kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

350d ... 20d ... Km5d

amatör olarak yeni bir dslr makina almayı planlıyorum 1-2 ay içinde en geç.... gördüğüm her yeni makina ve lensler iştahımı daha da kabartıyor.. kendimi zorlayarak istediğim yada karar verdiğim makinayı alacak maddi güce sahibim.. ancak okuduğum kadarıyla benden daha tecrübeli ve hatta üstad sınıfındaki siz forum dostlarından yardım ve bilgi almadan içim rahat etmedi ve bu satırları yazmaya karar verdim.. örneğin bi arkadaş gayet açık biçimde nikon d200 ü amatörlere tavsiye etmedi... ve birçok arkadaş da iyi makineden ziyade iyi kullanılan makineden bahsettiler... ben de şöyle düşündüm..
İyi kullanabileceğim iyi bir makine almam lazım...

tabii buna lensler de dahil...

bu arada epeyce araştırma yaptım... hem fiyat hususunda hem de fotoğrafçılık hususunda... kendimi amatörlüğün biraz üstünde saymaya başladım en azından...eos350d ile eos 20d arasında sıkıştım... lens olarak canon 17-85 başlangıç olarak yeterli zannımca...hedefimde bir macro bir de telezoom bir objeftif almak var... yurtdışındaki fiyatları da takip ediyorum...
sizden ricam bu iki makina arasındaki fark 300-400 dolar fark vermeye ne kadar değer... yada ben bu farkı kullanabilir miyim... ve bu soruların dışında 8mp aşağısındaki makinalar bana ne kaybettirir... ben de bir 8mp ve üstü takıntısı oluştu... sizce bu takıntının haklı sebepleri var mı... vs vs.. çok başınızı ağrıtmadım umarım... km5d çok güzel ama ah şu takıntılar...
herkese selamlar...
iyi çalışmalar...

Tarih: 17 Ocak 2006, 15:23 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hala alamadin degil mi murat?

Tarih: 17 Ocak 2006, 23:08 - İp: 62.***.**2.10
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Yok yok alıyorum bu sefer.
Sen neler yaptın ben uzun süre ara verdim anlat bakalım havadisleri.

Tarih: 17 Ocak 2006, 23:10 - İp: 85.***.**2.68
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

merhaba sayın eruhi sözkonusu fiyatlar amerika fiyatları, ve lensler ikinci el.

merhaba kilmanoglu, şahsi fikrimi sorarsanız bence süper teleleri şimdilik kullanmayın. ucuzlarının bile fiyatı iyi değil ve pahalı olmadıkça pek iyi olmuyorlar.

20dnin çok güzel bir makina olduğu konusunda hemfikirim. bildiğim kadarıyla canonun triple rebatei dün itibariyle bitti.

lakin 5d ve iyi lensler konusunda ısrarcıyım. body biter lens baki kalır. 80li yılların lensleri bugün ilk fiyatlarından daha pahalı olabiliyor. buna karşın canon eos 1d bugün 1500 dolar civarına elde edilebiliyor.

ille yeni makine isterseniz de minoltanın 7Di si şubat sonunda piyasaya sürülecek.

şu lensleri öneririm:
tamron 70-210 sp ld 2.8
tamron 28-75 / tokina 28-80 2.8
tamron 11-18
minolta 100 macro/tamron 90mm macro

ayrıca minoltanın tüm G serisi ve çoğu primeları.

tekrar söylüyorum, body değişir, lens değişmez. minolta lensler çok çok kaliteli lenslerdir. gerçi tüm markaların çok iyi lensleri vardır ya neyse. şimdi fotoğrafçılığa yeni başlamışken alacağınız iyi lensler ve orta karar makine bence iyi bir tercih olacaktır. neticede, bodynin asli görevi lensten aldığını sizin kararlarınıza göre filme (sensöre) düşürmektir. dijitalde durum biraz daha farklı ama yine de aynı sayılır. ve ileride birşeyler değiştirmek istediğinizde bunun body olmasının size daha çok avantajı olur.

minolta demişken, minolta haricinde hiçbir sistemde bu kadar ucuza Image Stabilization/Anti Shake/Vibration Reduction vs elde edilmediği gibi hiçbir sistemde geniş açıda AS/IS/VR yok.

bak hemşehiriz, kötü tavsiye vermem

netice itibariyle, canon da olsa nikon da olsa minolta da olsa yatırımı lense yapmanızı tekrar tekrar salık veririm. siz makineyi kullanmayı hakkıyla öğrendiğinizde ne istediğinizi de artık biliyor olacaksınız zaten.

kolay gelsin. kötü bir tercihte bulunma şansınız yok.

Tarih: 17 Ocak 2006, 23:13 - İp: 85.***.**4.113
omerbey
omerbey (üye)

bu arada rumca ekseris mi?

Tarih: 17 Ocak 2006, 23:14 - İp: 85.***.**4.113
hugurlu
hugurlu (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

aslında soruna verilecek cevap
http://www.pbase.com/hugurlu/image/54894662
olmalı

Gönül istiyor ama hazinenin durumu nasıl , maliye buna izin veriyormu evdeki içişleri bakanından vize alabilirmiyiz

Bu işin sonu yok ne makinanın ne de kaliteli lens takıntısının - fredmirandadaki dostlar buna L-cholic olma diyorlar veya L-fever
Hangisi uyarsa

350D 20D ayrımına gelince biri plastik diğeri magnezyum alaşımlı gövde daha dayanıklı , iso değerleri olarak daha esnek shutter speed olarak daha hızlı ve pahalı

lens ise EF-S serisi 17-85 günlük kullanım için biçilmiş kaftan varsa biraz ekstra para 24-105 f/4 alın derim

EF-S ye dikkat diğer canonlarda kullanılamıyor ama zaten ileride de EF-S uyumlu gelişmiş bir model çıkar o nu alır lensi kullanmaya devam edersiniz

Tarih: 18 Ocak 2006, 00:31 - İp: 85.***.**6.10
kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

dostlar Allah eksikliğinizi vermesin... ancak kafam öyle allak bullak oldu ki... bu arada sabah yabanci bir forumda eos 30d ile ilgili bir haber okudum...

Canon 30D is likely to be announced next month to compate witht the Nikon D200. Post your predictions.

Full Frame 35mm sensor
Digic III
11 megapixels
1/8000
ISO 6400
2 inch screen
6fps
some type of image stablization
SD and Compact Flash slot

önümüzdeki ayı bekleyecektik zaten... bizi biraz aşar gibi geldi bana... lenslerle ilgili araştırma ve düşünmelerim devam ediyor.. bu arada nereden ve nasıl finansman sağlayabilirm konusunu da irdeliyorum... çok iyi bir çok amaçlı lens... ve yanına uygun fiyatlı ama kaliteli lensler topluluğu...oy oy oy...

ancak her şartta üstadlardan ve diğer dostlardan eleştiri, öneri ve tecrübelere fazlasıyla ihtiyacım var... çok fazla da profesyonel açıdan bakmak istemiyorum olaya...

saygılar sunarım....

Tarih: 18 Ocak 2006, 12:49 - İp: 81.***.**5.225
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tartisma iyice acilmaya baslamis..

kilmanoglu evet, canon'un buyuk ihtimalle yeni dslr'i tanitilacak gelecek ay.. zaten forumca beklemekteyiz..

d200 rakipsiz kalmasin degil mi ama?..

.............
yalniz unutma ki yeni cikacak makinenin fiyati da d200 gibi yuksek olacaktir.. en azindan 1000 pound...

full frame sensorlu olmayacagi kesin.. canon birsuru lensler yapti, ef-s olanlari.. simdi ff sensorlu yaparsa, o lenslerle kullanilamayacak demektir.. bu en basta beni sinirlendirir, hazir sinirlenmisken de, gider d200 alir cikarim ortaya..

..digerleri olur mu olur.. artik her gecen gun yeni dslr'lar cikiyor piyasaya..
en cok da digic III, onemli sanirim..

ama once ciksin da gorelim tabii..

.................................

selam omerbey.. sen de konica taraftarisin.. acikcasi, bence konica da harika.. anti-shake gercekten de hafife alinacak birsey degil.. ki cogu arkadasa tavsiye ettigim makine 5d..
lens fiyatlarinin yukselebilmesi dogru.. ama makine fiyatlari her zaman dusuyor..

ama ben bazi seyler sormak istiyorum sana..

bugun itibariyle, lens yelpazesi hangi markanin daha buyuk? canon veya nikon'un mu yoksa minoltanin mi?
diger yandan, konica bugun anti-shake'li dslr'lar satiyor.. ama ilerde de satacak diye bir garanti var mi? o zaman ne olacak? yani tum lensler, anti-shake'siz kalmayacaklar mi?
genis acida da olsa, anti-shake'in faydasi var.. ama ne kadar?
diger yandan, canon'un 17-85mm IS'li lensi de mevcut.. 17mm'de IS..

fakat bazi eklemeler de yapmak istiyorum..
mesela bir dergide okudugum yaziya gore (sanirim dergiydi..), minoltanin lensleri'nin cok kaliteli olduklari yaziyordu.. (canon ve nikon da oyle tabii.. veya leica da.. )
fakat ozellikle, 50mm f/1.4'un ve 70-200mm f/2.8 lenslerinin kalitelerinin cok yuksek oldugu belirtiliyordu.. canon ve nikon'a oranla..
tabii ne kadar dogrudur bilemem..
neyse...

bence, kilmanoglu, bir dukkana gidip butun makineleri bir denesin.. icine hangisi sinecek onu bulsun..
canon da nikon da minolta da harikalar cunku.. [>:D

Tarih: 18 Ocak 2006, 16:09 - İp: 62.***.**2.10
omerbey
omerbey (üye)

herhangi bir image stabilization olacağını zannetmiyorum makinede. süper IS lensler noolucak sonra?

sen boşver yeni makineyi, güzel bi 20 d veya 350d hangisiyle rahat edersen al, yanına bi kaç fıstık gibi lens al, olayın tamamdır.

Tarih: 18 Ocak 2006, 16:34 - İp: 85.***.**0.81
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Hem daha kendini amatör olarak görüyorsan ne yapacaksın 30d yi falan al350d yi bak keyfine!!!

Tarih: 18 Ocak 2006, 23:01 - İp: 88.***.**3.132
kilmanoglu
kilmanoglu (üye)
Trabzon / Amatör

dostlar dedik... tavsiye dedik temenni dedik... sonra alacaz demedik... bu şiddet bu celal niye... haber dedik yenilik dedik.. muhabbete vesile dedik..

gerisi boş...

sonra niyetimizi açıkça beyan ediyoruz.. bilgimizi sınıyoruz... içimizden geçeni mertçe paylaşıyoruz...

almak o kadar kolay olsaydı üstadlar bile bir yıl beklemezdi...

Tarih: 18 Ocak 2006, 23:16 - İp: 81.***.**1.161