bladegs
bladegs (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Canon Mu? Nikon Mu? Sony Mi?

arkadaslar yakinda 7000 euroyu gozden cikarip profosyonel bir makine alacagim bana tavsiye edeceginiz bu degerde en iyi makine hangisidir? yani istedigim ayin yuzeyini bile gosterecek karincanin tirnaklarini bile gosterecek objectiflerle beraber almak istiyorum... onerilerinizi bekliyorum

Tarih: 26 Kasım 2008, 22:48 - İp: 88.***.**5.194
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Aklın yolu bir

Tarih: 30 Kasım 2008, 05:48 - İp: 88.***.**9.55
eray0755
eray0755 (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

arkadsim o zman dedigim gibi

NIKON D3
NIKON 105MM MACRO KI bununla portre de cekebilirsin iyi sonuc verir yada ..
nikon 24-70
zoom olarakda 70-200 f.2.8 nikon yurt disinda alacaksin zaten 5000 euro bunlar avrupada hepsi

Tarih: 30 Kasım 2008, 23:38 - İp: 88.***.**5.218
4/3
4/3 (üye)
Ankara / Meraklı

bu kadar para ayırmışsınız. gidin bir mağazaya en iyi lensleriyle birlikte bir nikon ya da canon almak istiyorum deyin alın işte. şu şu lensi alın dememize gerek yok bu bütçeye.

#4/3' tarafından 01.12.2008 00:20:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2008, 00:19 - İp: 213.***.**0.117
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bence gerek var ki konuşuluyor burada.Bütçe iyi olsa da sonuçta yine de kısıtlı.Ayrıca cahilce gidip de ben en iyisnden istiyorum demek kandırılmaya da çok açık bir durum

Tarih: 1 Aralık 2008, 00:56 - İp: 88.***.**2.218
eray0755
eray0755 (üye)

aynen oyle birader sen git bakalim yalcinlara yada herhangi bir magazaya ben en iyisini istiyorum dediginde ne diyorlar ellerinde ne varsa onu satmaya calisiyorlar ...

Tarih: 1 Aralık 2008, 01:01 - İp: 88.***.**5.218
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bu kadar para ayırmışsınız. gidin bir mağazaya en iyi lensleriyle birlikte bir nikon ya da canon almak istiyorum deyin alın işte. şu şu lensi alın dememize gerek yok bu bütçeye.
uzun zamandır makine almamıştım.
sanırım makine satın alma şeklide modernleşti artık.
Şimdi bu zamanda bu işler böyle mi oluyor?
E o zaman biz boşuna kafa yoruyoz buralarda.

Gidin bi mağazaya aynen senin dediğin gibi deyin.
Bakalım hayatınızın kazığını yiyormusunuz yemiyormusunuz?(istisnalar hariç)

ben bişey demiyorum.(4/3)

:::::::::::EĞİTİM ŞART:::::::::::::

Tarih: 1 Aralık 2008, 02:18 - İp: 85.***.**9.175
eray0755
eray0755 (üye)

ben bizzat denedim adamlari ya............ da ben profosyonel makina almak istiyorum ve ne onerirsiniz ben yeni basliyorum ve uzun sure beni idare etsin teknolojisiyle felan dedimm bana d80 cikardi guzel makina alllah icin hakikini yemiyorum adam soyledikleri pek cok seyde dogru ama son model felan dedi piyasadaki en guzel makina felan dedi baska varmi dedim model birde d40x vardi ellerinde ne varsa onu onerip kisa gunun kari oalrak bakiyorlar ben biraz bakiip oyle alicam dedigimde makina yi vitrine koyup ilgilenmedi birdaha ) ve sunu baskalarinin sozuyle degilde kendim gormus oldum
cuzdandaki kredi kartin kadar onemlisin saticilar icin bilmem ne kadar dogru oldu ama bu boyle o yuzden burdaki forumlar nekadar onemli siz karar verin ....

remi 5861 in dedigi gibii :: EGITIM SART

Tarih: 1 Aralık 2008, 03:02 - İp: 88.***.**5.218
onuraltan
onuraltan (üye)
Trabzon / Amatör

Merhaba ancak kendi düşüncelerimi aktarabilirim.

1) Olaya tamamıyla profesyonel bakarsanız, iki tercihiniz var Canon ve Nikon.

Profesyonel makinada otofokus mercekten olmalı. Çünki mercek odak uzaklığı büyüdükce ağırlaşır. Güçlü fokuslama motoru gerekir. Bu da mercek üzerinden fokuslama ile daha profesyonel yapılabilir. Makina üzerinde yer alan motorlar daha güçsüzdür ve merceğe göre değiştirilme şansları yoktur.

2) Canon ve Nikon profesyonel seri mercekleri birbirine çok yakın performans gösterirler. Bazen aynı fabrikadan çıkmış, iki farklı marka gibi düşünenler olur. Ben de öyle düşünürüm. Ancak Canon'un renk detayını da severim.

3) Nikon çok iyi gövde yapar. EOS-1D serisi Canon'lar da çok profesyonel kaya sağlamlığında makinalardır. Bu seride Canon'un büyük elli insanlara daha uygun, Nikon'un ise ince yapılı ele daha uygun düştüğü söylenir.

4) Nikon D700 , Conon 5D MarkII makinaya göre gövde açısından biraz daha profesyonel gözükse de , Canon'un görüntü kalitesini etkileyecek daha fazla üstünlükleri var. Bunların başında Pixel Sayısı, gürültü , ,yüksek ISO değerleri, video ve bunun gibi birçok teknolojik üstünlükler. Bu gibi önemli geleceğe yönelik üstünlüklerin, makinanın ekonomik ömrünü arttıracağını da düşünmenizi önemli kılmalıdır. Ayrıca, 5D mark II daha ucuz ve oldukca sade bir makinadır. Tepeden flaşı olmaması bana göre önemlidir. Bu nedenle önerebilirim. Unutmayın ki, benim gibi düşünen çok kişi var. Dünyada bugüne kadar en fazla ön spariş alan makina durumunda.

Yalnız bu noktada bir düşüncemi de belirteyim. Canon 5D Mark II için mevcut Canon merceklerinin birçoğu yeterli gibi gözüksede, daha iyi performans için mercek MTF lerinin biraz daha geliştirilmesi gerekir gibi düşünenlerden biriyim. Bu bakımdan herşeye rağmen Canon kırmızı şeritli, pahallı L mercekleri tercih edilmelidir. Aksi taktirde pixel sayısı görüntü kalitesine fazla yansımaz.

Bir de pixel sayısı yüksek makinaları dikkatli ve daha profesyonelce kullanmak gerekir. Gövdenin hiç titreştirilmemesi gerekir. Titreşim yüksek pixel değerine sahip makinaların kenar keskinliğini azaltır . Bu nedenle, dış mekan Manzara çekimlerinde bile, özellikle (bu teknik bir konu) ayak kullanılması tercih edilmelidir.

#onuraltan' tarafından 01.12.2008 10:45:27 tarihinde düzenlendi.

#onuraltan' tarafından 01.12.2008 10:58:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2008, 07:59 - İp: 193.***.**8.94
cec
cec (üye)
İçel / Meraklı

bana göre abartılı bir rakam yazmısınız...profesyonel fotografcılıga ilk başlıyorsanız birde bu işten para kazanmıyorsanız abartılı bir rakam söylediginiz rakam ben olsam canon yada nikonun başlangıç modellerinden birini alırım iyi bir lensle makina yatırımını ileri dönemlere saklardım..

Tarih: 1 Aralık 2008, 10:06 - İp: 78.***.**9.67
bladegs
bladegs (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bu konuyu actigima biraz pisman oldum biraz da sevindim cunku burada elestirilmeninde tadina variyorsunuz oda bilgilenmeniz icin en iyi yol diye dusunuyorum elestirilere devam ama elestirirken birazda makinelerden bahsetsek en iyilerinden ozelliklerinden daha iyi olmazmi...

Tarih: 1 Aralık 2008, 22:44 - İp: 88.***.**5.194