linux34
linux34 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 400d Body İle Hangi Lens?

Merhaba.
3 Gün önce abd'DEN arkadasim geldi. Eee dedim ne getirdin yaninda?
- 2 Laptop 1 Dij. Foto Makine dedi!
Bende hemen ne aldın diye sordum?
-Canon 350D almış çok sevindim ve hemen görmek istedim. Evett.. Elimde tutuyordum. ve güzel bir duyguydu. Hemen otomatik olarak 2-3 atış yaptim. Sonuçlar tabiki güzel...

Gelelim dün akşama. IFSAK 1. Fot. Bin. için Kabataşa gitmek için arkadaşım ile Hafif Metroya bindik.. Kabataş'a doğru gidiyoruz..

Sen ne alcan(Canon-NIKON) , Ben ne alyım(Nikon-Canon) derken arka koltuktan bir arkadaş seslendi:
Bende Nikon var. Lensleri çok kaliteli ve keskin. Sonuç çok güzel. Al bende Nikon D50 var dedi ve Hopp elimde bir D50 tutuyordum. Off ya dedim Canona göre daha baba bir makina.. EVet dedim içimden Nikon gerçekten güzel. Ama dışımdan! Fiyat dedim..

Şimdi ayağımı 42photo.com'a göre uzatacam ve Canon 400D alcam(D80 alabilsem 135 lens ama sadece body. Yanında gelen kit lensi kaliteli olmayabilir diye düşünüyorum.

Bana nasıl bir lens gerekli acaba?
1. Yazın Makro çekim yapacam
2. Taksim, Siyasiyabend grubu, Köprü , Tinerci çekecem.
3. Doğa, bulut hepsi olacak..

Sigma veya Canon Lens olacak galiba.
Bana deneyimli fikirlerinizi aktarabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.
Erdogan

Sanal Ordu Komutanı.
TR-Bordo Bereliler
-=[TR-BB]=-
www.TRarmy.com

Tarih: 16 Eylül 2006, 18:14 - İp: 85.***.**2.247
linux34
linux34 (üye)
İstanbul / Amatör

Verdiğiniz bilgiler için çok tşk. ederim.
Canon EF-S 17-85mm sanırım bana göre.. Ama fiyat biraz yüksek gibi . Bu özelliklerde Sigma veya tamron bakacam.

Ah! Canon 400D gelsede Dünyaya başka açılardan baksam artık.

Bu arada National Geographig deki Photo Eğitim CD si süper..

Hatta Dergiler tükenmiş 2.BASKI çıktı Şiddetle tavsiye ediyorum..

Tarih: 18 Eylül 2006, 10:27 - İp: 85.***.**4.62
linux34
linux34 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar
Quantaray 70-300 mm f/4.0-5.6 High Speed Auto Focus Zoom for EOS Canon
*** $159.95 *** Nasıl olur?

http://www.ritzcamera.com/product/251664553.htm?bct=t13024003%3Bcidigital-cameras-and-accessories%3Bcilenses-for-digital-cameras%3Bcislr-lens%3Bcislr-lenses

Acaba kalite çokmu kötü?

Tarih: 18 Eylül 2006, 10:37 - İp: 85.***.**4.62
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

bence sigmanın 70-300 aposunu alsanız daha iyi hemde macro özeliği var(minimum magnificion:1/2).zaten yaklaşık 200 dolar civarında bulabilirsiniz.bu lensin apo ve asferikal kaplamalı olması bu lensin daha cok ışık almasını sağlıyor..

Tarih: 18 Eylül 2006, 14:29 - İp: 85.***.**2.248
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

ilker abi hangi makro lensi düşünüyorsun abi???birde abi sigmanın macro lenslerinin(50mm f2.8,105mmf2.8,180mmf3.5) performansı nasıldır vede bunlarla close-up ve omuz yukarısı portre cekebilirmiyiz.

zanet omuz hizası portre için enaz 80mm gerekli imiş bunu öğrendim hüseyin abiden(kontrast)....kolay gelsin..

Tarih: 19 Eylül 2006, 02:14 - İp: 85.***.**0.8
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

Tüm ustalara bir sorum olcak eğerki piksel yükseldikce sensor boyutlarıda noise oranını azaltmak için büyürse(eğer ff olursa yada ona yakın bir boyuta gelirse) şu an dslr sahiplerinin elindeki aps-c format lensler ne olucak?????????

Tarih: 19 Eylül 2006, 02:23 - İp: 85.***.**0.8
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

winnerboy, ben senin adini unuttum be hocam.. erol diyesim geliyor ama hata yapmak da istemiyorum.. bugunlerde kafam cok karisik valla..

macro lenslerle tabii ki portre cekebilirsin, ama macro lenslerin otofokuslari biraz yavas oluyor.. omergin'i biliyorsundur forumdan, o canon 100mm macro kullaniyor ve cok iyi diyor portre icin.. sigma alacak olsaydim, acikcasi 150mm f/2.8 modelini secerdim..
http://www.photozone.de/8Reviews/index.html adresine bir bak istersen.. sonra google'da aratirsan lensleri daha farkli biligiler bulabilirsin..

benim dusundugum macro lens oncelik 150mm.. o kadar parayi vermeyecek olursam, canon 100mm.. yine fazla gelirse de tamron 90mm macro.. her ihtimali goze almak gerekir degil mi ama?..

close-up tabii ki cekebilirsin, zaten bunlar macro lensler.. o amac icin cikartiliyorlar zaten..

portre de cekebilirsin; 50mm olanina degil de 90-100mm gibi macrolara bak.. sigma 105 de olabilir tabii ki..

...

ustalara diye sordugun soruya gelirsek (ki usta degilim ama bilgim olcusunde cevaplandirayim..); sonucta aps-c icin cikartilmis lensleri sadece crop faktoru olan kameralarla kullanabileceksin.. eger ki ff ile kullanirsan kocaman kocaman vignetting denen problem olusur; kenarlarin kararmasi..
mutlaka ki sonunda yayginlasacak ff sensorler.. ama uzun bir sure daha bu croplu makineler olmaya devam edecek..
iki secenegin var.. su andan itibaren hicbir aps-c icin uretilmis lens almazsin, hepsini ff ile uyumlulardan secersin; ya da, su anda aps-c makinene bu aps-c icin uretilmis lensleri alip kullanirsin ve ileride ff makine alacagin zaman da lensleri elinden cikartip ff icin uretilmis lenslerden alirsin..
ama iste ff icin uretilmis lenslerin araliklari, croplu makineler icin pek de uygun olmuyorlar.. mesela tamron 17-50'nin ff icin cikartilmis modeli, 28-75.. 28-75mm f/2.8'i 350d'ye taksan, sana 45-120mm gibi araligi verecektir bu lens.. oysaki 17-50 ile 28-80mm araligini elde edebiliyorsun..
secimlerini bir de ileride ff kamera almayi dusunup dusunmedigine gore yapmalisin.. mesela 1-2 sene icerisinde ben canon 5d gibi bir kamera alirim kendime diyorsan, simdiden ff icin uretilmis lenslerden almak daha mantikli belki de.. ama iste belkisi de var, cunku ff alana kadar da aps-c icin uretilmis lenslerin vereceklerinden yararlanamamis oluyorsun..

Tarih: 20 Eylül 2006, 22:02 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

yettim gari canon ef 100mm macro

Tarih: 20 Eylül 2006, 22:58 - İp: 88.***.**0.209
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

quantaray dediğiniz sigma nın ABD deki adı değil mi ?

Tarih: 20 Eylül 2006, 23:31 - İp: 85.***.**7.101
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Hocam senin ilacın :

400d + Canon 100mm 2.8 Macro

Başka bişey düşünme. 150 ve 180mm lik macro lensler tabiki macro çekim için çok daha kullanışlı ama bu lensleri ikinci bir amaç için mesela insan portresi, kedi köpek vs gibi şeyler için kullanman zor. Nedenlere gelince görüş açının daha dar olması, titremeye daha hassas olması ve lensin ağır olması söylenebilir.

Ayrıca lensin autofocus (AF) hızı denilen çok önemli bir parametresi var. Macro lenslerin focal limitleri çok daha geniş olduğu için tarama alanı daha fazla oluyor. Bu da doğal olarak AF hızının yavaşlaması anlamına geliyor. Aslınca çoğu kişi buna eminim sende dahil olacaksın, macro çekimlerinde AF yi kullanmaz, manuel olarak fokus yapar, buna ben de dahilim. Fakat bu tip lensleri diğer amaçlar için kullanmaya başladığın zaman AF ye ihtiyacın olacak. Bu yüzden özellikle macro lenslerde USM veya HSM gibi daha hızlı otofokus motorlarının kullanımı son derece önemli. Canon 100mm bu konuda belkide en başarılı lens. Sigma 150 HSM yide kullandım ondan daha hızlı,taşıması daha kolay, filitre çapı ufak.

Valla şu anda güzel bir lens koleksiyonum var ama heralde 2 ay oldu 100mm yi benim 350d den halen sökmedim. Yaw bugün gidip şu 10-22 mi takıyım. Özledim kendisini çok ayrı kaldık.

Tarih: 21 Eylül 2006, 10:45 - İp: 213.***.**5.69
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

guney merak ettim ne yaptın telezoom isini?

Tarih: 21 Eylül 2006, 11:12 - İp: 88.***.**0.209