pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Canon 50 D Çıkmış

Gördünüz mü 50 d yi. 40 d ile fazla bir ilerleme olmamıştı ancak 50 d ile bayağı bir mesafe katedilmiş gibi.
15 mp
12800 ıso
920000 lcd vs vs
Canona geçmenin tam zamanı gibi.
Ha bu arada. BEn 18-200 alın derken Benim 18-200 ümle dalga geçenler canonun bile 18-200 yapması ile artık ne kadar haklı olduğumu görmüş oldular.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 11:31 - İp: 88.***.**7.240
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkürler mavi_izci daha makineyi deneme aşamasındayım bakıp görücez artık

Tarih: 28 Ağustos 2008, 01:57 - İp: 88.***.**6.9
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Kontrast, diğer forumda Fatih Abi'nin teknik olarak daha iyi izah ettiği üzere, 50D'nin hem işlemcisinde hem de sensöründe teknik geliştirmeler var gibi görünüyor, frenkçe deyimiyle bu değişiklikler minör müdür major müdür ben çok algılayacak kadar teknik bilgi sahibi değilim, benim okuduğum ürün prospektüsü, 40D'den rahatlıkla 50D'ye terfi edebilirsin oğlum Sülo diyor bana
Ama haklısın ki, aslında konuşulan farkların bir çoğu , kullanıcı deneyimini ciddi olarak etkileyen farklar değiller, ben bizzat denemiştim, 350D ile 30D birbirinin aynı fotoğrafı çekiyor aynı lensle, milim fark yok, hiç bir fark yok, sadece kullanıma ve gövde ergonomisine ilişkin kolaylıkları vardı fark olarak,
işte aynı kafa ile, her defasında Nikon yerine beni Canon'da bırakan da buydu, lazım olan şeyler bana 5 birim, makinalarda diyelim Canonda 15 birim özellik var, Nikon'da da 20 birim olsun. İyi de , bana lazım olan 5 birim her ikisinde de var, neden 400-500 dolar daha fazla vereyim diye her defasında düşündüm ve Canon'da kalmaya devam ettim ...

Ayrıca,
Crop şart
400mm bile kısa gelirken, bir de FF ile çuvallarız,
gerçi ben 10mm'mi de çok severim ama, ne yapalım 16mm olarak kabul ettik onu da artık ...

hellfire sen sağol, güzel günlerde iyi fotoğraflarda kullan.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 11:16 - İp: 212.***.**1.146
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ağama kıtılıyorum. Bizim gibiler için crop şart.
Yalnız belirtilen fiyat olursa bence fazla olacaktır. onun yerine d300 almak çok daha mantıklı görünüyor.
Ancak ıso kunusunda makınilar beklenilenin fazlasını veriyor gibime geliyor. Daha fazlasını istemek hak olmakla beraber birazcık insafsızlık olur gibi.
Iso konusunda daha fazla başarı için sanırım artık fujinin ccd ile yaptığını cmos ile yapması gerekiyor. 100fs nin sensörü hemen hemen e510 ile aynı ıso performansını sunuyor. Cmos yapsalar aynı teknoloji ile sanırım çok daha yüksek ısolara çıkmak mümkün olabiliecek.
BElkide firmalar bizim bilmediğimiz iki teknolojidende farklı yeni teknolojiler üzerinde çalışmaktadırlar.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 12:07 - İp: 88.***.**6.153
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

ağa-bey kardeşim ağzın bal yesin,hemde ANZER balı..yazmıştım,ifade edememiştim senin kadar..15-20 birim diyorsun...3-5 birim olsun,adam gibi olsun,ff olsun,fiyatı uygun olsun......40d yi ucuz-pahalı satma gereği duyarmısın..ff nin tadını çıkarmak istemezmisin..ve bu dediğim şey anlı-şanlı firmalar için çokmu zor...ve bu dünyada bu benim istediğimi isteyen o kadar çok insan varki...bu benim dediğimi duysunlar-yapsınlar....fikri mülkiyet payıda-hakkıda-hediyede istemiyorum......

Tarih: 28 Ağustos 2008, 12:51 - İp: 78.***.**9.189
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

birşey soracağım FF yerine crop faktörlü makina diyoruz ama.

ff sensörün sağladığı daha detaylı fotoğraflar ve mümkün olan yüksek piksel çözünürlüğü sayesinde fotoğrafın üstünde krop yapmamıza izin vermeyecek mi ?

Mesela tam kadraj bir ağaçkakan çekiyoruz 40d ile. 5d ile birazdaha küçük kalıyor kadrajda.Biz o fotoğrafı kesersek aynı görüntü kalitesine sahip iki fotoğraf elde etmez miyiz ? Bence ederiz.Ama test etmek lazım

Husmenaga sen bir ara kullanmıştın FF ve kuş çekmiştin.İşin doğrusunu sen söyle.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 12:57 - İp: 88.***.**8.219
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

mavi_izci
bu dediğin 1DsMarkIII'te güzel oluyor, ama o makina 21 MP ve her pikseli çok kaliteli fotoğraflar üretiyor
o koskaca 21 MP içinde bir leke gibi duran kuşu crop yaptığımda, yine de elimde 1024piksel uzun kenarlı bir fotoğraf kalıyor nerede ise,
örneği bir SB gibi duran kuyrukkakan fotoğrafımda var ,,,
ama her iki makina da mesela 10MP ise crop avantajından söz etmek doğru değil, zaten biz croplu makina ve 400mm lense rağmen, bir çok kuş fotoğrafını üstüne yine crop yaparak sunabiliyoruz, full kadraj kuş fotoğrafı çok çok fazla değil, olanlara da marifet gibi yazıyoruz zaten bu çekim full kadraj ya da tam kadrajdır diye
Bizim croplu makinadan aldığımız sonuca biz bir crop daha uygulayınca crop2 (kropkare) oluyor sözün özü

Tarih: 28 Ağustos 2008, 14:21 - İp: 212.***.**1.146
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hayırlı olsn hellfire.

buarada tesekkurler,ilgiyle okuyorum tartsımanızı

Tarih: 28 Ağustos 2008, 14:56 - İp: 85.***.**3.117
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

hellfire hayırlı olsun makieniz, güle güle kullanın.

Crop konusunda mavi izci nin sorusuna benim de aklım takılıyordu. Hüsmenağa açıklama için teşekkürler.
Ben manzara çektiğimden Kontrast gibi düşünüyorum ve bundan sonra alacağım makina FF olcaktır herhalde. Şu yeni 5D mkII çıkar umarım

Tarih: 28 Ağustos 2008, 15:07 - İp: 78.***.**5.148
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Helfire gel benim makina ile seninkini değişelim.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 17:26 - İp: 88.***.**0.128
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

pazarbey wallahi 40dyle fotoğrafa yeni başlamış gibiyim ama

40d nin hızlı netlemesi canımı sıktı herzaman doğru ölçüde netleyemiyor olur olmaz hafif flu fotoğraflar veriyo ucunda 50mm olmasına rağmen hep keskin fotoğraf alamıyorum acaba sadece benim 40dmi bunu yapıyor diye paranoya yapmaya bile başladım :S

başkaları aynı problemi yaşıyomu acaba merak ettim

Tarih: 28 Ağustos 2008, 21:55 - İp: 88.***.**6.9