fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Canon Eos-350d Vs Nikon D70s Vs(??)

Merhabalar,
Bu iki D-SLR fotoğraf makinesinden birini seçmeme yardımcı olursanız sevinirim.
Profosyönel kullanım için, gündüz ve gece çekimlerinin bol olduğu, çeşitli denemelerin (makro vs.) sıkça yapılacağı amaçlar için kullanılacak.

Nikon D70s Review
Canon Digital Rebel XT (avrupa adı: EOS-350D) Review

Yalçınlar'da bu 2 makina için bir sürü ve güzel kampanyalar var. Verilen objektiflerin F leri çok kötü ama yine de cazip gözüküyor.

Kampanya Sayfası:
Nikon D70s kampanyası

Canon EOS-350D Kampanyası

Tarih: 10 Kasım 2005, 18:25 - İp: yok
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Pek sallayan olmamış
En azından bi adres, yol yordam gösterirseniz sevinirim.

Tarih: 12 Kasım 2005, 16:20 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Forumda arama yapsaydınız ihtiyacınız olandan fazlasını bile bulmanız mümkündü

Tarih: 12 Kasım 2005, 17:34 - İp: yok
exif22
exif22 (üye)
İstanbul / Amatör

Darkhardware'deki topiğinizi cevaplamıştım, fiyatı sizin için uygun olursa Nikon D200, olmaz ise D70S 350D den daha uygun profesyonel kullanım için.

Tarih: 12 Kasım 2005, 17:48 - İp: yok
tayfurturk
tayfurturk (üye)
İstanbul / Meraklı

ben D70 ten canon 350D makinaya geçtim beni dinlersen D70 al derim

Tarih: 13 Kasım 2005, 17:17 - İp: yok
cannibal
cannibal (üye)
İzmir / Firma

selam fotoguy
bahsettigin iki markada dunya lideri ama ben d70 kullaniyorum pro. amacli cok memnunum,sana tavsiye edebilirim.Ama 350d kullanmadigim icin bu sitede arastirarak bilgi sahibi olabilirsin.Cok ikilemde kalirsan durma d70 (s) al,profesyoneller icin mukemmel manuel secenek sunuyor.
sevgiler

Tarih: 13 Kasım 2005, 17:53 - İp: yok
hulg
hulg (üye)
Erzurum / Amatör

Selam fotoguy bende makinamı kısa süre önce aldım (Rebel XT ) Sorduğun soru bu sitede defalarca soruldu ve cevaplandırıldı.Her iki makinada çok iyi ama biri Canon diyor diğeri Nikon bu birazda sana kalmış.Ben çok süre araştırdım ve Canon aldım. Bu iki makinanın özelliklerini ve karşılaştırmalarını birçok sitede bulabilirsin.Örneğin http://www.dpreview.com/ sitesine bak.

Yalnız unutma olay sadece makina olayı değil kaliteyi belirleyen diğer faktörde lens.Kampanyadaki lensleride bence ayrıca araştırsan iyi olur kullanıcı görüşleri vs. Diğer arkadaşlarımızda sana yardımcı olucaktır.Sen bu siteyi iyi araştır bu konular hakkında çok yazı bulacaksın.

Sana kolay gelsin, ben çok uğraştım zorluğunu anlarım.

Tarih: 16 Kasım 2005, 12:35 - İp: yok
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Yalçınlar D70S ve 350D için bir çok gövde+lens paketi(kit) sunmuş. Bütün bu paketlere bakıcak olursak Yalçınlar'ın, Nikon ve Canon' un kendi "body kit"lerinde olmayan lensleri verdiklerini görebilirsiniz. Fakat www.dpreview.com veya www.dcresource.com gibi sitelerde makine ile birlikte incelenen lenslerin de Yalçınlardaki bazı paketlerde olduğunu görüyoruz.(aşağıdaki listede altı çizili olan lensler)

Yani yalçınlar D70S ve D350D nin kendi orjinal lensini de sunuyor bazı paketlerde. Bunu neden söylüyorum, çünkü bir çok arkadaş Yalçınlardaki paketlerde verilen lenslerin kötü olduğundan bahsetmiş.

Aşağıda orjinal "body kit" lenslerini içeren ve bence satın alınabilecek en matıklı paketleri gösterdim. Lensler ve paketler hakkındaki yorumlarınızı söyler misiniz?:

1. CANON EOS 350 D + EF 18-55 LENS + 90-300DC LENS İle KİT

2. NIKON D70S - AF-S DX 18-70mm Lens - AF 70-300mm G LENS - 1GB Kart ile KİT

Bu Nikon ve Canon paketlerinin fiyatları aynı.

#fotoguy' tarafyndan 16.11.2005 13:29:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2005, 13:23 - İp: yok
alpeeer
alpeeer (üye)
Kocaeli / Stüdyo Fotoğrafçısı

abicim hiç kurcalama direk git d-70s al yanında da 24-85 bi tane ed lens sonrada güle güle kullan

Tarih: 16 Kasım 2005, 13:37 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar fotoguy..
lutfen yanlis anlama diyeceklerimi, profesyonel kullanim icin baktigin lenslerde kesinlikle is yok..
F degerleri kotu demissin; aslinda o kadar da kotu degiller.. ozellikle nikon 18-70mm f/3.5-4.5 lensinin.. bayagi hizli bir lens bu..
daha iyisi f/2.8 olanlar..
turkiyede yapilan kampanyalari bilemiyorum, ama burada, mesela sigma 18-50mm f/2.8 objektifle de kit olarak alabilme imkanin var..
macro calismalar icin, bahsettigin hicbir lens sana gercek macro fotografi cektirmez ne yazik ki.. hele ki profesyonel bir calisma icin kesinlikle..
macro objektife ihtiyacin var.. neyin macrosunu cekecegini bilemedigimden nikon veya canon diyemem.. eger ki 5:1 oraninda buyultmeye ihtiyacin yoksa canon olmasa da olur..(kaldi ki o kadar buyultmeye ihtiyac duyanlar, canon ve nikon'dan ziyade daha farkli markalara yoneliyorlar.. macro'da ustun markalar ve ozel objektifleri var..)
benim sana tavsiyem, exif'in de soyledigi gibi, para sorun degilse nikon d200 alman..
pahali dersen canon 20d...
yok o da pahali dersen, d70s veya 350D.. bir dukkana gidip iki makineyi de dene..(ama bir kere degil.. en azindan iki uc kere gidip denemelisin.. kararinda yanilmaman icin..)
..eger ki sigma 18-50 f/2.8 gibi bir zoom alamam dersen, nikon 18-70 alabilirsin.. daha da iyisi nikon 18-200 VR lensi... yeni cikti.. hem sana, cok daha fazla araligi kapsadigindan, lens degistirme yapmana gerek kalmadan kolaylik saglar.. ustelik VR (elle cekimlerde sarsinti onleyici sistem..) ozelligi de var..
ama daha yuksek kalite olsun dersen canon 17-85mm f/4-5.6 IS lensini oneririm.. kalitesi L seisi lensler kadar yuksek olan bir lens..
tabii gunun sonunda hangi markayi sececeginle alakali bir durum bu..
............
bahsettigin paketlerdeki her iki zoom objektifin kalitesi de cok dusuk.. profesyonel anlamda sana yetmeyecek kalitede lensler.. (tabii profesyonel cekimlerden neler bekledigine bagli bu..)
..fiyati ucuz ve kalitesi yuksek olan bir lens sigma 70-300 apo.. kalite olarak her iki lensden de kat ve kat yuksek..
ayrica eger alabilirsen, en azindan, 1 degil 2 gb'lik kart almani oneririm.. raw cekim yaparak, gun boyu sana rahatlikla yetiyor..(tabii bir-iki tane ufak kapasiteli kart da bulunmali cantanda ki kartin doldugunda acikta kalmayasin..)
.........
oncelikle ne kadar harcayabilecegini, hangi markaya daha cok sempati duydugunu soyle.. ondan sonra tekrar dusunelim..
gorusmek uzere.

Tarih: 16 Kasım 2005, 13:58 - İp: yok
fotoguy
fotoguy (üye)
Ankara / Meraklı

Oncelikle belirtmeliyim ki ben fotoğraf işinden para kazanmıyorum. Bu yüzden biraz hedef küçültmeye karar verdim. Daha önce EOS 300D ve 18-55mm EFlens kullandım. Geniş açı olmasını seviyordum fakat zoom'u yetersiz geliyordu.
Gece cekimleri ozel ilgi alanım. Bu yüzden F/3.5 bana pek yetmiyordu.

"Profosyonel" demekle hata yaptığımı düşünüyorum. Sadece fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. İlginc denemeler yapıyorum ve kaliteli fotograflar elde etmek istiyorum.

Benim neye ihtiyacım oldugunu bu anlattıklarımdan anlayabilirsiniz sanırım. Ayırmış olduğum para makine+lens için 2.5 Milyar TLdir. (eğer lens+body kit değilde,bunları ayrı ayrı alacaksam 2milyar makine + 500milyon lens diyebiliriz.)

Bu son anlattıklarıma göre belki söylemek isteyeceğiniz yeni şeyler olabilir?

NOT: Bahsettiğiniz "Sigma 70-300 apo", "Canon 17-85mm f/4-5.6 IS ", "Nikon 18-200 VR" lensleri D70S veya 350D ile uyumlumudur? Bu Nikon lensler Canon'a uyar mı? Türkiyede nerden alabileceğimi ve fiyatını bilmiyorum AMA lens için ayırdığım bütçem 500 milyon kadar.

Belki 11-55 veya 70'lik bir lens alıp 2. olarak da bir zoom lens almalıyım (bahsettiğiniz Sigma 70-300 apo ya da Nikon 18-200 VR gibi)

#fotoguy' tarafyndan 16.11.2005 15:50:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2005, 15:42 - İp: yok