smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

400d, D80, K10d.. ?

Arkadaşlar daha fazla araştırdıkça daha iyisine özeniyorum..ilk başta 350D ye karar vermiştim..sonra spot almaya karar verdiğim için aynı paraya 400D almaya karar verdim..ama sonradan çıtayı biraz daha yükseltip D80 ve K10D yi ekledim..ve bu 3 makinanın kendine has özelliklerinden dolayı karar veremiorum..Ve sizden yardım istiyorum..Bu özelliklerini önem sırasına dizdiğimiz de sizce hangisi..?

400D

- ISO başarısı
- Anti Dust
- Canon olması

Bunların yanında dezavantajları;
- Kulanılan malzeme ve ergonomi kötü
- Diğerleri göre 9 noktadan autofocus olması
- Ve boyutun küçük olması(ilk başta küçük ve hafif olması daha iyi diyordum ama ele oturması açısından küçük olması dezavantaj)

D80

- sağlam body, ergonomisi
- 11 noktadan autofocus
- 4 kademeli noise reduction
- Ana lcd den bağımsız üstte monokrom ekran
- iyi flaş
- Nikon olması

K10D

- Dust Reduction
- Polikarbonla sertleştirilmiş gövde kaplamasıyla su ve toz sızdırmaz bir yapıya sahip olması (bunun sayesinde yağmurlu havada ve tozlu ortamlarda rahatça kullanabilme)
- Shake Reduction(gövdede)..(bu özelliğin benim gibi acemiler için çok yararlı bir özellik olduğunu düşünüyorum)
- Tav modu ve X modu
- Ana lcd den bağımsız üstte monokrom ekran
- 11 noktadan autofocus

Bunların yanında pentax için ;
- servis ve aksesuar bulma sıkıntısı..kendim yalovalıyım istanbula yakın olduğundan sıkıntı yaşamayabilirdim ama şu anda eskişehirde okuyorum ve bu konuda tereddütlüyüm.

Bu arada hangisi olursa olsun body olarak alıp yanında sigma 17-70mm lens alıcam..belki D80 nin kit lensine boyun eyebilirim şimdilik..

Tüm yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar..

#smlzl' tarafından 18.11.2007 13:33:21 tarihinde düzenlendi.

#smlzl' tarafından 18.11.2007 15:56:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Kasım 2007, 13:28 - İp: 88.***.**6.119
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

marka önermeyeceğim ama lens çeşitliliği olayı saçma geliyor bana.Çok lens çeşidi olupta ,bunu satın alamadıktan sonra ne faydası var.zaten öğrenci olduğunuzu söylüyorsunuz,bütçeniz belli,.en fazla 2 veya 3 lens sizi çok çok fazla idare edecektir. Sonuçta bu işten para kazanmayı düşünmüyorsanız o kadar gerekli değil,100 çeşit lensiniz olsa ne olur olmasa ne olur.
17-70 zaten alacaksınız+makrosu var.
Bir tane manuel 100 veya 105 veya 135 mm bulursunuz(ebay da var çok ucuz) portre için ideal.
Bir de 10-20 veya 12-24 aldınız mı, süper kullanışlı bir set olur

Tarih: 20 Kasım 2007, 23:02 - İp: 85.***.**9.197
bariss
bariss (üye)
Bursa / Amatör

Tüm makinalardaki dust removal ve noise reduction ı atın.Dust removalların hiçbir makinada doğru düzgün çalıştıgını görmedim.Noise reduction u da dert etmeyin.Fotoğrafı PS de açtığınız zaman siz hiçbirşey yapmasanız bile otomatik olarak temizliyor

Bunlar arasında kaldıysanız 400d yi de atın.Zaten f/p baya kötü.

Body kalitesi olarak d80 ile k10d bayaa tatminkar.
k10d nin su gerçirmemesi büyük avantaj.Yağmurlu havada lensin önünü kapatıp bulb modda çekim yapabiliyorum.

SR inanilmaz bir sistem elde 1/2 enstantenede keskin fotograf elde edebiliyorsun.
k10d için piyasadan her kategori dahil rahat alınabilecek 10-15 lens varken nikonunkileri sayamıyorsun.
+ olarak ismi var bide
Nikon olması da psikolojik olarak rahatlatıcı bir durum.

Tarih: 21 Kasım 2007, 00:15 - İp: 85.***.**8.97
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

kadir arkadaşın dediği gibi çok lens alabilecek durumum yok zaten..en fazla 3 tane alabilirim bunun içinde pentaxın olanakları var sanırım..

isim konusuna gelince tabiki nikon ve canonun ismi var bu ayrı bi psikoloji oluşturup rahatlatıo insanı ama.. bi yandanda diğerlerinden farklı önemli ve işe yarar özelliklere sahip bir makina var.. inanın bu tercihi yapmak çok zor..isim ve karizmamı yoksa özellik mi.?

Tarih: 21 Kasım 2007, 00:50 - İp: 88.***.**6.119
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Amacınız fotoğraf çekmek mi yoksa makineyle gösteriş yapmak mı? Bence sorunun cevabı burada. Birde şaka mı gerçek mi anlamadım ama d80 için güzel gövde falan denmiş, d80 küçük sayılabilecek plastik bir gövdeye sahip benim bildiğim. Bunun başka versiyonları mı var? D200 le karıştırılıyor olmasın.

Tarih: 21 Kasım 2007, 02:12 - İp: 85.***.**2.139
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

beyler sonunda kararımı vermiş bulunmaktayım..bir arkadaşımın askeriye de fotoğrafçılık yapan babasının desteğiyle de pentax k10d body + sigma 17-70mm setini almaya karar kılmış durumdayım.. inşallah önümüzdeki ayın 15i gibi aranıza pentax k10d ile katılmış olucam.. herşey için herkese çok teşekkür ediyorum..buradaki herksten çok şey öğrendim..çok saolun..

Tarih: 26 Kasım 2007, 22:13 - İp: 88.***.**5.87
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

arkadaşlar sonunda siparişimi verdim..k10d body + sigma 17-70mm macro.. :D artık sıra geldi beklemeye.. :? tabi beklerken boş durmayıp diğer eksikleri tamamlamaya.. :ok:

k10d kullanan arkadaşlarım yine sizin yardımlarınıza ihtiyacım var.. hafıza kartı ve çanta olarak ne kullanıyorsunuz.? bide parasoley nerden bulabilirim..? ve başka neye ihtiyacım olacak..?

şimdiden yine herşey için sağolun.. :wink:

Tarih: 30 Kasım 2007, 17:49 - İp: 88.***.**4.87
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

tavsiyelerin için çok saol msel arkadaşım..ben pentax için siparişi verdim 1 hafta içinde elimde olacak inş..k10d body+sigma 17-70 aldım..d80 de çok güzel bir makina..gittim ikisinide elime aldım inceledim...k10d elime daha iyi oturdu onunla daha rahat fotoğraf çekcekemiş hissettim kendimi..açıkaçası içime ısına k10d oldu ve onu aldım..inş güzel olur..

Tarih: 14 Aralık 2007, 08:26 - İp: 88.***.**7.23