xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bir Aceminin İsyanı...

merhabalar...

Öncelikle amatör bir fotografcımıyım, degilmiyim daha henüz bilemiyorum. Ama bildigim tek bir şey var bende bir fotoğraf sanatcısı kadar güzel resimler çekmek istiyorum. Henüz bir fotoğraf makinam yok almayı planlıyorum. Son 15 gündür girmedigim internet sitesi, girmedigim forum sayfası kalmadı. Aklım da bir ikitane model var bunu sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle bilmeniz gereken bir şey daha var bu iş için yaklaşık olarak 1750 - 2000 $ arası bir harcama yapmaya müsaitim sadece makina için !..
Benim aklımda olan makinalar Nikon D5100, canon EOS 550D bu iki makina arasında gidip gidip geliyorum. Ama yaptıgım izlenimlere göre inceledigim kadarıyla Nikon D5100 de gövde de AF motorunun bulunmaması benim için büyük bir dez avantaj olarak düşünüyorum. Ama AF motorlu objektiflerin bu sorunu hal ettigini düşünürken bazı frumlar da AF motorsuz bir makinanın, AF motorlu bir objektif takılması AF modun da çalışacagı anlamına gelmedigini savunuyordu. Yani ben AF motorlu bir obje de alsam alacagım obje görevini yapmayacaktı. Bunda ne kadar dogruluk payı var bilemiyorum ama bir amatör olarak aklıma takıldı da takıldı ki anlatamam...
Sonra sevgili arkadaşlar bir düşüncem daha var. Bir acemi olarak benim FX formatlı bir fotograf makina almam ne derece dogru olur bunu profesiyonel arkadaşlarımdan öğrenmek isterim onun için de Canon 5d mark ii düşünüyorum lütfen bana bir yol gösterin ve mümkün oldugunca fanatikleşmeden bir fikir verin...

Not : zaten bu fanatikleşmeden dolayı kararsız kaldım yoksa ben gözü kapalı nikon'dan yanayım ya hehehe

Tarih: 25 Eylül 2011, 19:07 - İp: 85.***.**9.19
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Full frame makineye ihtiyacınız yok bence. Sadece bence de değil, bence

D5100 gibi gövdesinde AF motoru bulunmayan bir makinede kullanabileceğiniz lens AF ve AF-s serisi lenslerdir ancak AF lensler ile Auto Focus yapamazsınız. Gövdede motor olmadığı için AF-S almanız gerekecek ki bu da masraf yaratacaktır. minimum 150-200 TL.

Canon 550D modeli sizin için uygundur.Gövde yapısı elinize oturuyorsa 18-135 lensiyle almanız uygun olacaktır.D90 da güzel bir makinedir ve AF motoruna sahiptir ancak bir bayan için ağır.
550D iyi seçim olacaktır

Tarih: 25 Eylül 2011, 20:03 - İp: 78.***.**4.220
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bir bayan için mi ben bayan olarakmı görünüyorum acemiligin bu kadar işte 550d denedim güzel bir makinaydı. 5100 görme imkanım olmadı daha onuda magaza da deneyeceğim büyük bir ihtimal eger AF-s lens ler auto focus yapıyor sa maaliyeti hiç bir zaman önemli olmayacaktır degerlendirmeniz için çok teşekkürler yinede...

Tarih: 25 Eylül 2011, 20:18 - İp: 85.***.**9.19
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Neden bayan dedim, nerden öyle bir kanıya vardım bilmiyorum, kusura bakmayın

D5100 ile AF-S lensleri kullanabileceksiniz ama örneğin canon 50mm F1.8 260 liraya bulunabiliyorken nikon af-s 50mm f1.8 565 lira. arada 300 lira fark var ki bu pahalı olmayan bir lens.Nikon AF-s olmayan yani AF 50mm F1.8 ise 280 lira.

550D modelini aldıktan sonra 450D modelinin de işinizi görebilecek kapasitede olduğu kanısına varacaksınız. Eğer elinize oturmuyorsa kesinlikle zorlamayan, kullanırım demeyin, eziyet olur. 60D modelini de alabilirsiniz.

Tarih: 25 Eylül 2011, 20:48 - İp: 78.***.**4.220
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

hehehe yok olur böyle şeyler problem degil

ben ilk etap da spot lensler ile başlamayı pilanlıyorum sigma, tamron gibi firmalar... Böylece fazla bir fiyat aralıgının ola bilecegini sanmıyorum yada öylemi düşünüyorum diyorsunuz yanlış mı yani Birde nikon'un lenslerini çok övüyorlar o parayı verecek kadar işlevi vardır herhalde tam bilmedigim için böyle diyorum ama denemekte fayda var diye düşünüyorum ilk spot daha sonra daha profesiyonel lenslere geçiş yapa bilirim kendimi geliştirdikten sonra maaliyetin hiç bir önemi olmayacaktır

Tarih: 25 Eylül 2011, 20:59 - İp: 85.***.**9.19
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Tmaron Sigma Spot lensler değildir 3.parti lens üreticileridir ve fiyat konusunda Canondan da Nikondan da pahalı olabildikleri gibi daha ucuz da olabilirler, ürüne, özelliklerine, kalitesine bağlı.Bir fark beklemeyin yani.

Sanırım içiniz D5100 almadan rahat etmeyecek ama bu kadar yatırım yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle hata yapıyorsunuz. D7000 veya D90 sizin için daha uygun olacaktır. D5100 almaktansa..

Bu arada beni de canoncu veya nikoncu gibi sınıflandırmayın.

Ben nikon D90 kullanıyorum ama elime otursaydı kesinlikle 2.el 450D alıp evladiyelik lenslere yatırım yapardım. Sırf 450D 500D 550D modelleri elime oturmadığı için elime tam oturan D90 ı aldım.60D modeli de oturdu ama D90la fiyat farkı fazlaydı.

Size Canon 60D modelini öneririm.
Canon almıcam ve video önemli değil derseniz D90. Video da olsun derseniz de D7000 modelini öneririm.

#g.emre' tarafından 25.09.2011 21:05:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2011, 21:03 - İp: 78.***.**4.220
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

benim için video hiç önemli degil onların çektigi videoyu cep telefonum da çekiyor ayrıca daha uzun süreli
Ben illaki nikon 5100d olsun demiyorum tabiki. Hiç denemedim magazada alacam deneyecem ama 550 d denedim elime aldım bol bol fotograf çektim ama neden anlamadım nikonu görmedim diye karar veremedim henüz..
Bir de ki canon da vizör den bakarken titreme çok oluyordu 550d de yada ben mi tutmasını bilmiyordum anlamış degilim henüz kestiremedim ben bir elimde canon 550D bir magazaya girip ne kadar nikon varsa karşılaştırmasını yapsam gözle görülür bir fark görürsem ikisinin arasın da hangisi iyise onu alayım sanırım en iyisi bu olacak
5100 ün ekranı da hoşuma gitmiyor degil hani yerlere yatıp foto çekmekten se ekranı çevirmekte pek itici geliyor hani

Tarih: 25 Eylül 2011, 21:14 - İp: 85.***.**9.19
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Haklısınız basit gibi görünse de dönebilen ekran çok işe yarıyor "yer"i geldiğinde :D

60D modelinde de dönebilen ekran mevcut, çok kullanışlı gerçekten

Tarih: 25 Eylül 2011, 21:16 - İp: 78.***.**4.220
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

onuda göz önünde bulunduracagım elbette nede olsa burada fotograf makinaları ucuz hehehe

Tarih: 25 Eylül 2011, 21:21 - İp: 85.***.**9.19
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Ben size farklı bir tavsiyede bulunayım. Eğer video önemli değilse önemli değil dediğim 1080p yerine 720p yeterse d5000 alabilirsiniz. Biraz daha az para verirsiniz yanına bir teleobjektif yada 50mm f1.8 gibi dx makinelerde portre için ideal olan bir lens alırsınız daha avantajlı olur gibi geliyor bana.

Tarih: 25 Eylül 2011, 21:52 - İp: 88.***.**9.88
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

video benim için hiç önemli degil ikitane cep telefonum var birisi samsung galaksi s II digeri nokia N8 samsung video çekimde 1080p nokia da HD 720p çekim yapıyor ama hiç kullanmıyorum benim aradıgım şey en hakikisinden bir DLSR fotoraf makinası

Tarih: 25 Eylül 2011, 21:57 - İp: 85.***.**9.19