alperen06
alperen06 (üye)
Ankara / Meraklı

Canon 30d Mi 400d Mi? Ve Lens????

Öncelikle herkeze Merhaba

Ben bir eos300d sahibiyim. bu makina ile acemiliğimi çıkardım ve artık makinadanda 18-55den de bıktım

Makina olarak seçimim 30d mi olmalı 400d mi?

400D nin yeni olması, 10mp olması, temizleme özelliği olması beni çok cezbederken

30D nin body sağlamlığı, hızı, spot metering olması(ne olduğunu bilmiyorum???), denklanşör sesi bide 8mp olması kafamı karıştırıyor

Review (dpreview vs vs) yapan bir kaç sitede incelemelere baktım kalite aynı gibi... Hatta bazen 400D üstün gibi. Çok profesyonel kullanamıyacağım zaten makinayı ama kaliteli fotoğraf istiyorum...

Elimdeki malzemeler 430ex flaş ve sigma 70-300apo dg macro objektif.
Lens olarak ne almalıyım? Genelde günlük çekimler için kullanacağım, ağırlıklı portre ve manzara çekimi.

1. ve değişmez bir tercih olarak canon 50mm f1.8 düşünüyorum??
2. tercih olarak Canon EF-S 17-85 f/4-5.6 IS USM mi?
Sigma 17-70 f2.8-4.5 dc macro mu?
Sigma 18-50mm F2.8 EX DC mi?
3. olarak acaba bu sigmanın 18-200 lensi var hem tele hem geniş açı hemde fiyatı uygun bu lens iş görür mü?

Şimdiden başınızı ağrıttığım ve acemiliğim için kusura bakmayın. Hepinize çok teşekkürler. Saygılar sunarım

Tarih: 9 Ekim 2006, 01:59 - İp: 85.***.**1.50
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Peki bana şunun yanıtını verin bakalım.Ben düşündüm düşündüm bir türlü bulmadım.

Şimdi piyasada Nikon ve Canon'un 50mm f/1.8 prime lensleri var.Bu lensler yaklaşık 150-200 ytl gibi hoş bir fiyata bulunabiliyor ve iyide sonuçlara imza atıyorlar.

Benim anlamadığım ise 50mm'nin altındaki(mesela 35mm gibi) yada üzerindeki(85mm gibi) açılarda lenslerin fiyatı fırlıyor.İşte bu durumda kafamda soru işaretleri oluyor.Ne mi??

Bu prime lensler arttıkça yada düştükçe mi fiyatları artıyor gibi...

Birde şu lensleri f/1.8 gibi bir değerden f/1.4 değerine sanırım 1 stop düşürüyorlar ama fiyatı 5'e katlıyorlar.Bu nasıl bir durumdur anlayamadım.

Ömer ve İlker size prime ile ilgili bir sorum var.Bu lensler yakın mesafeden bile rahatça netleme yapabiliyorlardır değilmi?

Yani 85mm f/1.8 ile atıyorum 3 metreden çekim yapacağına kullanıcı yaklaşık 2 metreden de aynı sonucu alacaktır portre çekimlerinde herhalde.

Peki 50mm ile 85mm arasında diyafram değerleri de aynı olduğuna göre fiyat farkının bariz olmasının altında yatan neden sadece mm farkı mı yoksa alınan sonuçlar da değişiyor ve 85mm daha gerçeğe yakın derecede kaliteli fotoğraflar oluşmasına mı izin veriyor??

Peki ben size şunu soracağım.İnternetten 85mm f/1.2 ile f/1.8 in yanyana karşılaştırmasına bakmıştım.Bir sporcuyu yarışma sırasında çekmişti ve arada benim fark edebildiğim tek fark arka plandaki seyircilerin flu oluşlarındaki farkdı.

f/1.8'de seyirciler netsizdi fakat f/1.2'de biraz daha bulanıktı.Aradaki fiyat farkı sadece bunun için mi?

Fotoğraftaki net alanı bir miktar daha arkadan soyutlamanın ötesinde fotoğraf kalitesi olarak pek bir farkına rastlamadım.Görüşlerinizi bekliyorum,lütfen sorulara sırasıyla ve öğretici şekilde cevaplar verelim

Tarih: 15 Ekim 2006, 19:33 - İp: 81.***.**8.35
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

evet kıvanccım

dedigin dogru 50mm nin altınada insen ustunede cıksan fiyatlar ucmaya baslıyor..

1.8 le 1.4 arasında bir stop degil yarım stopluk bir fark var iste tek fark o degil.. mesela canonun 1.8 inde diyafram 5 yapraklı 1.4 unde ise 8 yapraklı bu nedenle 1.4 olanın bokehi daha bi tatlı oluyor.. ayrıca bildigin gibi lensler genelde bir stop kısılınca performansı artıyor budurumda 1.4 olanı 1.8 getirdigimizde kısmış oldugumuzdan daha keskin goruntu elde edebiliyoruz.. ayrıca 1.8 olanda usm yok ve bu beni deli ediyor .. fakat 1.8 olan daha az eleman icerdiginden daha az yansıma yapıyor..

85mm f/1.8 ile 50mm f/1.8 arasındaki fark mm farkı fakat 85mm f/1.2L ye gelince susmak lazım kendisi fotograflarda yeteri kadar konusuyor

Tarih: 15 Ekim 2006, 19:43 - İp: 88.***.**8.240
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bu boheki ne olaki????

Senin bu USM yok dediğin nesne şimdi 2 amaca mı hizmet ediyor??

1.Hızlı netleme
2.Sessiz netleme

Tarih: 15 Ekim 2006, 20:19 - İp: 81.***.**8.35
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

omer, iste kotu prime olmadigindan iyi oluyorlar demistim..
...

kivanc merhaba..

valla cok zor sorular sormussun, keske eos da burada olsaydi da o da birseyler soyleseydi.. (belki gorur konuyu da soyler birseyler..)

kivanc, f/1.8'den daha acik lens uretebilmek cok zormus oncelikle.. cok daha pahali elementler kullanilmasi gerekiyormus lensin icerisinde.. ayrica ortaya cikabilecek bircok optik problemin ustesinden gelebilmek icin lensin dizayni cok onemli bir faktor tasiyormus..
f/1.4 ile f/1.8 arasinda 2/3 EV farklilik var.. ama bir f/1.2 dediginde, f/1.8 ile arasinda 5/3 EV farklilik var kivanc; iste lenslerde bir stopluk farklilik cok masrafli olabiliyor.. biliyorsun, f/4 olan lensler ucuz ama f/2.8 olunca fiyatlar firliyor birden.. f/2.8 ile f/4 arasinda da 1 stop fark var.. ama iste f/1.2 ile f/1.8 arasinda neredeyse 2 stop farklilik var..
daha acik diyafram neden onemli aciklamayacagim, biliyorsun zaten..
ama daha hizli enstantenede cekim yapmana olanak veriyor ama ayni zamanda omer de bahsetmis, daha tatli bokeh olusturuyor bu kaliteli lensler..
yine omer bahsetmis; lensin diyaframini bir miktar (1-2 stop) kisinca kalite optimum seviyeye cikar.. iste f/1.2 olan lens mesela, f/1.8'e geldiginde harika sonuclar verecektir, ama f/1.8 en acik diyaframda cok basarili olamayacaktir..
tabii ki bu lensleri bir iki stop kisarim da oyle kullanirim diye almiyoruz.. amaclari en acik diyaframda kaliteli sonuclar verebilmeleri.. ki veriyorlar da..
daha dusuk isikli kosullarda, spor karsilasmalarini cektigini dusun mesela.. flash kullanmadan.. f/1.2'de cekim yaptiginda, 1/500'lerde cekim yaparsin en azindan.. titreme olmaz, hareketi istedigin gibi dondurursun.. iso'yu yukseltmeden..
disarida cekim yapsan, iste 1/8000'leri gorursun makinende rahatlikla..
......

baska.. cunku bildigim kadariyla 35-135mm araliginda genis diyaframa sahip lens uretmek daha kolay oluyor.. 50mm gozumuzun gordugune yakin bir sonuc verdiginden, kullanilan element sayisi minimumda bildigim kadariyla.. ama genis aciya gidildikce, mesela 35mm oldugunda ki sen de biliyorsun 35mm f/1.4 L lensi var, 50mm f/1.4'den cok cok daha pahali.. bunda genis acidan olusan egilmeleri bugulmeleri azaltma cabasinin etkisi vardir mutlaka.. ayni sekilde 85mm'ye gidildikce de lens artik zoom yapmaya basliyor, sonucta yine o egilmeleri bukulmeleri azaltabilmek icin daha farkli maddeler kullanilmasi gerekiyordur.. o yuzden bir 85mm f/1.8 lensi kocaman kaliyor 50mm f/1.8 lensinin yaninda.. 50mm olan lensi fazla optik bozulmaya ugramadan yapmak daha kolay olmali..

ama mesela canon 50mm f/1.2 L lensini cikartacak.. f/1.4'den 1/2 EV daha acik diyaframa sahip.. ama iste o kadar acabilmek icin cok ozel yontemler kullaniyorlarmis.. maliyet korkunc derecede artiyormus.. sonucta eger ki yarim stop daha hizli olmasi senin icin onemli olacaksa, vereceksin alacaksin.. yok degilse almana gerek yok..

gerek yok diyorum, tabii ki, arka plani flu birakmak cok onemli bir portrede mesela.. flulugun kalitesi ayrica yani bokeh.. bunlar iyi lenslerle kotu lensleri ayiran faktorler kivanc..
................

"Yani 85mm f/1.8 ile atıyorum 3 metreden çekim yapacağına kullanıcı yaklaşık 2 metreden de aynı sonucu alacaktır portre çekimlerinde herhalde."

sanirim 85mm f/1.2 olan lense ne ihtiyac var demek istiyorsun?..
kivanc, sonucta daha da yakinlasip fotografi cektiginde net alan derinligi dusecektir ama ayni zamanda kadraj da degisecektir.. yani senin 3 metreden gordugun kadrajla 2 metreden gordugun bir olmaz..

yoksa 50mm f/1.4 alirim ne gerek var 85mm f/1.8'e mi demek istedin?..
yahu ne diyorsun be kivancim?..

eger oyle demek istediysen, sonucta her lens icin ayni sekilde dusunmek mumkun olurdu.. 300mm'ye ne gerek var, biraz daha yaklasip 50mm ile de cekebilirim dersin mesela.. ama iste normal hayatta oyle olmuyor.. sen de biliyorsun..
ayrica daha fazla fokal uzunluktaki bir lensi kullanarak portre cektiginde, y

Tarih: 15 Ekim 2006, 20:52 - İp: 86.***.**0.120
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ilker minolta zamaninda (sanki 100 yil once ) minolta 50 mm f/1.7 vardi simdi ise sony 50 mm f/1.4 cikartti, benim icin 2/3 EV farklilik o kadarda onemli degil o yuzden o lense o kadar para vermeyi dusunmuyorum.

Sence bu minolta 50 mm f/1.7'nin kalitesi canon 50 mm f/1.8'e gore nasildir ? Bir fikrin varmi ?

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:10 - İp: 87.***.**3.134
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

emre kesinlikle geri kalmayacaktir canon 50mm f/1.8'den..

bir yerde okumustum, minolta 50mm f/1.4'un kalitesi canon ve nikon'daki 50mm f/1.4'lerden daha yuksek deniyordu.. ornekler falan da vardi..

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:23 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker hani bir laf vardır;bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum diye...

O halde ben yanmışım.Senin birkaç milyon yıl köleliğini yapacağım desene.Ben senin L serisi lenslerini taşımaya razıyım bu süre zarfında...

Şaka bir yana Allah senden razı olsun,bugüne kadar hiç usanmadan bana ve diğer birçok arkadaşa yardımcı olmaya çabaladın.

Herşey için TEŞEKKÜRLER.

Bak bunu her zaman söylemem,yazdığımda sakın kaçırma.

Ömer ve diğer bana emeği geçmiş arkadaşlara da teşekkür ederim.

İlker evet aynen doğru anlamışsın.Dediğim buydu.85mm ile 3 metreden çekim yapılacağına 50mm ile 2 metreden çekim yapılsa tabiki fark olur ama diyeceğim şu ki,her iki şensde prime lensler olacak.Bu sebeple kaliteleri malum.

85mm için o kadar para verilmese de 50mm ile buna yakın çok hoş sonuçlar alınamaz mı?Yada aynı kalitede...

Amma çok soru sordum ya.Ben bile sıkıldım sormaktan

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:52 - İp: 85.***.**0.127
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kıvanc hangi 85mm den bahsediyoruz 1.2 mi 1.8 mi.. eger 85mm f/1.2 L den bahsediyorsan digerlerine halt etmek duser :D

yok 85mm f/1.8 i diyorsan pek fark olacagını zannetmem optik kalite olarak..

ilker abi bende cok tesekkur ederim sana cook faydalandık bildiklerinden [>:D

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:59 - İp: 88.***.**8.240
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer f/1.8 için söylemiştim.Sende gerekli açıklamayı yapmışsın zaten.

Bu gün hepimizin birbirine teşekkür edesi tuttu.

İstermisin İlker de gelip sana ve bana teşekkür esin durduk yere.

Aynen şöyle;

''Siz olmasaydınız bu bilgiler benim içimde patlardı,Allah sizden razı olsun''

Ben neymişim böyle ya,kendi kendime harika espriler yapıyorum.Çok şımardım bende canım.Kendi mükemmelliğimi bu kadar ortaya koymamalıyım,diğerlerine ayıp etmiş oluyorum.

Tarih: 15 Ekim 2006, 22:05 - İp: 85.***.**0.127
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

''Siz olmasaydınız bu bilgiler benim içimde patlardı,Allah sizden razı olsun''

coooook uzun süre sonra bilgisayar karsısında yuksek sesle guldum hala gülüyorum

Tarih: 15 Ekim 2006, 22:24 - İp: 88.***.**8.240