pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Canon 50 D Çıkmış

Gördünüz mü 50 d yi. 40 d ile fazla bir ilerleme olmamıştı ancak 50 d ile bayağı bir mesafe katedilmiş gibi.
15 mp
12800 ıso
920000 lcd vs vs
Canona geçmenin tam zamanı gibi.
Ha bu arada. BEn 18-200 alın derken Benim 18-200 ümle dalga geçenler canonun bile 18-200 yapması ile artık ne kadar haklı olduğumu görmüş oldular.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 11:31 - İp: 88.***.**7.240
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

SD ile CF kart hızları arasında bir fark olduğundan değil bu tercihleri sanırım üreticilerin,
herhalde, CF kartlar daha eskiden beri üretilen ve belki de teknoloji olarak oturmuş olduğu düşünülen kartlardır da ondan olabilir, gerçi kim iyi makinalarda da iki karta birden yer de var ...
Ben kişisel gözlemimi söyleyeyim ki, CF kullanırken daha ciddi bir medyaya ve daha sağlam bir ortama yazdırıyormuşum hissine kapılıyorum.
Detaylı teknik bilgi ancak uzmanlarınca verilebilir herhalde.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 19:46 - İp: 212.***.**1.146
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Büyük boyutları yüzünden en yüksek kapasite Cf kartlarda olur.
Fiziksel olarak daha dayanıklıdırlar.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 20:42 - İp: 88.***.**8.101
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Fiziksel olarak daha dayanıklıdırlar.

Bundan eminmisiniz? Bağlantı noktaları pinli bu CF kartların ve takıp çıkardıkça bu pinlerin ezilme riskleri çok yüksek. SD kartlar ise temasa dayalı olarak veri iletiyor ve herhangi bir ezilme riski yok. Fotoğraf makinasında değil ama 10 yıldır CNC işleme merkezlerinde CF kart kullanırım ve bana pek de dayanıklı değiller gibime geliyor.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 20:55 - İp: 85.***.**4.154
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, eminim, fiziksel olarak daha sağlamlar.
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1032&message=29054768

Bu tür şeyler cf kartlarda pek olmaz. Hatta çamaşır makinesinde kazara yıkanmış CF kartlar, sorunsuz çalışıyorlar.

Pin konusunda haklısınız, ama karrta pin yok, genellikle kerşı tarafın pinleri eğilir, buda Mikrodrive uyumluluğu yüzünden kart yuvalarının geniş tutulmasından kaynaklanıyor. Kızağa yerleştiriken dikkatli olmak lazım. Herhalde CF kartları yeniden tasarlasalar, pin değil, SD kart gibi kontaklı yaparlardı.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 21:02 - İp: 88.***.**8.101
hamit54
hamit54 (üye)
İstanbul / Meraklı

CF ve SD karşılaştırmasına bir örnek vermekle başlamak
istiyorum.
Eski bilgisayarlarda kullanılan mikro işlemcilerin pin sayısı
ile şimdikiler arasındaki farkı görebiliyor musunuz?
En hızlı ve güçlü elektronik devre elemanları olabildiğince
kısa yoldan hedefine ulaşabilenlerdir.
Bunun için en kaliteli iletkenlerle en geniş yollar kullanılarak
yapılan elemanlarla ancak daha verimli hız sağlanabilir.
Teknik olarak sd kartla cf kart arasındaki fark,aslında kapasite
ve buna bağlı mecburiyetten kaynaklıdır,ki bu da performans
için cf demek anlamına gelir.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 21:26 - İp: 88.***.**2.138
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Link için teşekkürler gerçekten de CF kartların fiziksel olarak daha dayanıklı olduğu görülüyor fotoğraflarda. Evet haklısınız pinler karşı tarafta, biz arada adaptör kullanıyoruz ve adaptörün pinleri eğiliyor ve zamanla CF kart içinde kalan bile oluyor. Ancak doğrudur kırılma gibi bir sorun olmadı kaldıki epey de ağır koşullarda çalışıyoruz (Atelye ortamı, toz, yağ vs.).

Tarih: 26 Ağustos 2008, 21:35 - İp: 85.***.**4.154
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

sd card'lar ne kadar gelişirse gelişsin CF'ler onlardan en az 2-3 kat hızlı gelişecektir. CF(type I)'lerdeki büyük hacimin içine eskiden 4 nand chip'e kadar sığdırabiliyorlardı şimdi bga chipler sayesinde 8 chipli olanlar bile var bunun sonucu olara 330x kartlar piyasada. Çok çip demek birden fazla kanaldan okuma ve yazma demek ki bu da hızı katlıyor. Geriye veri yolu genişliği kalır ki bunda cf zaten açık ara önde. Ben genelde micro drive kullanırım ve hiç çıkarmamayı tercih ederim çünkü pin eğilmesi sorunu ile birkaç kez karşılaştım. Ama zaten 4-16 gb arası bir kart kullanıyorsanız çıkarma ihtiyacınız da pek olmuyor.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 22:04 - İp: 88.***.**2.65
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

son yılların en gereksiz makinesi .

canon 10d-20d-30d-40d diye giden efsanevi seriyi mahfetmiş.

dpreview forumları başta ,çok ağır eleştiriler var kameraya ...

Canon Nikon D700 ü görünce 5D II yi geri çekti deniyor zaten . Bu 50D de güya D300 e yanıt .

Ama D300 gibi pro otofokus modülüne ve %100 vizöre sahip buram buram kalite kokan bir DSLR ye yüz tanıma gibi anlamsız şeylerle yanıt verirseniz pazar payınız düşmeye devam eder.
Sorun şu ki Canon 2007 ye kadar olan %50 pazar payı ve piyasa liderliğini bu sene ezici bir farkla Nikon'a kaptırdı .Ve tribünlere oynamaya başladı .

İso 12000 , 15 mp gibi şeylerin ne anlama geldiğini zaten biliyoruz . 1DsMIII bile FF sensörüne rağmen 3200 iso max iken 50D nin bırakalım 12000 isoyu , 1600 isoda bile 3 sene önceki 20D nin gerisinde kalacağı söyleniyor.

----
nikon 18-200 çıkaralı 3 sene oluyor . Sony 2 tane birden çıkardı .
nikon 16-85 çıkardı, yetmedi d90 la birlikte 18-105 diye bir lens daha çıkarıyor . sony 16-80,16-105,18-200,18-250 gibi lensler çıkarıyor. Ama Canon efendi daha yeni çıkardığı 18-200 e USM koymuyor ! Pes diyorum sadece .... Ve USM olmayan lensi 640 dolara satışa sunuyor ....

50D ye nihayet wireless flaş desteği koymuşlar. Ama iyi de 490 dolara satılan sony a200 de bile var bu özellik .

Ve halen 9 noktalı otofokus modolü ....D300 de 51 fokus noktası ve 3D takip varken hem de...

Resim kalitesi konusunda şunu söylemek yeterli aslında : 40D 'de mesela , makineye yüksek isoda o denli güvenir ki Canon , NR seçeneği yoktur. Sadece NR off/on var.
Ama maşallah bu 50D ye 4 seçenek birden eklemişler .

Neden acaba ? fazladan eklenen 5mp nin yarattığı gürültüden olmasın sakın ....

Ve yeni sensör tasarımı filan ben inanmıyorum bunlara. pentax k20d için de dendi bunlar. Firma yeni sensör tasarımından bahsediyordu ve fazladan 4 mp nin hiç sorun olmadığını söylüyordu . Ama testler yapılınca makinenin rakiplerinin gerisinde kaldığını gördük yüksek isoda . ve aynı şeyler sony a350 için de söylendi . orada da gördük bunları .

Ha , bana iso 400 yeter diyen için iyi kameradır . Ama Canon un efsanevi yüksek iso başarımı bence artık THE END dedi ....

Ve müşteriye saygı denen bir şey var. 8-9 ay önce çıkardığın makineyi bertaraf eden kamera yapamazsın . D200 çıkar, 2-2.5 sene sahnede kalır . Ve sen onu 4 sene sonra bile iyi fiyata satarsın . Ama 30D yi 500 dolara zor satarsın, ya da 40d yi.
Bu seri normalde 2 senede bir yenilenir. Ama 40D rakip a700 ve özellikle d300 tarafından yerle bir edildi açıkçası . 40D nin yegane kozu mükemmel resim kalitesiydi ki o da nalları dikecek artık .
Ve elbette seneler önce dijitale olmuyor yeni lensler diyerek mount değiştiren Canon dan müşteriye saygı bekleyebilir miyiz ?

----
O nedenle pazarbeycim , Canon a değil Nikon a geçmenin tam sırası .... Millet deli gibi Nikon a kaçıyor çünkü. Tamron 18-270 i de yapmış zaten ,titreşim önlemesi de var. Kimin umrunda Canon un USM olmayan ,parasoleysiz satılan 18-200 ü ....

Son not: Belki yazdıklarım abartılı gelecek . Ama canon yanlısı olmakla bilinen ,senelerdir canon kullanan http://www.luminous-landscape.com/ dan bir fotoğraf , Pekin olimpiyatlarına ait .
Çok değil 1 sene önce tribünlerde beyaz L ler yalnızdı . Ama bu gün esmer Nikkorlar çoğunlukta . Ve 1-2 sene sonrasını kestirmek zor değil . Yüz tanıma fonksiyonu destekli Eos lar USM olmayan 18-200 leriyle birlikte nerelerde olacak göreceğiz.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 23:14 - İp: 78.***.**3.7
seannnnn
seannnnn (üye)
Antalya / Meraklı

merhaba buffalo,
çok iyi özetlemişsin gerçekten. piyasa analizi diye işte buna denir

Tarih: 26 Ağustos 2008, 23:31 - İp: 88.***.**4.8
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

uuuu guzel acıklama buffalo.
işte pazarbey bakısıyla buffalo bakısının farkı,biri samsung almıstı yılların araastırmasıyla

Tarih: 26 Ağustos 2008, 23:45 - İp: 88.***.**4.0