yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Cnon 30d-40d Ve Nikon D80-d200

Arkadaşlar sizce bu makineleden fiyat performans açısından en iyisi hangisidir. Forumu epeydir takip ediyorum, inşallah yakın zamanda bende bi makine almak istiyorum ama gerçekten kafamı karıştıran ve eksik bildiğim şeyler var.
Sabırla sorularımı okuyup cevap verirseniz çok memnun olurum

1-Öncelikle fokal çarpan nedir ve ne kadar önemi vardır. Nikon D80 de 1,5 olan bu özellik D30 ve D40 da 1,6, sizce bu birşeylerinm ölçüsümüdür.

2-Forumda belkide en çok okuduğum şey, bodye değil de objektiflere yatırım yapın ama bazı yazılarda da farkettim ki objektiften ziyade bodydeki lenslerin "de" büyük etkisi olduğu, bu noktada kafam bayaa karıştı açıkcası.

3-Benim tercihlerim makineler arasında
Canon 40D
Canon 30D
Nkon D80 (biliyorum D200 daha üstün makine ama aralarında ciddi fiyat farkı var, o farkla güzel bir lensle güzel bi takım olabilir di,ye düşünüyorum)
Ve Nikon D200.

Sizce bu sıralama nasıl?

4-Canonda CMOS Nİkonda ise CCD sensör kullanılıyor, sizce bu Canon için iyi bir avantajmıdır. Bir de Nikonun yeni çıkardığı D300 modelinde de CMOS kullandığını göz önünde bulundurmak gerekirse.

5-Canon 40D ve 30D arasında yaklaşık 300$ gibi bir fark var bu fiyat farkı için 40D almak değer mi. Makineyi aldığım zaman uzun bi süre objektif veya başka birşey alamam sanırım. Yaklaşık 2000YTL gibi bi bütçyle bunlrı yapmaya çalışacağım. Tabi dolayısıyla Hayyam veya başka bi yerden garantisiz alacağım.
Bir de bu alacağım ilk D_SLR makine olacak, önceden compackt bi makinem vardı sadece. Almışken de iyi bi makine almak istiyorum herkes gibi, Canon 30D ye ve 40Dye çok sıcak bakıyorum. Sizce bilhassa 30D giriş için nasıl bir makine?

Bir de söylemeyi unutuyodum Ben gece çekimi,portre ve doğa fotoğrafları çekeceğim daha çok, bunlar içinde bu aralıklardaki lens teklifleriniz nelerdir.

Son olarak aşağıda verdiğim tabloyu da değerlendirirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

#Yalçın41' tarafından 07.11.2007 13:27:54 tarihinde düzenlendi.

#Yalçın41' tarafından 07.11.2007 13:31:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2007, 13:26 - İp: 81.***.**1.139
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

yalçın kardeş selam...

herşey güzel makina alabilirsin o zaman..

BENDE D40 dan çok umutluyum...ve D300 den daha çok satar bu özellikler olursa...

bence öyle ..neyse..gelelim senin meselene..

..

NİKONCULAR kızmasın.. bende NİKONCUYUM... ama işte..aahhh..

yapsalar yaaa D300 FF o zaman bak ne satar.. o fiyata..üfff...allahhhhhhhhh :9..

neyse..

YALÇIN.. sen D40 al..uygun bide lens al... allah yolunu açık etsin..gayet güzel olur..

yazdıklarını okudum o yüzden şu an öneri yapmıyorum kesin kararlısın o yüzden..

ama bidaha makina almam deme .. bu benim NİKON D100 benim 3 çüncü makinam... yani ok.. ..anla yani..

neyse..Gelelimö ISO ya... 25 - 50 - 60 - 70 - 100 - 125
160- 200 .......... gibi gider...bu ISO ..

ama en iyi ISO en küçük olanıdır..EN net öyle çekersin...

BİDE en büyük ısoda çekersen netlik bozulmaya başlar..kumlanır... standar olan şu 800- ile 1200 ISO ya kadar tüm SLR makinalar iyi sayılır...CANON 5D hariç..ve D40 hariç diycem...

tabi diğer makinalarda var ama... bu iki CANON makina sanırım çok daha yüksek isolarda daha iyi çekiyor...

MİMARCA D40 İNCELEME YAPTI ORDAN BİLİYOM..

YALÇIN YANİ akşam karanlıkta bi şey çekmek istiyorsun dimi..

alıyorsun makinayı...ISO ayarına bakıyorsun.. ve 1200 yada daha yukarı ayarlıyorsun.. azda flaş patlatırsın..o zaman baya bi fark olduğunu görcen..

elde çekmek için enstantane ayarı duruma göre 25-50 arası olabilir..eeeeeee...bide lensin titreşim önlemeli oldumu işte .. o zaman süper...

neyse yoruldum beeeeee...hadi sonra görüşrüüz. yine...

Tarih: 10 Kasım 2007, 03:08 - İp: 85.***.**5.65
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Ati2001 çok teşekkür ederim, gecenin 3'ünde epey yazmışın

Evet ben 40Dye çakıldım biraz galiba ama sanırım fiyat performans olarak çok iyi bir makina, ve özellikler kağıt üzerinde de çok iyi duruyor o yüzden de seçtim. Ve Canon 30D için olan yourmlara bakıyorum çok iyi, e 40D neredeyse her açıdan 30D'den çok iyi o yüzden onu almaya çalışacağım sonuna kadar

Titreşim önleyicili lens alırsan iyi olur demişsin ya, bu 40Dnin kendi özelliklerinde titreşim önleyici özellik yokmuydu, ya da yeterli olmaz mı makinede olması sadece öyle bi özelliğin.

Aslında evet, bi daha makina almamdemek pek doğru olmaz, şu anda böyle hevesli iken, ilerde kimbilir ne yatırımlar yapcam makineye

#Yalçın41' tarafından 10.11.2007 11:38:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2007, 11:36 - İp: 81.***.**2.220
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

CANON AL ARKADAŞIM.HEM HANTAL DEĞİL HEM DE SAĞLAM MAKİNALAR. PERDELERİ BİLE KALİTELİ.OBJEKTİFLERİ DOĞAL RENKLERİ DAHA GÜZEL OKUYOR.

Tarih: 10 Kasım 2007, 13:00 - İp: 88.***.**5.179