radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

1ds mi 1d Mark Iı N Mi? Yardım Ltf

dostlar yegenım dslr makına almaya karar verdı fakat d200 ler veya 30d ler felan kesmedı onu daha dogrusu full frame tarzı makına merakım var dedı bende foruma yazalım degerlı dostlardan öneriler alalım dedım.acaba sızce hangısını almak mantıklı 1ds 12mp le yakın cekım hızı sn 3kare 1d mark IIn ise 16,7mp ve sn 5kare cekım yapıyor??? kendısı ne spor muhabırı nede paparazzı ama merak ıste..doga manzara bazen motor sporları cekımı vs falan yapacak..studyo dada kullanmayacak..acemılık ten amatorluge gecıs yapacak..artıları eksılerı nedır bu 2 makınanın...özellikle bu 2makınayıda kullanmış olan tecrübelı dostlar sizlere seslenıyoruz..

Tarih: 15 Haziran 2007, 16:38 - İp: 88.***.**1.168
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Şaka mı yapıyorsunuz yoksa ciddi misiniz?

Tarih: 15 Haziran 2007, 16:41 - İp: 81.***.**7.49
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

şaka yapar gibi halimmi var sn buffalo..cok bılıyor olsay dım kendım yardımcı olurdum..ama bende bıcok seyı burada sızlere sorarak paylasarak ogrenmeye gelıstırmeye calısıyo rum..

Tarih: 15 Haziran 2007, 16:52 - İp: 88.***.**1.168
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Radayhan,
Öncelikle 1d serisi full frame değil. 1Ds serisi ve 5D full frame makineler.
1d serisi yüksek çekim hızı ile foto muhabirlerine hitap ediyor. Son 1d serisi mark3 10 fps hızlı ve yaklaşık 4500 dolar civarı fiyatı var.
1ds serisi ise mark2 de. 7500 dolar fiyatı ile en pahalı ve en gelişmiş dslr.
5d ise full frame, 12.8 mpix ve yaklaşık 2900 dolar civarı. Genel kullanıma uygun.

Full frame makinelerde çok iyi lensler kullanmak gerekiyor, esas yatırımı oraya yapmak lazım.

Gerçekten full frame istiyorsa yeğeniniz, 5d ve iyi lensler almasını öneriyorum.

Tarih: 15 Haziran 2007, 16:59 - İp: 85.***.**2.29
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yegeniniz sadece kulaktan dolma bilgilerle full frame diyorsa eger bosuna okadar para vermeyin cunku ayrıca birde lense yatırım yapmanız gerekecek..oda makina fıyatı kadar eder..profesyonel anlamda kullanmayacak birisi için,ozelliklerinin cogunu kullanmayacak birisi için,bunlarıda gecelim acemi birisi için malesef zaman ve para kaybından baska birsey olmaz dediginiz yatırım..buffalonun ciddimi şakamı deme nedenide bu..bence biraz daha arastırarak ve ihtiyaclarınıda hesaba katarak secim yapsın yegeniniz..full frame evet iyi birşey ama yanında iyi lensler ve tabi makinayı tutan ehil ellerde..

d200un kesmedigi bir acemi?
d200culer duysa kıyamet kopar,gerci kıyamet koparcaklar hep acemi ama neyse...

Tarih: 15 Haziran 2007, 17:05 - İp: 88.***.**2.130
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sayın fdemırhan alakanıza cok tesekkur ederım saolun.bızım yegende anladıgım kadarıyla daha kaslı yapılı body lerı olan makınalara meğilli galıba benım 30d battery grıp takın ca cok hosuna gıtmıstı ordan tahmın edıyorum..bencede 5d harıka makına ama aklı 1ds veya 1d mark 2n de galıba.sadece 2sınden bırını almak ıstıyor ama arada kalmış.tabıkı kalite lens almak zorunda butip makınalara..bu arada acaba sız ne kullanıyosunuz???ve 2sı arasında bıze onerecegınız hangısı olur???

Tarih: 15 Haziran 2007, 17:10 - İp: 88.***.**1.168
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Millette para var demek ki efendim. Ben bir 350D falan alabilsem göbek atacağım.

Tarih: 15 Haziran 2007, 17:11 - İp: 81.***.**9.69
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn gaijin ben d200 kesmedı derken makına işe yaramaz yada marıfetı az anlamında soylemedım sadece yazdıgım 2makına arasında kalmıs dedım okadar ona bakarsanız benım 30d yıde ıstemedı 5d yıde ıstemedı naapem yanı adam merak etmıs.her kesın kafasında mutlaka bır ıdeali vardır..

Tarih: 15 Haziran 2007, 17:16 - İp: 88.***.**1.168
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Radayhan,
ben makinemi genellkle dağ bayır sırtımda taşıdığım için en hafif full frame makine kullanıyorum. Esas makine olarak 5d, yedek gövde olarak 400d. Lenslerimi de 2.8 değil, f4 alıyorum. Epey ağırlık farkı var. Genellikle statik planlar çektiğim için lens açıklığı kritik değil.

İki makine arasında elbette 1ds derim. Ne tür fotografçılık yapacağını bilmiyorum ancak, lens olarak f4 isterse 17-40 ve sizinde kullandığınız 70-200 uzun süre idare edecek oldukça iyi bir set. f2.8 isterse 17-35 ve 70-200. Bu lensler oto-focus olarak oldukça hızlı, hiç bir poz kaçırmaz. 70-200 lerin her iki versiyonundada IS seçeneği var.

Tarih: 15 Haziran 2007, 17:31 - İp: 85.***.**2.29
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn fdemırhan tesekkur ederım. bence sızın secımınız harıka kısmetse bende 30d den sonra 5d almayı planlıyorum ama cok yakında 5d nın ve 30d nın yerıne yenı modeller gelecek dıye pıyasa calkalanıyor 40d falan gıbı acaba 5d de 6d mi olur? bekleyıp gorecegız..ben 70-200 usm f4 ümden cok memnunum ama keşke hesaplı bi 2.el temız İS olanını denk getırıpte degıstırsem cok ıyı olacak..bu arada avatar dakı resımde kaya mezar resımlerımı var nerededır orası acaba?

Tarih: 15 Haziran 2007, 18:03 - İp: 88.***.**1.168
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, 5d biraz eskidi bile. En azından toz temizleme sistemi ilave edilmeli. Bu yıl Canon yeni makineler duyuracak diye duymuştum.
Avatardaki kaya mezarları Fethiye'de olan Amynthas'ın mezarı. Çok benzar mezarlar Amasya'da var.

Tarih: 15 Haziran 2007, 18:11 - İp: 85.***.**2.29