xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bir Aceminin İsyanı...

merhabalar...

Öncelikle amatör bir fotografcımıyım, degilmiyim daha henüz bilemiyorum. Ama bildigim tek bir şey var bende bir fotoğraf sanatcısı kadar güzel resimler çekmek istiyorum. Henüz bir fotoğraf makinam yok almayı planlıyorum. Son 15 gündür girmedigim internet sitesi, girmedigim forum sayfası kalmadı. Aklım da bir ikitane model var bunu sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle bilmeniz gereken bir şey daha var bu iş için yaklaşık olarak 1750 - 2000 $ arası bir harcama yapmaya müsaitim sadece makina için !..
Benim aklımda olan makinalar Nikon D5100, canon EOS 550D bu iki makina arasında gidip gidip geliyorum. Ama yaptıgım izlenimlere göre inceledigim kadarıyla Nikon D5100 de gövde de AF motorunun bulunmaması benim için büyük bir dez avantaj olarak düşünüyorum. Ama AF motorlu objektiflerin bu sorunu hal ettigini düşünürken bazı frumlar da AF motorsuz bir makinanın, AF motorlu bir objektif takılması AF modun da çalışacagı anlamına gelmedigini savunuyordu. Yani ben AF motorlu bir obje de alsam alacagım obje görevini yapmayacaktı. Bunda ne kadar dogruluk payı var bilemiyorum ama bir amatör olarak aklıma takıldı da takıldı ki anlatamam...
Sonra sevgili arkadaşlar bir düşüncem daha var. Bir acemi olarak benim FX formatlı bir fotograf makina almam ne derece dogru olur bunu profesiyonel arkadaşlarımdan öğrenmek isterim onun için de Canon 5d mark ii düşünüyorum lütfen bana bir yol gösterin ve mümkün oldugunca fanatikleşmeden bir fikir verin...

Not : zaten bu fanatikleşmeden dolayı kararsız kaldım yoksa ben gözü kapalı nikon'dan yanayım ya hehehe

Tarih: 25 Eylül 2011, 19:07 - İp: 85.***.**9.19
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bir fotograf sanatcısı gibi fotograf cekmek için fotograf makinesi degil fotografcılık bilgisi ve "göz" gerekli.

bu acıdan içinize sinen makineyi almanız faydanıza olur..
hepsi aynı işi yapıyor zaten.
d5100 iyi bir makine ama d5000 ve d3100 de iyi makineler, arada bir fark goreceginizi dusunmuyorum acıkcası.

aynı sekilde canon 1100d-500d-550d-600d gibi modellerde alabilirsiniz. dedigim gibi içinize sinen makineyi alın.
fotografcılık bilginizi geliştirin teknik ve estetik acıdan.

Tarih: 25 Eylül 2011, 22:10 - İp: 88.***.**8.140
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bende aynen onu düşünüyorum gidip deneyecegim hangisi hoşuma giderse özellik falan dinlemeyip alacagım daha sonları geliştikten sonra en profesiyoneli hangisi ise onunla yola devam ederim... sagolun sevgiler..

Tarih: 25 Eylül 2011, 22:20 - İp: 85.***.**9.19
ykslcc
ykslcc (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar... Ben de sizin gibi fatağraf tutkusu olan amatörün de amatörü biriyim... Bir nikon tutkuncusu olarak hiç deneme şansım olmadan hediye olarak nikon d5000 geldi... ve hiçte pişman değilim bi kere en önemlisi makine elime çok rahat oturdu... sonrası yaptığım araştırmalar ve de burda okuduğum yorumlar sayesinde yeni başlayan biri olarak bu makinenin benim için çok ideal olduğunu anladım... ve de öenmsiz gibi duran ama çekme konusunda büyük bi rahatlık sağlayan hareketli lcd ekran d5000lerde de mevcut... yani bence de daha ucuza aynı kalitede d5000 ya da d3100 ü de düşünebilirsin.. tabi bunlar benim nacizane fikirlerim... en önemli şey eline aldığında içine sinmesi... sonradan keşke diğerini alsaydım diye pişmanlık yaşama da.... tercihin hangisinden yana olursa olsun umarım çok güzel fotoğraflar çekersin ve burda bizimle paylaşırsın...

Tarih: 26 Eylül 2011, 11:46 - İp: 78.***.**2.78
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

gözü kapalı nikon'dan yanayım

nikon alın

Tarih: 26 Eylül 2011, 11:55 - İp: 78.***.**8.146
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

gaijin haklı bence. ""bir fotograf sanatcısı gibi fotograf cekmek için fotograf makinesi degil fotografcılık bilgisi ve "göz" gerekli. "" demiş.doğru söylemiş.

makina seçeneğine gelince, nikon d5100 ile canon 550d arasında kaldığınızı yazmışsınız.
fiyat- performans açısından "bir nikon kullanıcısı olarak" bence canon 500d ve 18-135mm lens sizin için çok uygun olacaktır.

canon markayı neden önerdiğimi soracaksanız zaten arkadaşların bazıları yazmış.
nikonun bazı giriş seviye modellerinde gövdede af motoru yok ve lens alımı açısından sizin için ekstra masraf demek.

önemli olan fotoğrafı sizin gözleriniz ve fotoğraf bilginiz çekecek. makina sadece bir araç.

Tarih: 26 Eylül 2011, 12:49 - İp: 95.***.**6.18
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

teşekkürler ederim arkadaşlar fikirleriniz elbette kaideye alınır cinsten ve ölçüden. Son zamanlar da öyle araştırmalar yaptım ki artık bende ne derece bilgi sahibi olduguma şaşırmaktayım hehehe
Daha önceden düşündügüm bir iki takım şeyleri kenara bırakıp egolarımı yıkmak niyetindeyim. Bunlar benim için önemli diye düşünüyorum. Aslın da gene isyankar yanım bastı benim. Nikon D5100 de karar kılmış ken ( tabiiki acemilik dönemleri için ilerisi için ciddi boyutlar da profesiyonel makinalar düşünüyordum ) fotografcılık la ilgili edindigim bilgiler ve daha bir çok şey sayesin de makinadan biran soldum gibi oldum. Sırf " AF " motorunun bulunmaması beni gerçekten çok üzmüştü. Hatta nikon'un objeler de kendine güveni, fotograf makinaların da AF motorunu koymamaktan geçmektedir diye düşünüyorum. Adamlar da ankara gibi malım olsun nerede olsa satarım anlayışı ile üretim yaptıkların dan emin.
Bir sonraki konuya gelince Güzel ülkem Türkiye de dolar öyle çıktı ki inanın yurt dışından sakın ama sakın fotograf makinası siparişi yapmayın hehe )

Tarih: 26 Eylül 2011, 14:55 - İp: 85.***.**9.19
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

turkiyede doların cıkması yurtdısından sipariş vermemek için bir neden degil.
yurtdısında da yurtiçinde de dolar kuruna gore satılıyor makineler.
yurtdısından almak (hatta yurtiçinden spot almak) yuzde 50ye varan kar saglayabiliyor

nikonun giriş seviyesinde boyle birsey yapması odun olsa satarım mantıgından ve giriş seviyesi fotografcıları söğüşleme merakından öte birşey degil bence. sonucta bir ticari işletme.
en alakasız bilgisiz adamın bile nikon adına guvenip para harcayacagını biliyor adamlar, ona gore davranıyorlar.
bence basarılı bir strateji.

Tarih: 26 Eylül 2011, 15:37 - İp: 88.***.**8.140
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

yani kısaca "kendi düşen ağlamaz" gibi bişey oluyor bu durumda

Tarih: 26 Eylül 2011, 16:39 - İp: 78.***.**5.180
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

yani kendi düşen aglamayacak :D strateji konusun da evet başarılı birşey ben olsam bende yapardım aynı şeyi.

kardeşim lesimi biliyorsun benden motorlu gövde çıkarmamı bekleme git 100 beygir gücünde motorlu lenslerimi al demeye çalışıyor aynı stratejiyi kendi firmam da kullanıyorum gayette memnunum

Tarih: 26 Eylül 2011, 16:49 - İp: 85.***.**9.19
temels
temels (üye)
Tekirdağ / Amatör

nikon d3100 de af motoru varmı acaba ?

Tarih: 26 Eylül 2011, 18:00 - İp: 88.***.**9.96