smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

400d, D80, K10d.. ?

Arkadaşlar daha fazla araştırdıkça daha iyisine özeniyorum..ilk başta 350D ye karar vermiştim..sonra spot almaya karar verdiğim için aynı paraya 400D almaya karar verdim..ama sonradan çıtayı biraz daha yükseltip D80 ve K10D yi ekledim..ve bu 3 makinanın kendine has özelliklerinden dolayı karar veremiorum..Ve sizden yardım istiyorum..Bu özelliklerini önem sırasına dizdiğimiz de sizce hangisi..?

400D

- ISO başarısı
- Anti Dust
- Canon olması

Bunların yanında dezavantajları;
- Kulanılan malzeme ve ergonomi kötü
- Diğerleri göre 9 noktadan autofocus olması
- Ve boyutun küçük olması(ilk başta küçük ve hafif olması daha iyi diyordum ama ele oturması açısından küçük olması dezavantaj)

D80

- sağlam body, ergonomisi
- 11 noktadan autofocus
- 4 kademeli noise reduction
- Ana lcd den bağımsız üstte monokrom ekran
- iyi flaş
- Nikon olması

K10D

- Dust Reduction
- Polikarbonla sertleştirilmiş gövde kaplamasıyla su ve toz sızdırmaz bir yapıya sahip olması (bunun sayesinde yağmurlu havada ve tozlu ortamlarda rahatça kullanabilme)
- Shake Reduction(gövdede)..(bu özelliğin benim gibi acemiler için çok yararlı bir özellik olduğunu düşünüyorum)
- Tav modu ve X modu
- Ana lcd den bağımsız üstte monokrom ekran
- 11 noktadan autofocus

Bunların yanında pentax için ;
- servis ve aksesuar bulma sıkıntısı..kendim yalovalıyım istanbula yakın olduğundan sıkıntı yaşamayabilirdim ama şu anda eskişehirde okuyorum ve bu konuda tereddütlüyüm.

Bu arada hangisi olursa olsun body olarak alıp yanında sigma 17-70mm lens alıcam..belki D80 nin kit lensine boyun eyebilirim şimdilik..

Tüm yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar..

#smlzl' tarafından 18.11.2007 13:33:21 tarihinde düzenlendi.

#smlzl' tarafından 18.11.2007 15:56:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Kasım 2007, 13:28 - İp: 88.***.**6.119
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

bana kalırsa 400d ve d80 canon ve nikon kalitesini barındırmayan gövdeler. ne sensör açısından ne de gövde açısından..

400d bana güven vermiyor, sağlamlık açısından.. kalitesini de beğenmedim açıkcası..

d80 kabul edilebilir kalitede ama k10d ye göre fazla pahalı..

k10d kullanıyorum, ben bu tercihe yöneldim, pişman değilim.

hepsini bir kenara bırakın, servis kalitesi pentax'ta en yüksek seviyede.. makinayla ilgili probleminiz varsa 1 hafta içinde türkiyenin her yerinden çözebiliyorsunuz. ben ve asinan arkadaşım, ürün değişimi yaptık. sorun için garantiye gönderilen makinalarımız değiştirildi. mükemmel bir ilgi ve hizmet söz konusu.. kesinlikle %100 güven veriyor.

vizör gövde ve imaj kalitesi bakımından pentax.. ama bence lens için 17-70 değil.. pentax ve nikon kit lensler oldukça başarılı.. fazlasına hiç ihtiyac duymuyorum.. f2.8 bir optik belki değişiklik sebebi olabilir ama 17-70 bu özelliği de tam barındırmıyor..

gövdeden titreşim önleme sistemi ve gövde sağlamlığı pentax ın en büyük artılarından. SR mükemmel çalışıyor, ben kefilim :D

yağmur altında hiç korkmadan kullanabilirsiniz k10d'yi, objektifinizin içine su kaçmaması için ara sıra temizleyin yeter.. ama 400d güven vermiyor bu konuda, kamufle olmadan kullanamadı bir arkadaşım..

Tarih: 20 Kasım 2007, 21:23 - İp: 85.***.**1.219
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

sdtyrdkn arkadaşım yolundan gelicem galiba.. bugün görevli de lens konusunda..kit lensin gayet ii olduğunu sigma 17-70 alacağına kit lensi ve sigma 70-300 apo al dedi..banada mantıklı geldi açıkçası..

Bu arada SR den sen kefilsin haberin olsun.. Yağmurdan çekinmeden kullanacağım günleri hayal ediyor ve mutlu oluyorum..

400d e gelince gerçekten çok güvensiz geldi bana belki ondan önce d80 ni ve k10d i aldığım içindir bilmiorum ama ilk onu elime almış olsam bile bu kanaatte olcağımı sanıyorum..iyiki 400d kararımdan vazgeçmişim..

Tarih: 20 Kasım 2007, 21:35 - İp: 88.***.**6.119
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

bu toz engelleme sistemi bizi çok güldürüyor
bilakis toz engelleme fonksiyonuna inanarak sensörlerini temizlemedikleri için sensörlerinin daha da kirli olduğuna şahit oluyoruz...

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:09 - İp: 88.***.**7.28
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

ozgurfoto, haklı.. toz önlemeye güvenmemek lazım..

bu arada 70-300 vasat bi lens bence.. bekle kit lensle idare et.. bak ben ocak 24 ten beri kit lensle çekim yapıyorum. 50 200 aldım pek kullanmıyorum

ihtiyacına göre alırsın sonra.. hem biraz daha farkında oluyorsun aylar geçip bilgi sahibi olunca..

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:15 - İp: 85.***.**1.219
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

kuş merakına girmezsen geniş açı ya da macroya yöneleceksin..

beklemek en güzeli, ben bi ara makroya yöneldim ama pentax'ya iş kolay. eski bir manuel lens alıyorsun, ucuna da tüp takıp başalar gibi macro lensin oluyor...
ben macro ekipmanımı (tüp+telefoto lens+flaş) sırayla 30+sıfır+25 ytl gibi bir fiyata dizdim. çektiğim macrolar fotokritikte ve burada var (az-çok)

şimdi 10-20 düşünüyorum..

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:18 - İp: 85.***.**1.219
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

merhaba smlzl,
-hangi marka lens alırsanız alın 70-300mm sini almayın.
-esas yatırımın lensler olduğunu unutmayın.
-marka tercihinizi yaparken çok yönlü değerlendirme yapın(kalite / servis / 2.el / yaygınlık vs... bu bağlamda nikon veya canon alırsanız doğru tercih yaptığınız ileride ortaya çıkacaktır.satmaya kalktığınızda olsun topluca bir geziye katıldığınızda olsun aksesuar almaya çıktığınızda olsun bu farkı anlayacaksınız.
- naçizane tavsiyem saydığınız makineler yerine, nikon D200 (fiyatı da oldukça düştüğü için) veya canon 30D almanız.

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:26 - İp: 88.***.**7.28
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

sdtyrdkn arkadaşıma;

ben özellikle geniş açı ve macro çekmek istiyorum zaten ama portrede çeksek fean olmaz yane..onun için lazım bi telefoto diye düşünüyorum..

- ya body + sigma 17-70 macro alıp daha uzun süre sonra sağlam bi apo ekliycm..
- veya kit alıp daha kısa bi süre sonra sağlam bi apo ekliycem..

bilmiyorum şu anda ama macro dediğine göre ucuz bi yolla çözülck..o yüzden kit almak daha mantıklı gelio..

dust reduction için ise olmamaktansa olması daha iyidir.. biz yine düzenli olarak sensörümüzü temizleriz oda yardımcı olur bize..

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:30 - İp: 88.***.**6.119
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

ozgur foto ya;

şu anda için tavsiye ettiğiniz markalara bütçem yetersiz..ama uygun bulabilirsem neden olmasınki..

lens konusunda 70-300 yerine ne olabilir mesela..??

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:32 - İp: 88.***.**6.119
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

o zaman tavsiyem hemen alım yapmamanız.çok mu aceleniz var?
bir müddet bekleyip bütçenizi denkleştirip alım yapabilirsiniz mesela.sizin sormuş olduğunuz makineler ile benim tavsiyelerim arasında öyle pek fiyat farkı yok.
lens konusuna gelince de ucuz ve kalitesiz bir lens seti edinmeniz yerine zamana yayarak kaliteli lenslerle üzerine koya koya setinizi oluşturmanız yararınızadır.
sitenin galeri bölümüne kayıtlı fotoğrafı iyi bilen arkadaşlar var. sado34 gibi , ömerk gibi veya üye adı şu an aklıma gelmeyen diğer arkadaşlar.birde onlardan birkaçına danışın derim...

#ozgur foto' tarafından 20.11.2007 22:49:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:48 - İp: 88.***.**7.28
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

pentax ile garantili fiyatlar arasında 1100ytl gibi bi fark varki bana göre hiç az fark deil bu..ama ben spot almayı düşünüyorum ve spotta ne kadar fark var bilmiyorum..d300 çıkmasıyla d200 fiyatının düşmesini bekliyorum ama benim için makul bi fiyata düşer mi bilemiyorum..eğer bana uygun olursa bende isterim tabiki bi d200 veya d30a sahip olmak..

lens konusunda da ilk etapta sigma 17-70 alıp(bu lensten çok kişi memnun) daha sonra kalite lensler devam etmek var aklımda zaten..

Tarih: 20 Kasım 2007, 22:55 - İp: 88.***.**6.119