radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

1ds Mi 1d Mark Iı N Mi? Yardım Ltf

dostlar yegenım dslr makına almaya karar verdı fakat d200 ler veya 30d ler felan kesmedı onu daha dogrusu full frame tarzı makına merakım var dedı bende foruma yazalım degerlı dostlardan öneriler alalım dedım.acaba sızce hangısını almak mantıklı 1ds 12mp le yakın cekım hızı sn 3kare 1d mark IIn ise 16,7mp ve sn 5kare cekım yapıyor??? kendısı ne spor muhabırı nede paparazzı ama merak ıste..doga manzara bazen motor sporları cekımı vs falan yapacak..studyo dada kullanmayacak..acemılık ten amatorluge gecıs yapacak..artıları eksılerı nedır bu 2 makınanın...özellikle bu 2makınayıda kullanmış olan tecrübelı dostlar sizlere seslenıyoruz..

Tarih: 15 Haziran 2007, 16:38 - İp: 88.***.**1.168
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Anlattıklarınıza göre size 1Ds değil,1D serisi lazım.Çünki onun için önemli olan büyük baskılar almak değil,kullanışlı olması ki önereceğim makina ile de çok büyük baskılar alınabilir.

Ben size 1D Mark 3 önereceğim.

Full frame olmasa da,diğer birçok DSLR gibi 1.5-1.6x fokal çarpan'a değil,1.3x fokal çarpana sahiptir.
Yani sensörü 1Ds/5D ile 30D/400D arasındadır.
D200 ve hatta D2Xs'den tabii ki büyüktür.

Saniye'de 10 kare çekebilir.Bunun dışında otofokus(netleme) süresi ve shutter lag(deklanşör gecikmesi) çok çok kısadır.
Hiçbir pozu kaçırmazsınız.Sebebi ise içerisinde 2 adet netleme motorunun bulunmasıdır.

Lens olarak 17-40 yeterlidir.17-35 ise eski bir lensdir.
Yerine birkaç yıl evvel 16-35 f/2.8 L,birkaç ay evvel ise geliştirilmiş olan 16-35 f/2.8 II L modeli çıkmıştır.Fakat size gerekmeyecek derecede pahalıdır.

Ayrıca full frame makinalarda 17-40 gibi bir optik bile çok önemsenmeyecek derecede köşe kararmaları yaparken,bu sensör boyutu lensler ile hiç sorun çıkarmadan çalışacaktır.

Full frame olmadığına kanarak EF-S lensler kullanmaya kalkmayın,sadece EF lensler ile çalışır.

diğer lens olarak yeni bir optik mercek kalitesi ve IS mekanizması ile 70-200 f/4 IS USM L önerebilirim.

200x1.3=260mm odak aralığı yetersiz gelecek olursa,
100-400 f/3.5-5.6 L USM öneririm.

Canon'dan yana tercih yaptığı için bu modeli öeriyorum.Eğer Nikon da olabilir derse,çift karakterli D2Xs önerebilirim.

Bu gövde 12.8MP ile 5 kare/sn ile çekim yaparken,gerektiğinde kenarlardan croplama yaparak 6.8MP'de 8-8.5 kare/sn hızlarda fotoğraf çekebilmektedir.Otofokus süresi neredeyse 1D Mark 3 kadar iyidir.

Tarih: 5 Temmuz 2007, 15:12 - İp: 88.***.**3.62
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn osmanlı saolasın elıne klavyene saglık..bu yazıyı yazmamdan sonra 1ds den vazgectık cook hesaplıydı fakat bataryası vs bıtık cıktı 250euro vermek lazım vs..senınde ded ıgın gıbı mark 2 veya 3 en mantuıklısı gozukuyor..dıger tavsıye ettıgın lenslerıde alıcak zaten..bende 100-300sıgma 1,4tc alıcam buhafta olmazssa eger 100-400usm l is alıcam.. sevgıler...saolasın

Tarih: 5 Temmuz 2007, 15:24 - İp: 85.***.**9.2
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

ARkadaşın hem parası va hem de büyük makinalrdan hoşlanıyor yani iş için kullanmayacak ama almak istiyor demek k i neden buna bir türlü alışamadık her neyse.

1 Ds Mark II bana göre fazla biraz yani o işler için çok para bir makina 5 D de serilik olarak ondan aşşağı değil. Hem de fiyatı daha uygun 5 D olabilir

Tarih: 31 Temmuz 2007, 15:51 - İp: 85.***.**9.240