alperen06
alperen06 (üye)
Ankara / Meraklı

Canon 30d Mi 400d Mi? Ve Lens????

Öncelikle herkeze Merhaba

Ben bir eos300d sahibiyim. bu makina ile acemiliğimi çıkardım ve artık makinadanda 18-55den de bıktım

Makina olarak seçimim 30d mi olmalı 400d mi?

400D nin yeni olması, 10mp olması, temizleme özelliği olması beni çok cezbederken

30D nin body sağlamlığı, hızı, spot metering olması(ne olduğunu bilmiyorum???), denklanşör sesi bide 8mp olması kafamı karıştırıyor

Review (dpreview vs vs) yapan bir kaç sitede incelemelere baktım kalite aynı gibi... Hatta bazen 400D üstün gibi. Çok profesyonel kullanamıyacağım zaten makinayı ama kaliteli fotoğraf istiyorum...

Elimdeki malzemeler 430ex flaş ve sigma 70-300apo dg macro objektif.
Lens olarak ne almalıyım? Genelde günlük çekimler için kullanacağım, ağırlıklı portre ve manzara çekimi.

1. ve değişmez bir tercih olarak canon 50mm f1.8 düşünüyorum??
2. tercih olarak Canon EF-S 17-85 f/4-5.6 IS USM mi?
Sigma 17-70 f2.8-4.5 dc macro mu?
Sigma 18-50mm F2.8 EX DC mi?
3. olarak acaba bu sigmanın 18-200 lensi var hem tele hem geniş açı hemde fiyatı uygun bu lens iş görür mü?

Şimdiden başınızı ağrıttığım ve acemiliğim için kusura bakmayın. Hepinize çok teşekkürler. Saygılar sunarım

Tarih: 9 Ekim 2006, 01:59 - İp: 85.***.**1.50
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kivanc ff ile uyumlu olan lensleri her makineyle kullanabilirsin.. yani crop'lu olmus olmamis farketmez..

..

alperen gule gule kullan 30d'ni..
bence 18-55'i bir sure kullan oncelikle, sonra hangi aralikta daha kaliteli bir lense ihtiyacin olacagina karar verirsin..
18mm'den daha da genis acili gormek istersen, sigma 10-20'yi dusunursun mesela.. veya 18-55'in kalitesinden memnun kalmayip, ayni araliklarda olsun dersen 17-40 alip mutlu olursun..
28-135'in 17-85'den farki yok; 17-85, 30d gibi crop faktoru olan makineler icin cikartilmis 28-135 lensi bir yerde.. 28-135 alirsan tek avantajin ff sensorlu makinelerle de kullanabilecek olman; ama 17-85 gibi gundelik kullanimda rahat olmayacaktir kullanimi..

Tarih: 12 Ekim 2006, 23:11 - İp: 86.***.**0.120
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

30d testinde canon f/10-22 lensle çekilen fotoğraflar var. Bu eski bir lens mi?. Daha önce bir yerde bahsedildiğine rastlamadım.

Tarih: 12 Ekim 2006, 23:27 - İp: 81.***.**1.106
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hangi fotograflar behri?

...

canon 10-22 yeni bir lens, ef-s lensi..

Tarih: 12 Ekim 2006, 23:32 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bence lens olarak hep EF almaya çalışılmalı.Çünkü gelecek FF sensörün.

İleride git gide FF dha makul fiyata indirgenecek.Bakınız 5D de bu sebeple avrupa da uygun fiyatlı ff makina seçildi.O halde dijital fotoğraf makinaları gün geçtikçe ucuzlayacaktır.Belli bir fiyata kadar tabii.

Sonuçta 400D kadar da ucuz olmayacaktır.Ama mesela şu an avrupada 3000 euro ise,2000 euro olur birkaç sene sonra.

Bari bir ara yol bulsalarda 1.2x-1.3x üretseler.En iyisi 1.25x

İlker rüyamda parayı denkleştirip kendime bir 5D almıştım.Sanırım üzerinde 24-105mm F/4 L vardı.O kadar mutluydum ki rüyamda hep evf'den bakarak manuel ayarlarda fotoğraf çekiyordum.

Ve inan bana,hayatımın en mükemmel rüyasıydı.Keşke bu gecede görsem.Ama kendime söz verdim,ileride şu anki 5D ayarında bir makina ve birkaç iyi lens alacağım ve ortalık toz duman olacak.

İlker sana birşey soracağım.Mesela dijital arkalık ile fotomodelleri çeken şahsiyetler var.Peki bu ff sensörlü 5D yada 1Ds Mark 2 gibi makinaların üzerine L serisi mercekler takılırsa,istenilen sonuç alınmaz mı??

Dijital arkalık(sanırım hasselblad gibi) ile 5D'nin çekimleri yan yana gelse,fotoğraf boyutları çok aşırı büyük olmadığı takdirde(yani baskı boyutları),arada gözle görülür bir fark olur mu??

Olursa bu L serisi lensler yani mesela 85mm f/1.2 gibi niçin üretiliyor??

Bu bir portre lensi değil mi profesyonellerin kullanacağı cinsten??

Bana bunu ayrıntılı bir şekilde açıklarmısın...

Tarih: 12 Ekim 2006, 23:49 - İp: 85.***.**8.224
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Husmenaga arkadaşın (8 nolu)fotoğrafı.

Erkayaların sitesindede rastlamadım. Benim gibi aktüalitesi az olanlar için uyumlu lensler de belirtilse iyi olur demem, alternatifleri görmek içindi.

Canonun kullanabildiği tüm markaların (sigma, tamron, vs.) lens çeşitlerini belirten bir liste.

hiç fena olmazdı

Tarih: 12 Ekim 2006, 23:51 - İp: 81.***.**1.106
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

behri, 30d ile canon uyumlu olan herhangi bir markanin herhangi bir lensini kullanabilirsin.. uyum sorunu, eger ki makine 5d veya 1d serisiyse gecerli.. sigmanin 10-20'si var, tamron'un ise 11-18'i..

...

kivanc, ahan da yakalandim yine..

kivanc aslinda ben de eskiden senin gibi dusunuyordum; ama iste tamron 17-50 almadan once, neden bu lensi alacagim diye kendine soruyorsun..
oncelikle canon icin konusuyorum; cok ileride ff'den daha ufak sensoru olan makineler uretilmeye devam edilecek diye biliyorum.. bunu canon'un bir yazisinda okumustum..
ileride de 400d, 30d gibi makineler olacak.. ff sensorunun maliyeti cok yuksek oldugundan, yine daha pahali olan modellerde olacak..
neden nikon ve diger ureticiler hala daha ff sensor kullanmiyorlar sence?
nikon 1.5x'de kararli gidiyor hala mesela.. aha leica yeni digilux 3'unu cikartti, 4:3 sistemini baz aliyor.. ayni sekinde panasonic.. olympus..
surasi bir gercek ki, 1.5x gibi sensoru olan makineler de isteneni verebiliyorlar.. filmli makinelerden daha fazla ayrinti, keskinlik.. artik 10milyon pixel siniri da asildi tum dslr'larda..
ufak sensoru olmasinin bir avantaji maliyetinin ucuzlugu, digeri de mesela bir 200mm'lik lensi 300mm gibi kullanabilme.. daha ucuza maledebiliyorsun lensi bu sayede..
uyumlu lens sorunu da artik yasanmiyor.. super genis aci desen, iste 10-20 gibi objektifler de var artik..
o yuzden ff ile de kullanacagim diye cok dert etme.. hayatta hersey icin dert edilmesi gerekir aslinda.. hersey 5-10 senede degisiyor, ustelik dijitalse olay daha bile kisa olabiliyor degisim.. 10 sene sonra ef degil de if lensleri cikarsa ne olacak mesela?..
...............

digital back'lerin ciktilarina fuarda bakmistim.. hatta h2d'yi ve leaf'leri elime alip inceledim bile.. (insan bir garip hissediyor, 20000 pound'luk kamerayi kullaninca..)
5d ile aralarinda fark olur mu? tabii ki oluyor kivanc.. oldugu icin millet o kadar para dokup o makineleri aliyorlar..
hasselblad standinda bir modeli cekmislerdi.. kocaman ekrana aktardiklarinda fotografi.... kivanc, kelimelerle anlatmak mumkun degil aslinda.. inanilmazdi.. bu kadar detay, kontrast, renklerin canliligi.....
mesela dslr'larla cene altlarinda pixeller puruzsuz cikmiyor tam anlamiyla.. golge alanlarda.. ama h2d ile cekilen fotografda, heryeri modelin gercekte oldugu gibiydi..

sensor buyuklugunden kaynaklaniyor tabii ki.. ayrica hasselblad lensleri de super kaliteliler..
dusunsene, h2d'nin sensoru mesela, canon 1dsMII'dakinin iki misli buyuklukte..

Tarih: 13 Ekim 2006, 00:21 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İlker sana mail de bahsettiğim filtreyi araştırıyorsun değilmi.

Tarih: 13 Ekim 2006, 00:24 - İp: 85.***.**9.5
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ben de tam mail'lerimi cekmeye gidiyordum.. gorusuruz arkadaslar..
adnan, bu gece olmazsa bile yarina soz iyice arastiracagim o filtreyi..

Tarih: 13 Ekim 2006, 00:29 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar 400D'nin 18-55mm ile kit halinde sıfır ve yurt dışı garantisi ile hayyamda en uygun kaç YTL'ye satıldığını söylermisiniz?

Ve 350D+18-55mm ve D70s+18-70mm fiyatlarını da...

Tarih: 13 Ekim 2006, 16:10 - İp: 85.***.**0.136
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

alacak misin yoksa kivanc?..

Tarih: 13 Ekim 2006, 23:24 - İp: 86.***.**0.120