kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

350d ... 20d ... Km5d

amatör olarak yeni bir dslr makina almayı planlıyorum 1-2 ay içinde en geç.... gördüğüm her yeni makina ve lensler iştahımı daha da kabartıyor.. kendimi zorlayarak istediğim yada karar verdiğim makinayı alacak maddi güce sahibim.. ancak okuduğum kadarıyla benden daha tecrübeli ve hatta üstad sınıfındaki siz forum dostlarından yardım ve bilgi almadan içim rahat etmedi ve bu satırları yazmaya karar verdim.. örneğin bi arkadaş gayet açık biçimde nikon d200 ü amatörlere tavsiye etmedi... ve birçok arkadaş da iyi makineden ziyade iyi kullanılan makineden bahsettiler... ben de şöyle düşündüm..
İyi kullanabileceğim iyi bir makine almam lazım...

tabii buna lensler de dahil...

bu arada epeyce araştırma yaptım... hem fiyat hususunda hem de fotoğrafçılık hususunda... kendimi amatörlüğün biraz üstünde saymaya başladım en azından...eos350d ile eos 20d arasında sıkıştım... lens olarak canon 17-85 başlangıç olarak yeterli zannımca...hedefimde bir macro bir de telezoom bir objeftif almak var... yurtdışındaki fiyatları da takip ediyorum...
sizden ricam bu iki makina arasındaki fark 300-400 dolar fark vermeye ne kadar değer... yada ben bu farkı kullanabilir miyim... ve bu soruların dışında 8mp aşağısındaki makinalar bana ne kaybettirir... ben de bir 8mp ve üstü takıntısı oluştu... sizce bu takıntının haklı sebepleri var mı... vs vs.. çok başınızı ağrıtmadım umarım... km5d çok güzel ama ah şu takıntılar...
herkese selamlar...
iyi çalışmalar...

Tarih: 17 Ocak 2006, 15:23 - İp: yok
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba.
öncelikle dpreview veya benzeri bir siteden bir 6mp bir de 8mp dosya indirip kıyaslamanızı tavsiye ediyorum.

bu takıntınızın haklı sebepleri var. megapikselin çok öne çıkarılması. genelde kullanıcılar 512 megabayt 8 megapiksel vs. gibi kolay ölçülebilir "daha iyilik" kıstaslarına hürmet etmeye teşne olduklarından, firmalar da bunun üstüne gitmek durumundalar. reel olarak arada çok fazla fark yok. ki bir çok gazete fotoğrafçısı hali hazırda 3 megapiksellik d30 kullanmakta.

bence 5d alın. 20d düşünüyorsanız en azından 1300 dolar civarını gözden çıkarmışsınız demektir ki, bununla iyi bir minolta sistemi kurabilirsiniz.

misal olarak
KM 5d 520$
Minolta 70-210 f:4 150$
Tokina 28-80 f:2.8 300$
Sigma 50mm 2.8 macro 100$

toplamda 1000-1250 civarı bir fiyata bunlara sahip olabilirsiniz.

bence düşünmeye değer.

Tarih: 17 Ocak 2006, 17:20 - İp: 85.***.**4.113
mezzy
mezzy (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Şimdi 350d 8.0 - 20d 8.2 mpixel. Fark ne dersen boyda değil ama en'de birazcık eksiklik oluyor. Kağıda basmaya gelince, bugün şirketteki lazerprinter ile birkaç test yaptım.Aktuel size yazdırınca fotoğrafın küçük bir kısmını A4 kağıda yazdığını gördüm. Yani burdan şöyle bir sonuç çıkardım; 8.0mpixel bastırırsak 128-82cm gibi bir sonuçta kayıpsız baskı yapabiliyoruz.Gerçi bunu basbas bağırıyorlar ama deney deneydir )

350d kullandığım için 20D'den gördüğüm farklar şöyle. İso 1600, 8.0mpixel, 7 netleme noktası, küçük boyutlu olması (bence çok küçükte değil. Büyük olmasına da gerek yokmuş

20d iso 3200, 8.2mpixel, 9 netleme, biraz daha büyük boyutlu.

Kolay gelsin. Ama ilerde 350d için hack firmware çıkabilir diye düşünüyorum. 300d 10d yapan firmware var biliyorsunuz

Tarih: 17 Ocak 2006, 17:36 - İp: 195.***.**4.100
kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

omerbey haklısınız.. her sektörde olduğu gibi bu sektörde de işin magazin boyutu olaya hakim olmayanları her zaman avlıyor... ayrıca bu km5d nin kafasını karıştırmadığı kişi sayısı yok denecek kadar az zannederim.. gel de çık işin içinden... km5d aldığımızı farzedersek... ben 170-500 gibi bir tele lens de düşünüyorum... belki makroyu daha sonraları alırım.. bir de sigma 18-200 var... performansı hakkında net bir bilgi yok.. bazıları övüyor ama çekimser kalanlar da var.. 17-85 yerine diyorum 18-200 alalım hem geniş açı hem de iyi bir zoom objektif olsun... makro özelliği de var mı emin değilim... güzel kuş ve yaban hayvan fotoları çekmek istiyorum... tabii tüm bu anlattıklarımı amerika fiyatlarını düşünerek kurguluyorum... türkiyedeki fiyatlar malum...

bakalım son tura girdim... neler olacak en fazla bir ay içinde görecem...

Tarih: 17 Ocak 2006, 19:21 - İp: 81.***.**1.161
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba. genelde zoom aralığı genişledikçe optik kalite düşer, iç ışık kararır vs.. onun için 10-1000 lens pek önerilmez

ama super teleye çok ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız (ki o uzaklıktan çekim yapmak çok zordur ayrıca %90 tripod gerekir) tokina 80-400 öneririm. sağlam ve kapsadığı menzile oranla iyi küçük ve ucuz bir lens. sağlam da. yanına tokina 28-80 2.8 alırsınız macroya da sonra bakarsınız.

Tarih: 17 Ocak 2006, 19:44 - İp: 85.***.**4.113
ruhiodev
ruhiodev (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili omerbey ,
Yukarıda km 5d ve objektif fiatları vermişsiniz. Bu fiatlara bu aletleri nerden bulabiliriz?
Saygılar , sevgiler.

Tarih: 17 Ocak 2006, 20:37 - İp: 81.***.**0.25
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kilmanoglu merhaba..
bence, alabilecek gucun varsa sayet, canon 20d al.. practical photography dergisinde yapilan, 2005'in en iyi dslr'i yarismasinda birinci geldi.. binlerce kisi oyladi.. hatta bir saniye bekle ne demisler?.. .....tamam buldum..

"best digital slr: canon eos 20d..
runners-up: canon 350d & nikon d70

with its great handling and terrific results canon's eos 20d was the clear tester's choice in our recent round-up of the best d-slrs.. you agreed and voted it your favorite too.."

best lens olarak canon 17-40 f/4 L secilmis.. daha sonraki, runners-up'da, nikon 12-24 f/4 ve canon 60mm f/2.8 var..

best film kamera olarak nikon f6 secilmis..
best film olarak fuji velvia..
best scanner olarak epson perfection 4990 photo..
best digital camera olarak fuji finepix s7000..
best tripod, manfrotto neotec leglock..
best accessory olarak epson p-2000..
best printer olarak epson stylus photo r800..
best imaging software olarak adobe photoshop cs2..
product of the year ise canon eos 1Ds Mark II..

....
arada hepsini de yazmis olduk..

maddi acidan sorun olmayacaksa, ben senin yerinde olsaydim..
oncelikle bir sure daha beklerdim.. cunku canon 20d'de kampanya var su anda.. ve ocak sonunda bitecek.. subatta canon 20d'nin upgrade'ini tanitacaktir diye tahmin ediyorum.. iste o zaman bakalim durum ne olacak?..

canon 17-40 f/4 L 'i denedim.. ve inanilmaz bir kalitesi oldugunu belirtmek isterim.. canon 17-85 de iyi bir lens.. ama 17-40'in kalitesi bence bir gomlek daha ustun.. aralarinda fazla fiyat farki da yok..

bu arada, hala kampanya devam ediyormu bilemiyorum ama canon 20d veya 350d alinca, canon 17-40'da 70 pound cashback vardi.. ki ben de kafaya takmistim.. ama almak nasip olmadi bir turlu..
ama canon 70-200 f/4 L aldim.. onda da 70 pound cashbask vardi, bir ay sonrasinda ceki adresime gondermislerdi..

............
alacagin lensler bence,
17-40 f/4 L, 60mm macro ve 70-200 f/4 L olmali.. inanilmaz bir set..
ama 70-200 f/4 L yerine sigma 70-200 f/2.8'i de dusunebilirsin.. cunku uzerine 2x teleconverter takarak 400mm f/5.6 lik lens haline gelme sansi var.. 70-200 f/4 L'e de takabilirsin ama f/8 olur, o yuzden manuel netlemek zorunda kalirsin.. 70-200 f/4 L'i en iyisi 1.4x teleconverter ile kullanabilirsin..

Tarih: 17 Ocak 2006, 21:24 - İp: 62.***.**2.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

son olarak, iki makine arasinda 400 dolar fark var, vermeye deger mi diye sormussun.. evet deger.. cunku dslr'da bir onemli faktor de handling'dir.. 20d'nin handling'i tek kelimeyle harika..
ayrica daha fazla focus noktasi.. daha hizli durmadan cekim.. saniyede 5fps, hic de sakaya alinacak bir hiz degil kilmanoglu..
........
ayrica paran artarsa, yani hala daha alabilecek gucun olursa, bence bir tane de sigma 18-200 al.. biliyorum, ne oluyoruz diyorsundur su anda icinden.. ama emin ol, bazi durumlarda, sadece 18-200'un takili durumda disari cikmak da isteyeceksindir.. her zaman, cantda bir suru lensle gezmek kolay olmuyor.. ve 18-200 gibi bir lens, sana tek basina yeterli gelecektir..tam bir "walkaround" lens..
diger yandan, seyahatlerinde yanina bir canta objektif alman mumkun olmayabilir her zman.. ama iste 18-200'un olursa, rahatlikla, tek objektifle gidebilirsin tatiline..
.....................

ama bence oncelikle, hedefin kaliteli objektifler olsun.. L serisi lens kullaninca, dunya cok daha cekici gelecek gozune..

gorusmek uzere..

Tarih: 17 Ocak 2006, 21:32 - İp: 62.***.**2.10
kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

işte bu...!!
ilk yazımda üstad kelimesi kullanmıştım bazı dostlar... yanılmamak beni fazlasıyla mutlu etti...

L serisi lensler... sigma 18-200... 20d... vs. vs.. evet dadangast bu söylediklerin beni heyecanlandırdı... gücümü sonuna kadar kullanacam... tek bir sıkıntı bu parçaları yurtdışından buraya problemsiz getirtmek... lens seçimi için biraz daha tavsiye ve araştırma ihtiyacı hissediyorum.. ayrıca biraz daha bekleyip yeni modelleri ve eskiyecek modellerin fiyatlarını görmek de lazım..ama bu bekleyiş en fazla bir ay sürmeli...

km5d senin yazdıklarını okuyana kadar ön planda idi.. şu anda tekrar karıştı herşey... ne zor şeymiş bu karar vermek.. insanı huzursuz ediyor.

sigma 18-200 garanti...bu arada tripod da garanti omerbey..
tamron 200-500 de bahsettiğiniz optik kalite kaybı fazla miktarda mıdır?yada bunun bir hesabı var mıdır...

17-40 ile 17-85 i inceleyeceğim... ama tavsiyelerinizin devamını bekliyorum... ve saygıyla eğiliyorum...
herşey gönlünüzce olsun..

Tarih: 17 Ocak 2006, 21:58 - İp: 81.***.**1.161
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

http://www.photozone.de/8Reviews/index.html

http://www.geocities.com/jacques_weber_us/tele.htm

selamlar kilmanoglu..
yardimci olabiliyorsam ne mutlu bana..

dostum, yukaridaki adreslere bir bak lutfen.. lensler hakkinda testler var birincisinde..
ikincisinde ise, canon 17-40 ile 70-200 f/4 L'lerin yerlerine bak lutfen.. 17-40, birinci sirada.. 70-200 ise, ikinci sirada..

zamaninda o kadar cok arastirma yapmistim ki inanamazsin..
...
tabii sen de gerekli arastirmalarini yap..

.................

500mm'ye varan bir zoom istiyorsan, bence sigma 50-500mm'ye bir bak..
.. bigma olarak gecer adi.. cunku big bir objektif.. ama 10x'lik bir optik zoom'u var.. ve kalitesi muthis..

daha kaliteli bir zoom dersen, sigma 80-400 veya daha da iyisi canon 100-400'e bakabilirsin..

bu kadari da yeter zaten..

flash da almayi dusunuyor musun?

Tarih: 17 Ocak 2006, 22:36 - İp: 62.***.**2.10
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Bugün Özgür abimin 350d sini alıp bir kaç fotoğraf çektim gerçekten çok güzel bir alet.Makinayı almaya çalışıyorum ve gerçekten bayılıyorum bugünden sonra 2 kat mak.ilgim arttı diyebilirim...
Gerçi diğer mak.hiç deneme şansım olmadı ama 350d gerçekten iyi...

Tarih: 17 Ocak 2006, 23:06 - İp: 85.***.**2.68