları olup ta doğru düzgün fotoğrafı olmayan adamların yanında, 100 dolarlık makinayla harikalar ortaya koyan fotoğrafçılarda var... Bu sebeple bu makina olayına ve teknolojiye fazla kafayı takmak hele bunun için biri birimizi kırmak kadar abes bir şey olamaz.... Tekrar tekrar özürlerimi kabul et... Sevgiyle kal....

Tarih: 16 Eylül 2007, 01:43 - İp: 88.***.**3.223
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Özrün için teşekrür ederim ozzy baba,
enstantaneyle ilgili bölümü zaten yazımda düzeltmiştim. Yazının o bölümünü değiştirdim. Hızla kaleme alınca atlamışım demek istediğini.

Evet yazdıkların beni rahatsız etmişti ama günün sonunda işte olgunluğun da bi o kadar memnun etti. Birbirimizi anladığımıza sevindim.

Ben de sevgi, saygı ve selamlarımı iletirim.

Osmanc,
hatanı kabul etmene memnun oldum.
Web sitem diye koyduğun yere girdim. Gerçi şu an web sitenle ilgili bilgi kalktı adının olduğu bölümden... Ordaki fotoğraflar da o makinalarla çekilmişti.
Aşırılık ve kırıcılık varsa ben de senden özür dilerim.
Selamlar, saygılar.

#kansukara' tarafından 16.09.2007 02:23:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2007, 02:09 - İp: 85.***.**5.56
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

sevgili osmanc,ozzy baba ve kansukara..
bu konuyu takip ediyor ve maşallah bu uzun uzun yazdıklarınızın hepsini sabırla okudum..öncelikle üçünüzede göstermiş olduğunuz hoşgörüden dolayı kutluyorum

#merhaz' tarafından 16.09.2007 02:23:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2007, 02:21 - İp: 88.***.**0.139
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Ozzybaba, osmanc ve kansukara,

Olgun davranisinizdan dolayi hepinizi kutlarim.
Sanirim fikir ve gorusler daha rahat paylasilir artik.

Tarih: 16 Eylül 2007, 02:33 - İp: 88.***.**8.222
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

#kartal53' tarafından 16.09.2007 13:39:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2007, 13:29 - İp: 85.***.**0.191
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaş siz herhalde arkadaşlarla şakalaşıyorsunuz yada fotoğraf ve makineler hakkında bilginiz zayıf nedenmi yazılarınızda makinelere kiytirik falan filan demişsiniz yanliş kelimeler sarf etmişiniz 30d ile fotoğraf çekemıyorsanız bu işi bılmıyorsunuz makinelere bahane bulmayın dünyanın en iyi makınesi dahı olsa fotoğrafı makine çekmez fotoğrafı fotoğrafçı çeker bunu bilelim sizin aradığınız makine düyada yani yer yüzünde yok uzaydan falan getirtin bence şaka kaliteli fotolar kaliteli öbjeden geçer .

Tarih: 16 Eylül 2007, 13:38 - İp: 85.***.**0.191
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Okuma özürlüysen ya da o kadar yazıyı okumak zor geliyorsa bir yerini okuyup ta cevap yazma. Bak bunların hepsi var yazılarda tamamını okursan. Bana kullandığım makineyi de öğretme.
Filin kulağını tuttun fili tarif ediyorsun. Polemik yaratma. Senin D200 le çektiğin fotoğrafların daha iyisini ben 30D ile çekiyorum şüphen olmasın. Ama onlar sana göre iyi fotoğraf bana göre değil anlıyor musun.
Önce yazıların tamamını oku sonra yaz buralara. Yorma adamı.

#kansukara' tarafından 16.09.2007 18:44:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2007, 14:01 - İp: 85.***.**5.56
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

siz nekadar makinelerden anlama özürlüseniz beli oluyor bu şekilde kaba ve rencide edici yazarsanız aynı şekilde cevap alırsınız evlat gibi benin yaşim 43 size baba diyeyim mi evlat demisiniz bu işler yazı yazmakla olmaz bü işler bilassa benim koyduğum fotoğraflara eleştiri ve yorum dahi edemezsiniz nedeni galeride nümünelik fotoğrafınız yok lütfen doğru durust cevap yaz saçmalam saçmalıyorsunuz

Tarih: 16 Eylül 2007, 17:39 - İp: 85.***.**0.191
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Kusura bakma.
Yalnız ilk kabalaşıp rencide edici yazıyı sen yazıyorsun bunu bi yerli yerince koyalım. Hepsini okursun sonra yazarsın arkadaş. Kendine gel. Bilmem ne zamandır bu makinaları kullanan insanlara artık fütursuzca yok bilmiyorsun da falan diye saldırma alışkanlığından vazgeçin bi kere. Sen beğeniyorsun diye beğenmek zorunda falan da değilim. Biraz saygılı olursun. Bunlara karnımız tok.
Fotoğrafım var sitede. Fotoğraf da koymuyorum açıkcası. Nereye saldıracağını şaşırmış kontrolsüzce savuruyorsun. Şimdi işi fotoğraflara getirmeyelim. Bırak bu işleri.
Okumamışsın hepsini hemen ilk yazıyı okuyup yok bilmiyorsun da falan diye atmış tutmuşsun kardeşim. Yavaş ol biraz. Sonra da karşıyı suçluyorsun bir de rencide ediyorsun diye.
Önce kendin saygılı olacaksın. Ben sana bir şey demedim. Topiğin bir bölümünü okuyup ta girip saldıran sensin.
Beğeniyorsun madem makinanı git çek o zaman arkadaş elinden alan mı var. Ne sağa sola üslubunu bozarak sataşıyorsun. Beğenmiyorsam beğenmiyorum sana hesap mı verecez.
Damdan düşüyorsun ortama löp diye ne olduğunu bildiğin yok. Sonra da bana düzgün konuş diyorsun. Sen ilk baştan düzgün konuştun da biz mi kabalık mı yaptık yani.

#kansukara' tarafından 16.09.2007 18:49:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2007, 18:06 - İp: 85.***.**4.161
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaş önceki yazında evlat kelimesi silinmiş ben bu kelimeye takıldım düzelttiğiniz için tşk detaylara falan girmek istemiyorum konuyu uzatmak istemiyorum bu benim düşüncem bir iyilik yapana ben iki iyilik yaparım bir kabalık yapanada iki kabalık yaparım benim düşüncem rencide edici ve kabalık deyildi ortamı da germek falan deyil bu seviyeye de getirmek deyil kolay gelsin A.ÜNAL

Tarih: 16 Eylül 2007, 20:56 - İp: 85.***.**0.191