fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Canon Eos-350d Vs Nikon D70s Vs(??)

Merhabalar,
Bu iki D-SLR fotoğraf makinesinden birini seçmeme yardımcı olursanız sevinirim.
Profosyönel kullanım için, gündüz ve gece çekimlerinin bol olduğu, çeşitli denemelerin (makro vs.) sıkça yapılacağı amaçlar için kullanılacak.

Nikon D70s Review
Canon Digital Rebel XT (avrupa adı: EOS-350D) Review

Yalçınlar'da bu 2 makina için bir sürü ve güzel kampanyalar var. Verilen objektiflerin F leri çok kötü ama yine de cazip gözüküyor.

Kampanya Sayfası:
Nikon D70s kampanyası

Canon EOS-350D Kampanyası

Tarih: 10 Kasım 2005, 18:25 - İp: yok
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

@adosero ,
Öncelikle cevapların için çok teşekkür ederim.
Biraz kendimden bahsetmeme izin verirseniz:
Fotoğrafçılıkta değil ama lensler konusunda çok bilgisizim. Zaten bu yüzden hangi lens diye ağlayıp duruyorum. 4 yıldır D-SLR kullanıyorum ve mode wheel'i Autho moda sadece makinayı foto çekmesi için bir başkasına verdiğimde getiriyorum Tv, Av, M bazen de P moddan başkasıyla foto çekmemişimdir hiç. Hatta yıllardır "objektif"e "lens" denilmesinede çok gıcığım. (ama bu forumda böyle kullanıldığını gördüm, böyle kullandım)

Gelelim lens konusuna; sayenizde bilgileniyorum.
Bahsettiğiniz iyi olan Sigma 70-300 lens bu mudur aceba? (ürün adı DG fakat resim DL) Tıklayın
DL mi daha iyi, DG mi, anlayamadım söylediklerinizi.

Bakınız bir de böyle bir lens var, bu mudur yoksa? . Tıklayınız (min F değeri ötekinden farklı)

Canonların bu lensler ile problem çıkarttığı söyleniyor; peki nedir bu problemler? Fazla üzücü şeyler değilse dert etmem.

Son paragraftaki sözlerinize çok katılıyorum: "...fotografi ceken aslinda makine degil sensin..." Zira kimsenin beğenmediği Canon 18-55 EF-S ile çektiğim fotolar bir sergide yer almıştı ve çok oy toplamıştı.

#fotoguy' tarafyndan 17.11.2005 19:10:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Kasım 2005, 17:50 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

ustunde APO yazmasi yeterli hangisinin oldugunun cok bi onemi yok.. yenisine DG APO deniyor o kadar.. Digital icin optimize edilmis hali ama ben fark bulabilen pek gormedim DG ile eski vers. arasinda..Bu arada ikisinde de f:4-5,6 neden farkli olsun?
sigma ve tamron bazi objektifler canon 350d ile kucuk bir uyum pb'i yasamisti baslarda bu canon 350d ilk ciktiginda.. Sigma ve tamron servisleri ciplerde kucuk bir oynamayla cozuyorlardi bedava olarak.. Sonra heralde 1.0.2 firmware ile veya DG ve DI versiyonlarda sigma ve tamron onlem aldi ki hic duymaz olduk.. Ben de 350d'yi ilk aldigimda korkmustum ama basima gelmedi.. zaten nadir olarak gorulen bir durumdu sistematik olarak err99 gorunmuyordu..

Tarih: 18 Kasım 2005, 12:08 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet fotoguy, ikinci linkteki lens daha iyi.. apo macro super II olmali.. DL versiyonu ile aralarinda ciddi bir kalite farkliligi var adosero'nun da soyledigi gibi..
..20D demissin.. 20D'nin autofocus hizi f/2.8 ve hizli olan lenslerde daha hizlidir 350D'ye gore.. o yuzden sigma 18-50 f/2.8 ile kullaniminda 20D'den daha iyi bir performans bekleyebilirsin..
alabiliyorsan 20D al derim.. ama sana tavsiyem, ocak ayina kadar beklemen, cunku canon, nikon d200'e rakip bir makine cikartacak soylentilere gore.. fiyat olarak 20D'ye cok yakin bir fiyatta olacagi da kesin..
..
...........
adosero merhaba..
eger ki burada (ingilterede) yasiyor olsaydin, IS'li bir lense ihtiyacin ne kadar fazla oldugunu gorurdun.. gercekten isterse 8mm'lik bir lens olsun, yine IS olmasi gerekir bence.. ama en iyisi tabii hem IS hem de f/2.8 olmasi.. [>:D

Tarih: 18 Kasım 2005, 13:54 - İp: yok
hazanfer
hazanfer (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar bende bişi sorucam 2004 model D100 buldum 1 milyara alayımmı nedersiniz yoksa hatamı yaparım

Tarih: 20 Kasım 2005, 21:42 - İp: yok
macromurat
macromurat (üye)
İstanbul / Firma

selam arkadaşım nikon d70s al üzerindeki 18-70 mm lens hiç fena değil senin bütün ihtiyacını karşılar birde d70s le 350 deyi kıyaslıyamazsın bile çünkü d70 çok daha sağlam 300 ve 350d de net problemleri oldukça fazla ayna yayları çok zayıf mutlaka problem çıkartıyor birde ergo dinamik yapısı hiç iyi değil ele avuca sığmıyor çok küçük kasa benim tavsiyem "nikon d70s al arkana bakma.

Tarih: 20 Kasım 2005, 22:39 - İp: yok
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Bir kaç gün aradan sonra tekrar merhaba.
Arkadaşlar size, vermek üzere olduğum son kararımı açıklıyorum. Benim için çok kıymetli olan tavsiyelerinize ve düşüncelerinize göre bu kararı vereceğim gibi:

Canon EOS-20D
Sigma 18-50mm F2.8
Sigma 70-300mm 4-5.6 APO DG MACRO

Sandisk 1GB COMPACT FLASH CARD ULTRA II

Eğer para sıkıntım olursa lensler aynı fakat makinayı Nikon D70 alabilirim.

D200 ve Canon'un yeni çıkacağı söylenen kamerasına gelince;
Açıkcası Türkiye'ye bu makinaların gelmesiyle diğer makine fiyatlarının hemen düşeceğini sanmıyorum. D200' ün kesin geliş tarihi bile belli değil sanırsam. Fiyatı da muallakta.
Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Tarih: 20 Kasım 2005, 23:14 - İp: yok
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

@hazanfer,
D100 de çok başarılı ve üst seviye bir makina.
1 milyara lens de dahilse bence kaçmaz. Değilse bile güzel fırsat.

Tarih: 20 Kasım 2005, 23:56 - İp: yok
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Son kararım budur arkadaşlar, ne dersiniz

Canon EOS-20D
Sigma 18-50mm F2.8
Sigma 70-300mm 4-5.6 APO DG MACRO

Sandisk 1GB COMPACT FLASH CARD ULTRA II

NOT: şuan piyasada ve 20D den daha iyidir diyebileceğiniz bir makina var mı? (full frame olmayan)

Tarih: 23 Kasım 2005, 19:05 - İp: 85.***.**8.124