pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Canon 50 D Çıkmış

Gördünüz mü 50 d yi. 40 d ile fazla bir ilerleme olmamıştı ancak 50 d ile bayağı bir mesafe katedilmiş gibi.
15 mp
12800 ıso
920000 lcd vs vs
Canona geçmenin tam zamanı gibi.
Ha bu arada. BEn 18-200 alın derken Benim 18-200 ümle dalga geçenler canonun bile 18-200 yapması ile artık ne kadar haklı olduğumu görmüş oldular.

Tarih: 26 Ağustos 2008, 11:31 - İp: 88.***.**7.240
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bu 10-12 mp kameralara karşı bir avantaj sağlamaz . Bu 15mp olan ama bu teknolojiye sahip olmayan kameralar üzerinde artı sağlar .

Doğru haklısınız, bu sayede 10-12 MP kameralardan daha iyi gürültü yönetimi sağlamaz belki ancak aynı gürültü performansı ile daha yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf elde etmenizi sağlar. Çok önemli mi? Belki değil ama ilerleme mi? Eh ilerleme. 50D nin çıkış fiyatı yüksek olacaktır ama kısa sürede 40D de olduğu gibi makul bir seviyeye inerse fiyat/performans anlamında yine rakipsiz bir makine olabilir. K10D den K20D ye geçilmez demiştiniz daha önceleri (ki katılıyorum buna), işte bence aynı durum 40D/50D için de geçerli. Bugün Nikon D90 tanıtımı yapıldı Dpreview de. Durum buradakinden çok da farklı değil bence. Gelişmeler artık bu şekilde olacak herhalde. Büyük atılımları bundan sonra, pazar payını artırmak isteyen alternatif markalar (Pentax, Sony, Olympus) yapacaktır herhalde. Ama analiziniz çok detaylı ve hoş tabi, hiç katılmamak mümkün değil

Tarih: 27 Ağustos 2008, 09:30 - İp: 78.***.**5.148
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

t_yaman ; aslında son 2-3 senede DSLR sektöründe en büyük yeniliği yapan 2 kamera var bence.
birisi pentax k10d , diğeri nikon d300 .

k10d , giriş düzeyi vasat makinelerin 1500-2000 dolara satıldığı bir ortamda çıktı ve onlardan ucuzdu . piyasayı sarstı resmen .
ama k20d aynı etkiyi yaratamadı çünkü piyasanın gerisinde kaldı .

diğeri de d300 . d200 ,d100 filan zaten daha sağlam, daha gelişmiş kameralar canon muadillerine göre . ama resim kaliteleri Eoslar kadar iyi değildi . bu nedenle Eoslar hep daha çok satıldı .
d300 ise CMOS kullanarak yüksek isoda Canon u yakaladı , pro otofokus modülünü ve %100 görüş alanlı vizörünü koz olarak kullandı ve bir yerde rakipsiz kaldı o sınıfta . ona en yakın Olympus E3 bence . O da çok sağlam , çok sıkı kamera. Ama resim kalitesi belki d300,40d kadar iyi değil .

Canon elbette çok kötü resim kalitesine sahip model yapmaz . Yani 50D alınmaz demiyorum (ben almam gerçi 40d den sonra , ama fazla piksele ihtiyaç duyan birisi alabilir elbette ) .
Ama 10D-20D-30D-40D diye giden ritm bu şekilde bozulmamalıydı derim .

Tarih: 27 Ağustos 2008, 09:39 - İp: 81.***.**7.49
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Buffalo dediklerinize aynen katılıyorum (Olympus E3 konusu hariç )

Tarih: 27 Ağustos 2008, 11:45 - İp: 78.***.**5.148
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

@bufalo ya
"Küçük bir alana çok nokta sığdırmak noise u arttırır ."
tespitine katılıyorıum.

Örnek olarak ta bu linki veriyorum.
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/page31.asp

Ama 50D konusunda örnek fotoğraflar ve incelemeler gelmeden iddialı sözlerden de kaçınılması gerektiğini düşünüyorum.

Tarih: 27 Ağustos 2008, 12:19 - İp: 78.***.**1.58
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Buffalo,

D300 1100 dolar olsun, bir dakika durmam alırım,
ama aynı işi gören 40D varken ve taş çatlasa 1100 dolara bulunurken ben 40D alıyorum, üstüne de lenslerdeki fiyat avantajları da sözkonusu dediğim gibi ...

Bir de aklıma geldi, değil 52, 252 netlik noktası olsa ilgilendirmiyor beni, ben zaten hep tek netlik noktası kullanıyorum

Ben D-SLR'ye 350D ile girdim, o ara rakibi D70S idi, hep 400-500 dolar daha pahalı oldular Canon'dan, hep aradaki farkın bir adet ilave lens edeceğini düşündüm,
çünkü fotoğraftaki farklar çok minör farklar, abartılı sohbetlere konu olsa da, üzerine de fotoşop diye bir şey var, mavi çıkmışsa az ısıtabilir, ısınmışsa soğutabilirsin rengi şunu bunu ...

Bana göre 1 numara fiyat/performans,
peşinden lens çeşitliliği ve ulaşılabilirliği,

2300 dolar 40D ve 400mm,
alternatifinin fiyatını yazarsanız Nikondan,
tartışmayı devam ettirebilirsiniz benim açımdan ...

Ama alternatifi yok

Selamlar

Tarih: 27 Ağustos 2008, 12:24 - İp: 212.***.**1.146
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Hüsmenağa ;

Canon evet daha ucuzdur ve ben zaten bu nedenle ve sizinle aynı kaygılarla gidip Canon aldım , 40d ve bir kaç lens.

Ve evet , bazı lenslerin nikon da muadli yok . f4 teleler Canon un en büyük kozu , 70-200 f4 ve onun IS versiyonu mesela , 70-200 2.8 lerin yarısı kadar ağırlar ve optikleri mükemmel . Nikon da yok bunlar.
300f4 IS var , ve 400f5.6 ...100-400 IS ayrıca .

Ama mesela geniş açı zoom lenslerde nikon daha iyi bu gün . Bir sürü lensleri var.

Ama benim bahsetmek istediğim Nikon vs canon değil . Canon un son 2 senedir sürdürdüğü garip tavırlar.
Resim kalitesinde standartları Canon belirledi bu güne kadar, diğerleri (nikon dahil ) onu izledi. Ve 10D-20D-30D-40D sürekli gelişen bir seri olsa da asıl avantajları resim kaliteleriydi. Canon bu güne değin DSLR lerinde resim kalitesinden en ufak taviz vermedi . FF 1DS MIII e 6400 iso koymadı mesela , çünkü 6400 isodaki kirlenmenin o makineye yakışmayacağını düşünüyordu . (6400 iso koysaydı d200 ün 1600 ünden daha temiz olurdu gerçi buna rağmen koymadı ) .

Ve kompaktlardan alışık olduğumuz fazla piksel , yüz tanıma gibi şeylerin bu sınıftan ciddi kameralarda yeri olmadığını düşünüyorum . Ama savaş başladı artık , diğerleri de Canon u izleyecek .

40D den ben de mennunum . Ben yaban hayatla ilgilenmem. Ve canon un teleleri beni çok ilgilendirmiyor . Zahmetli iş
40D nin en çok da yüksek isodaki başarımını beğeniyorum . Ve o nedenle seriyi yüksek isoda geri götürecek bir hamleyi garip buluyorum .
Yalnızca budur demek istediğim

Neyse , bekleyelim bakalım dpreviewi filan , bu sefer 9 vermekte zorlanacak Phil ve arkadaşları ....(bence )

Tarih: 27 Ağustos 2008, 12:56 - İp: 81.***.**7.49
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

d300 öncesi nikonların canonlardan daha kötü resim verdiği fikrine katılmıyorum. en basitinden sigma 150mm lensin nikon ve canon gövde ile test linkleri direkt mtf'lere bakın.

nikon

canon

Tarih: 27 Ağustos 2008, 17:17 - İp: 88.***.**0.143
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

evet husmenaga.. kuc gozlemcileri icin focal carpan gerekli bisey. Ama elinden en az iki dslr gecmis kişiler icin bence bu focal carpanlı makinalar tercih edilmemeli. Eger zoom ihtiyacı duymuyorsanız ff maiknaların keyfini yaşamak lazım.

Benim icin dynamic range olmazsa olmaz bir kriter. Bu da ancak ff sensorle daha iyi oluyor..

Bu makinalardan adam akıllı iso perfromansı beklemek imkansız. Aynı sey d300 içind egecerli. Bir taraftya d700 ve d3 ün iso basarısını gorduktan sonra 50d icin heyecanlanamıyorum. Dediğim gibi gecmisinizde bir dslr tecrubesi varsa focal carpanlarla ugrasmamak lazım. Ciddi anlamda son dönemde cıkan bu makinalar arasında pek bir fark yok. Zaten konustugumuz cogu seyde artık tekrardan ibaret. Forumlarda bir dejavu hali var.

Bugun olmus hala mp nin isoya etkisini konusuyoruz. Yeni nesil sensorler uretilmedigi muddetce bu kısır döngüdende kurtulamicaz galiba.

Tarih: 27 Ağustos 2008, 23:26 - İp: 88.***.**3.149
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

dün 50d ye inat gittim 40d aldım
ve fazlaca tatmin olmuş durumdayım

40d ile yapabileceğimden fazlasını 50dyle yapamayacaksam fazladan 400$ vermenin bir mantığı yok

ayrıca hazır kendisi de burdayken
bu makinemi alma sürecimde süleyman hocama yardımları
ve verdiği fikirler için çok teşekkürler

Tarih: 28 Ağustos 2008, 01:28 - İp: 88.***.**6.9
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hayırlı olsun hellfire, RAW formatını çok seveceğine eminim.

Tarih: 28 Ağustos 2008, 01:47 - İp: 88.***.**8.219