yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Cnon 30d-40d Ve Nikon D80-d200

Arkadaşlar sizce bu makineleden fiyat performans açısından en iyisi hangisidir. Forumu epeydir takip ediyorum, inşallah yakın zamanda bende bi makine almak istiyorum ama gerçekten kafamı karıştıran ve eksik bildiğim şeyler var.
Sabırla sorularımı okuyup cevap verirseniz çok memnun olurum

1-Öncelikle fokal çarpan nedir ve ne kadar önemi vardır. Nikon D80 de 1,5 olan bu özellik D30 ve D40 da 1,6, sizce bu birşeylerinm ölçüsümüdür.

2-Forumda belkide en çok okuduğum şey, bodye değil de objektiflere yatırım yapın ama bazı yazılarda da farkettim ki objektiften ziyade bodydeki lenslerin "de" büyük etkisi olduğu, bu noktada kafam bayaa karıştı açıkcası.

3-Benim tercihlerim makineler arasında
Canon 40D
Canon 30D
Nkon D80 (biliyorum D200 daha üstün makine ama aralarında ciddi fiyat farkı var, o farkla güzel bir lensle güzel bi takım olabilir di,ye düşünüyorum)
Ve Nikon D200.

Sizce bu sıralama nasıl?

4-Canonda CMOS Nİkonda ise CCD sensör kullanılıyor, sizce bu Canon için iyi bir avantajmıdır. Bir de Nikonun yeni çıkardığı D300 modelinde de CMOS kullandığını göz önünde bulundurmak gerekirse.

5-Canon 40D ve 30D arasında yaklaşık 300$ gibi bir fark var bu fiyat farkı için 40D almak değer mi. Makineyi aldığım zaman uzun bi süre objektif veya başka birşey alamam sanırım. Yaklaşık 2000YTL gibi bi bütçyle bunlrı yapmaya çalışacağım. Tabi dolayısıyla Hayyam veya başka bi yerden garantisiz alacağım.
Bir de bu alacağım ilk D_SLR makine olacak, önceden compackt bi makinem vardı sadece. Almışken de iyi bi makine almak istiyorum herkes gibi, Canon 30D ye ve 40Dye çok sıcak bakıyorum. Sizce bilhassa 30D giriş için nasıl bir makine?

Bir de söylemeyi unutuyodum Ben gece çekimi,portre ve doğa fotoğrafları çekeceğim daha çok, bunlar içinde bu aralıklardaki lens teklifleriniz nelerdir.

Son olarak aşağıda verdiğim tabloyu da değerlendirirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

#Yalçın41' tarafından 07.11.2007 13:27:54 tarihinde düzenlendi.

#Yalçın41' tarafından 07.11.2007 13:31:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2007, 13:26 - İp: 81.***.**1.139
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

focal çarpan nedir sorusuna cevap vericek vaktim yok şu an kusura bakma...

ama şöle bir sıralama yapardım ben olsam...

40D
D200
30D
D80

40D ile 30D arasındaki 30 dolarlık farkda ciddi anlamda değer...

D200 ise bu iki makineden de body olarak çok daha iyi...nikonların karizması bana daha çekici geliyor...lakin 40D çok iyi bir makina...ben olsam hiç düşünmeden gider gözüm kapalı alırdım...

zati düşünülücek bir makinada değil...senin beklentilerinin çok ötesinde bir performans sunar...

aradaki 300 dolarlık fark seni gerçekten zorlayacaksa 30D de kendini ispatlamış bir makinadır...aynı şekilde oda çok iyi bir makina...eğer 40d çıkmamış olsa idi al derdim mutlaka ama 40D çıkınca insanın canı ister istemez onu almak istiyıor

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:00 - İp: 195.***.**6.229
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Çok teşekkür ederim Dunesea cevabın için. İşte bende diyorum acaba 40Dyi alıp ilerde daha sağlam bi objektif mi alsam sabredip
D200ün fiyatı da çok yüksek onlara nazaran o yüzden en alt sıraya koydm onu

Bir de sanırım kit olarak 28-135 mm objektif veriliyo, nasıldır bu objektif. Açıkcası bana çok da fena gibi durmadı, bunu dememin sebebi normalde kitinde 18-55mm obj. olanlar pek de memnun olmuyorlar o bakımdan.

Bi de o fokal çarpan olayını müsait bi zamanında aydınlatırsan beni sevinirim

Tekrar teşekkür ederim cevabın, yorumun ve önerin için.

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:08 - İp: 85.***.**1.39
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bozuk saat bile günde 2 kez doğruyu gösterirmiş, dunesea doğru söylemiş bu sefer

fokal çarpanı bilmediği için açıklayamamış tabi

Sony sensör kullanan makinelerin tamamı 1.5x, canon sensör kullananlar da 1.6x ,olympus sensör teknolojisini kullananlarda 2x crop faktörü var.

10mm lik bir lensi canon eos40d ye taktığınızda 16mm, nikon d200 e taktığınızda 15mm lik bir açıyla görür.olympuslarda 20mm olur. telede avantaj geniş açıda kayıptır.
http://www.tamron.com/lenses/learning_center/tools/focal-length-comparison.php
adresinden faydalanabilirsiniz.
Şu veya bu şekilde canon ve nikon arasındaki 0,1 lik farkı kafaya takmaya hiç ama hiç gerek yok . Çok az bir fark var zaten.

Bu saatten sonra d200 e 1500 dolar vermem, D300 çıkmak üzere çünkü. 1800 dolar Amerika fiyatıyla .

30d ve 40d arasındaki fiyat farkına bence değer.

28mm den başlayan bir objektife para vermeye değmez.

Body olarak 40d alın, yeryüzünde f/p oranı en yüksek olan lenslerden tamron 17-50 yi alın derim.450-500 dolar hayyam da.Çok sağlam bir objektiftir merak etmeyin.

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:22 - İp: 81.***.**7.49
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Teşekkürler Buffalo önerin için.
Sizin ve Dunesea'nın yorumları gerçekten çok bilgilendiriyor beni dforumda. Sayenizde epey bilgiye sahip oldum (eskiye nazaran).
Bu Tamron 17-50mm de aslında aklım var, yani daha önceki yorumlarınızdan kalmıştı ve almayı çok istiyorum o obj. Sanırım sizin vardı Canon değil mi, fotoları koymuştunuz (karıştırdıysam kusuruma bakmayın).
Peki Canon 40D nin hayyam fiyatı nedir acaba bi bilginiz var mı. 40D + Tamron 17-50mm kaça mal olur bana.

Bir de bu kamerayla doğa çekimleri ve portre + gece çekimleri mümkün olabiliyor mu. Ya da şöyle sorayım daha çok hangi alanda iyidir bu objektif.

#Yalçın41' tarafından 07.11.2007 16:30:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:28 - İp: 85.***.**1.39
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Yok bende yok , bu dunesea da var tamron 17-50.

40d 1400 dolar civarı diye biliyorum hayyamda.Tamron 17-50 ile birlikte bütçenizi çok zorlamaz. ilerde 70-200f4 alıp hayatın keyfini çıkarırsınız.

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:32 - İp: 81.***.**7.49
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Çok teşekkürler Buffalo, inşallah 40Dyi alıp dediğiniz keyfi yapacağım ilerde. Yav dolarda iyice düşüyo şansımıza he:D
Peki fiyatlarda gerileme veya ilerleme gibi bi durum olabilr mi. Bir de Hayyamda olan fiyatlar Amerikadaki fiyatların çok yakını mı oluyor acaba? Yani hani yurtdışından getirmeyin r,sklidir muhabbetleri dolanıyor ya, onu gözardı edecek derecede az mı fark.

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:41 - İp: 85.***.**1.39
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

valla ben hayyam dan hiç bir şey almadım şimdiye dek, türkiye garantili bir makinem var. ama DSLR ler sağlam aletlerdir ve bozuk çıkma riskleri azdır. garanti belgesine, gümrük vergisine ve KDV ye para ödüyoruz, bence değimiyor çünkü makineyi sattıpınız zaman çoık ciddi zarar ediyorsunuz.

hayyamdan alınca dükkan garantisi filan veren yerler var, çok dürüst esnafların da olduğu söyleniyor. bunun tersi bir durum elinde türkiye garantili nikon makinesi 600 liralık tamir faturasıyla dolaşanlara da sitelerde sıkça rastlıyoruz. yani türkiye deki garanti muhabbeti çok da sağlıklı işlemiyor.

yurtdışından bir komisyoncuya da getirtmek düşünülebilir ama riskli bir iş.

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:49 - İp: 81.***.**7.49
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ulan bufalo...demek focal çarpanı bilmiyorum ha....bittin lam sen bittin....

Fotoğrafçılıkta bütün değerler kullanılan negati filmin çlçüsüne göre hazırlanmış ve standartlaştırılmıştır sevgili yalçın...bu anlamda normal negatif filmin tek bir karesinin ölçüsünü baz alarak oluşturulan objektif değerleri..dijital fotoğrafçılığa geçilince değişmemiştir...

bufalo bişi anlatmış sankide....yok iki ile çarpcakmışız yok bilmem ne...neyse yalçıncığım devam edeyim...

dijital slr makinaların bir çoğunda kullanılan sensörün boyutu, negatif filmlerin tek karesinin boyutundan daha ufaktır...işte bu yüzden sensöre lensten gelen ışığın hepsi düşmez..ve bildiğin üzere sensör sadece üzerine düşen ışığı görüntüler...kenarlardaki ışığı alamaz...bu yüzden 100 mm lik bir lensin yansıttığı ışığın hepsi sensöre ulaşmadığı için lens daha dar bir açılık bölümü görüntüler...bu daralmayada crop faktörü denir...

FF full frame dediğimiz makinalarda ise ( canon 5D, Nikon D3 vs. vs. vs. ) sensör boyutu, negatif filmlerdeki tek kare boyutu ile aynı olduğundan...lensten gelen görüntünün tamamı sensör tarafından algılanır ve fotoğraf oluşur...

şimdi şöle düşün...

büyük bir kitap al...altına ise ufak bir kitap koy...alttaki ufak kitap sensör.... üstteki büyük kitap ise sensöre düşen ışık olsun....

işte alınacak görüntü alttaki ufak kitap kadardır...çünkü sensörün o kadar..kenarda kalan kısım fotografa yansımaz....

bu yüzden sanki analog filmlerdeki 150 mm lik lensin açısını alıyormuş gibi olursun...100 mm lik bir lens ve crop faktörlü bir makina ile....

Bufalo...canımcım...hakan insanı pardon mahlukatı...kapak olsun

Tarih: 7 Kasım 2007, 16:53 - İp: 195.***.**6.229
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

araştırdın yazdın tabi, wikipedia dan alıntı gibime geldi

Tarih: 7 Kasım 2007, 17:00 - İp: 81.***.**7.49
yalçın41
yalçın41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

Dunesea ve Buffalo teşekkürler, hem güldürdünüz beni sağolun

#Yalçın41' tarafından 11.11.2007 03:23:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Kasım 2007, 17:06 - İp: 85.***.**1.39