myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

Slr'ye Geçmek İstiyorum Ama

SLR dijital fotoğraf makinesi kullanan arkadaşlar
lütfen yardım edermisiniz?

Epey zamandır kompak dijital makineleri kullanmdım
halen kullanmaktayım artık slr'ye geçmek istiyorum.
Kompak makineler ile fotoğraf çekerken odaklanma ve çekim esnasında fazla gecikmeler canımı sıkar oldu.
Bir fotoğraf çekip kaydedene kadar konular akıp geçiyor. Benim aradığım özelliklere sahip fuji 6500fd'yi önerenler çok bana ama ben tercih edemiyorum
nede olsa kompak sınıfında. Gerçi ele yatkınlığı tutuşu duruşu güzel ama ısınamadım.

En uygun fiyatta bir slr makine almayı düşünüyorumda
yalnız şu bakımdan tereddütlerim var.
Diyelimki elimdebir Nikon d50, pentax k100d var.
Yolda veya her hangi bir yerde bir konuya rasladım
ani fotoğraf çekmem lazım. Makineyi hemen çantadan çıkarmamla birlikte açma kapama düğmesini açınca hemen fotoğraf çekebilirmiyim.
Birde bu makineler gövde olarak satılıyor.
Lensler ayrı alınıyor. Mesela maçtayız tribünlerde maç seyrediyoruz. Karşıki tribünlerde tanıdık insanlar var
onları zoom yaparak kaliteli bir şekilde fotoğraf çekebilmek için ne tür lens gerekir.
ZOOM tabiri lenslerde optik birimi olarak nasıl açıklanıyor. Mesela yüksek bir ağaçta görünür yerde değişik bir kuş türü gördük fotoğrafını çekeceğiz hangi tür lens yeterli.
Diyelim ki 18*135 ölçülerinde bir lens tavsiye ettiniz
bu ölçülerdeki lensler de açı ne ölçüdedir acaba?
Sormak istediğimi belkide iyi anlatamadım ama uzman arkadaşların gayet ne demek istediğimi anlayacaklarını tahmin ediyorum.
Üşenmeden okuduğunuz, yardım ve emekleriniz için çok teşekkür ederim.

Tarih: 11 Mart 2007, 18:29 - İp: 85.***.**0.251
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

BİR ÇOK FOTOĞRAF SİTELERİNE BAKTIM, SONY A100'ÜN AHIM ŞAHIM FOTOĞRAFLARINA RASTLAMADIM. BU MAKİNE NEDEN BU KADAR PAHALI ACABA İÇİNE ALTIN GÜMÜŞ MÜ KOYMUŞLAR? PENTAX K100D'NİN BİLE FOTOĞRAFLARI DAHA GÜZEL DURUYOR.

Tarih: 12 Mart 2007, 22:20 - İp: 88.***.**5.44
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

myspor..özellikle futbol maçlarında çekim yapmayı sevdiğin için aşağıdaki adreste sony a100 ile 75/300 kit lens ile çektiğim bir fotoğraf var..

http://aycu29.webshots.com/image/10588/2004973153558565984_rs.jpg

Tarih: 13 Mart 2007, 00:28 - İp: 88.***.**1.183
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn myspor,
her ne kadar satın alma ile ilgili başlıklara cevap yazmayı sevmiyorsamda size bir iki fikrimi ileteyim.
İleri seviyede profesyonel olarak fotograf çekecekseniz maalesef şimdilik sadece iki marka var.
İleri seviyede profesyonel olarak fotografı düşünmüyorsanız piyasadaki her giriş seviyesi dslr işinizi rahatlıkla görür.
Yazdıklarınızdan bu seviye bir makine düşündüğünüzü sanıyorum.
Daha üst seviye için lens/sistem yatırımı gibi başka faktörler var.

Herkes kullandığı makineyi kendi süzgecinden geçirmiş, şu veya bu sebeple en iyisini aldığına karar vermiştir. Her giriş seviyesi makinenin diğerine göre ufak tefek üstünlükleri olur. Böyle olmasa, piyasada sadece bir marka olurdu.
Bu ufak tefek kozmetik özelliklere fazla bakmayın, gövdeye fazla para vermeyin. Lensleride en ucuzundan almayın. Piyasada kalıcı olduğunu düşündüğünüz markalar arasından hoşunuza giden bir makineyi, alacağınız lensleri ile birlikte seçin. Birkaç yıl sonra büyük ihtimalle gövdeyi değiştirisiniz, ama lensleriniz kalır.

Tarih: 13 Mart 2007, 03:10 - İp: 85.***.**1.178
myspor
myspor (üye)
İstanbul / Amatör

İstediğim öncelikler. Macro, Geniş açı, birde tribünden futbolcuları saha da karte kare normal kalitede çekebilmek
için ihtiyaçlarımı kolay karşılayacak pratik bir makine olsun istiyorum. Sanırım SLR makinelerde bu özelliklerin
hepsini bulabiliriz.

Alabileceğim makine de tabiki giriş seviyesi makineler
olacak. Bu makineler de her gün burada beraber araştırıyoruz.

Aklıma takılan ve aralarında gidip geldiğim makineler şunlar.

Nikon d40 (Bu makine tüm lensler ile çalışmıyormuş birde otomatik değilmiş)

Pentax k100d (aslında fotoğrafları güzel kimse pek tavsiye etmiyor)

Olympus e-500 (Servis ve mümessil sorunlarından kimse yaklaşma diyor)

Canon eos 350d (canım ısınmıyor)

Sony a100 (Fotoğrafları pek hoş gelmedi bana birde çok pahalı)

Olympus e500'ü alsam hatamı yaparım?

Tarih: 13 Mart 2007, 11:57 - İp: 213.***.**3.130
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Merhaba
Son mesajınızda bahsettiğiniz makinalar içinde en kaliteli makina yine SonyA100, Sonra Canon 350D ve PentaxK100D
Kişisel fikrim ama Canon 350D Bence 400D'den daha kaliteli bir gövdeye ve sağlamlığa sahip.

Sizin çok hızlı lenslere ihtiyacınız var ve yine kişisel fikrim bu hızlı lensler şimdilik Nikon ve Canonda var. Sony lensler hakkında pek fikrim yok.Sigma lenslerin yavaş olduğunu duymuştum ve en azından bendeki epey yavaş..

Lens alırken çok uzun süre kullanacağımızı vasayarak almalıyız ki, çoğu zaman body fiyatına satılıyorlar.

Ben D80 ile 18-70 mm Nikon AF-S DX
ve Sigma 70-300 mm AF Apo Macro Telefoto lens kullanıyorum.Şimdilik nederdesye tüm ihtiyacıma yanıt veriyorlar.Birde bu lenslerin zoomunu Kompak Makinaların zoomu ile karıştırmayın. Focal Çarpan nedeniyle daha büyük oranda büyütmeye sahipler..

Saygılar..

Tarih: 13 Mart 2007, 13:08 - İp: 88.***.**1.168