smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

400d, D80, K10d.. ?

Arkadaşlar daha fazla araştırdıkça daha iyisine özeniyorum..ilk başta 350D ye karar vermiştim..sonra spot almaya karar verdiğim için aynı paraya 400D almaya karar verdim..ama sonradan çıtayı biraz daha yükseltip D80 ve K10D yi ekledim..ve bu 3 makinanın kendine has özelliklerinden dolayı karar veremiorum..Ve sizden yardım istiyorum..Bu özelliklerini önem sırasına dizdiğimiz de sizce hangisi..?

400D

- ISO başarısı
- Anti Dust
- Canon olması

Bunların yanında dezavantajları;
- Kulanılan malzeme ve ergonomi kötü
- Diğerleri göre 9 noktadan autofocus olması
- Ve boyutun küçük olması(ilk başta küçük ve hafif olması daha iyi diyordum ama ele oturması açısından küçük olması dezavantaj)

D80

- sağlam body, ergonomisi
- 11 noktadan autofocus
- 4 kademeli noise reduction
- Ana lcd den bağımsız üstte monokrom ekran
- iyi flaş
- Nikon olması

K10D

- Dust Reduction
- Polikarbonla sertleştirilmiş gövde kaplamasıyla su ve toz sızdırmaz bir yapıya sahip olması (bunun sayesinde yağmurlu havada ve tozlu ortamlarda rahatça kullanabilme)
- Shake Reduction(gövdede)..(bu özelliğin benim gibi acemiler için çok yararlı bir özellik olduğunu düşünüyorum)
- Tav modu ve X modu
- Ana lcd den bağımsız üstte monokrom ekran
- 11 noktadan autofocus

Bunların yanında pentax için ;
- servis ve aksesuar bulma sıkıntısı..kendim yalovalıyım istanbula yakın olduğundan sıkıntı yaşamayabilirdim ama şu anda eskişehirde okuyorum ve bu konuda tereddütlüyüm.

Bu arada hangisi olursa olsun body olarak alıp yanında sigma 17-70mm lens alıcam..belki D80 nin kit lensine boyun eyebilirim şimdilik..

Tüm yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar..

#smlzl' tarafından 18.11.2007 13:33:21 tarihinde düzenlendi.

#smlzl' tarafından 18.11.2007 15:56:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Kasım 2007, 13:28 - İp: 88.***.**6.119
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Pentax için atrılara Pentax olması yazmamışsın

İmkanın varsa 3ünüde gör eline al incele deneme çekimi yap en çok hangisine ısınırsan onu al. Ama benim için önce teknik özellikler dersen; K10D derim ben bu 3ünün arasından. Birde servis sıkııtısı demişsin K10D için dikkatimi çekti. Eski şehirde kaçtane canon yada nikon servisi var??? Hangisini alırsanız alın (Allah göstermesin) bozulacak olurlarsa İstanbula gidcek 3 markada servisleri İstanbulda. Haaa servis kalitesi ilgi vs. Okadarını bilemem. Ama şunu biliyorum;K10D topiğinde bir arkadaşın makinesi bozuk çıktı servise gitti tamir oldu yine aynı hatayı verdi makineyi direk sıfırıyla değiştirdiler.

Sonuç olarak hangisini alırsanız alın umarım güzel fotoğraflar paylaşmanıza , öğrenmenize ve öğretmenize vesile olur.
Kolay gelsin

Tarih: 18 Kasım 2007, 15:29 - İp: 85.***.**5.245
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

servis konusunda haklısın aslında hangisi olursa olsun(inş bi sorun olmazda) istanbula gidicem..bilmiorum ya gönlüm pentax tan ama yana ama yinede tamam pentax alıyorum diyemiyorum..çünkü d80 de çok güzel bi makina..ne bilim işte kafam öle karışıkki delircem

Tarih: 18 Kasım 2007, 15:40 - İp: 88.***.**6.119
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Bütün özellikleri atın bir kenara. Hepsi güzel fotoğraf çeker. Elinize alın, vizörüne bakın, hangisi sizde dışarı çıkıp fotoğraf çekme isteği doğuruyorsa onu alın derim.

Tarih: 18 Kasım 2007, 16:06 - İp: 88.***.**3.96
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

en yakın zamanda da elime alıp inceliycem inş ikisine de pardon üçünüde..

Tarih: 18 Kasım 2007, 16:09 - İp: 88.***.**6.119
mustucu
mustucu (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

d80-18-135 al işini görür yanına birde sb-800 flas güzel bir takım.

Tarih: 18 Kasım 2007, 18:06 - İp: 88.***.**1.249
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

mustucu arkadaşım peki neden d80..yani ne olarak d80i üstün görüosun..?

Tarih: 18 Kasım 2007, 18:16 - İp: 88.***.**6.119
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba;
Sizinle aynı tereddütleri ben de yaşadım ama sonunda Pentax K10D den karar kıldım. Bence de hangisini alırsanız alın iyi resim çekilir şüphesiz. Ben K10D yi çok beğendim, hem özellikleri güzel hem de görünümü müthiş, sağolsun forumdaki arkadaşların çoğu da K10D yi önerdi, memnunum size de tavsiye ederim. Hangisini alırsanız alın hayırlı olsun diyelim

Tarih: 18 Kasım 2007, 21:45 - İp: 88.***.**9.202
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

t_yaman arkadaşım yani al pişman olmasın mı diosun.. ya ikisini de elime alıp bikaç çekim yapayım sonra kararımı daha net vericem inş..aslında birini bekliyorum bundan bundan dolayı bunu al deyip aklımda soru işareti kalmadan ikisinden birini seçmeye ikna etçk..ama bu seçimi kimse yapamıo sanırsam..

Tarih: 18 Kasım 2007, 21:50 - İp: 88.***.**6.119
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D40 ve D80'nin pozlamasi tutarsizmis. Bunu Ken Rockewell sitesinde belirtmisti ( www.kenrockewell.com ) , sitenin mudavimlerinden Dunesea da , kendileri eski bir Canon kullanicisidirlar, simdi d80 sahibi, d80'nin tutarsiz pozlamasini onayliyor.

Filmin toleransi fazladir, bir stop fazla veya eksik pozlamak cok buyuk sorun teskil etmez. Dijital ise pozlama konusunda asiri secici, dogru pozlama cok muhim. D40 ve D80 sahipleri ozellikle ters isik vaziyetinde kendilerini kollamalari gerekiyormus, her seferince LCDden kontrol etmeleri, yanlis pozlama durumunda tekrar cekmeleri gerekiyormus.

Ken Rockewell'in bazi makinalar icin onerdigi EV ayarlari :
Canon 350D , Canon 300D : -1 Ev , tutarli
Nikon D40, Nikon D80 : -2/3 Ev , tutarsiz
Nikon D70, Nikon D50, Nikon D200 : sifir , tutarli

Kendi makinam icin benim onerilerim:
Konica Minolta 5D : sifir , tutarli , builtin flash icin sifir, tutarli , 3600HS(D) flas icin -1 EV, nadiren tutarsiz, wireless moddayken de ayni sekilde -1Ev, nadiren tutarsiz.

Diger makina sahipleri de kendi makinalarini en cok hangi Ev ile kullandiklarini yazabilirler,

K10D'nin toz ve su gecirmeme ozelligi ancak uzerinde Star serisi toz ve su gecirmez objektif varken ise yariyor.

9 AF sensoruymus, 11 Af sensoruymus bunlar hicbirsey ifade etmiyor, cok cuzii fark bu kafaya takilacak hesaba alinacak gibi degil. Cok ust seviye makinalarda 50 tane sensor var, super tele objektiflerle havada ucan kusu cekmek icin veya suzulen topu yakalamak icin. Sizin 9-10 sensorden alacaginiz performans zaten belli.

Esas onemli olan az isikta ne kadar iyi calistigi AFnin. K10D'nin cok iyi oldugu soyleniyor,

Kullanacaginiz lensi soylemissiniz: Sigma 17-70, yani IS/Vr falan degil, ustelik marka da degil, bence stabilizasyonlu Pentax veya Sony alin.

Tarih: 18 Kasım 2007, 23:50 - İp: 88.***.**3.84
smlzl
smlzl (üye)
Yalova / Amatör

antika arkadaşım sence sigma 17-70 güzel bi lens deil mi.? bide marka bile deil derken ne kastettin.? senin tercihin pentaxtn yana anladığım kadarıyla doru muyum.?

Tarih: 19 Kasım 2007, 00:17 - İp: 88.***.**6.119