xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bir Aceminin İsyanı...

merhabalar...

Öncelikle amatör bir fotografcımıyım, degilmiyim daha henüz bilemiyorum. Ama bildigim tek bir şey var bende bir fotoğraf sanatcısı kadar güzel resimler çekmek istiyorum. Henüz bir fotoğraf makinam yok almayı planlıyorum. Son 15 gündür girmedigim internet sitesi, girmedigim forum sayfası kalmadı. Aklım da bir ikitane model var bunu sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle bilmeniz gereken bir şey daha var bu iş için yaklaşık olarak 1750 - 2000 $ arası bir harcama yapmaya müsaitim sadece makina için !..
Benim aklımda olan makinalar Nikon D5100, canon EOS 550D bu iki makina arasında gidip gidip geliyorum. Ama yaptıgım izlenimlere göre inceledigim kadarıyla Nikon D5100 de gövde de AF motorunun bulunmaması benim için büyük bir dez avantaj olarak düşünüyorum. Ama AF motorlu objektiflerin bu sorunu hal ettigini düşünürken bazı frumlar da AF motorsuz bir makinanın, AF motorlu bir objektif takılması AF modun da çalışacagı anlamına gelmedigini savunuyordu. Yani ben AF motorlu bir obje de alsam alacagım obje görevini yapmayacaktı. Bunda ne kadar dogruluk payı var bilemiyorum ama bir amatör olarak aklıma takıldı da takıldı ki anlatamam...
Sonra sevgili arkadaşlar bir düşüncem daha var. Bir acemi olarak benim FX formatlı bir fotograf makina almam ne derece dogru olur bunu profesiyonel arkadaşlarımdan öğrenmek isterim onun için de Canon 5d mark ii düşünüyorum lütfen bana bir yol gösterin ve mümkün oldugunca fanatikleşmeden bir fikir verin...

Not : zaten bu fanatikleşmeden dolayı kararsız kaldım yoksa ben gözü kapalı nikon'dan yanayım ya hehehe

Tarih: 25 Eylül 2011, 19:07 - İp: 85.***.**9.19
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

D3100de af motoru yok.

Ama dediğiniz gibi nikonun lensleri de takdiri hakediyor bence :D

Tarih: 26 Eylül 2011, 18:31 - İp: 88.***.**9.88
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

tabiki taktiri hak ediyorlar fotograflarda penformanslarda gözle görünür derece de farklar var. Olan bize oluyor :D

Tarih: 26 Eylül 2011, 19:16 - İp: 85.***.**9.19
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon lens canon lens diye ayrım yapmanız pek de mantıklı değil.
Siz hangi lenslerden bahsediyorsunuz ki böyle bir fark söz konusu olsun anlamadım

Tarih: 26 Eylül 2011, 20:24 - İp: 78.***.**2.32
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Bana sorarsanız gidip bir D90+18-105 alın kullanın. Başak bir şeye pek ihtiyacınız olmaz diye düşünüyorum. Bende sizin gibi epey araştırdıktan sonra öyle yaptım. Çok yüksek MP olayına takılmayın. Zaten yüksek MP in hakkını verebilen lensler makinenin 2 katı fiyat etiketine sahipler. Sizi temin ederim ki D90+18-105 ile 550D+18-55 ile çekeceğinizden daha iyi fotoğraflar çekersiniz. Ayrıca daha kaliteli ve işlevsel bir gövdeye sahip. Tek eksiği video yönünde diğer her tarafı artı. Zaten bunu elinize alır almaz farkedersiniz. Selamlar.

Tarih: 2 Ekim 2011, 14:20 - İp: 78.***.**1.84
arandur
arandur (üye)
Zonguldak / Amatör

Eğer gözünüz 5D Mark II'deyse, video lazım değilse, cihazın ekranını da pek kafaya takmayacaksanız 2. el Canon 5D (Full Frame) eski olmasına rağmen harika bir gövdedir. Kaliteli bir lensle harikalar yaratıyor.

Tarih: 3 Ekim 2011, 11:40 - İp: 88.***.**2.197
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

teşekkürler arkadaşlar. Bir nikon d5100 aldım çok güzel bir makina ve bence d90'dan iyi bir af motoru ve alan derinligi sorunu var sadece onlar da AF-s lenlerle telafi ediliyor. mükemmel çekim yapıyor şimdi kaldı D3x de birde onu alırsam tamamdır çok sagolun

Tarih: 21 Kasım 2011, 21:01 - İp: 65.***.**4.75
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Değerli Arkadaşlar,

Evet Nikon giriş seviye fotoğraf makinelerinde gövdede AF motoru yok.Temcit pilavı gibi hep bu söyleniyor.
Peki Canon da var mı??

Selamlarımla..

Tarih: 21 Kasım 2011, 22:34 - İp: 85.***.**1.187
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

valla bilmiyorum benim suçum yok

Tarih: 21 Kasım 2011, 23:39 - İp: 65.***.**4.75
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Evet Nikon giriş seviye fotoğraf makinelerinde gövdede AF motoru yok.Temcit pilavı gibi hep bu söyleniyor. Peki Canon da var mı??

http://forum.netfotograf.com/dslr/canon-modellerind-af-motoru-varm-yokmu-49640-1.html

Tarih: 22 Kasım 2011, 12:09 - İp: 213.***.**5.242