carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

Nikon Fazla Pozlama Problemleri

Daha öncede bir çok kez konuşuldu bu olay.
Bende şikayetçı olanlardan biriyim aslında.
Bugün okudugum, paperman hocamın verdiği bazı bilgileri bundan sonra dikkate alacam.
Fakat yinede d7000 in gerçekten pozlama yaparken çok zorlayan bir model olduğuna inanıyorum.
Bundan önce d90 kullandım ve bu konuda böyle sıkıntılara düştüğümü hıc hatırlamıyorum yada kendi kuruntularımdan biri. Her neyse ben buraya bir kaç foto yüklemek istiyorum ve bu tarz açılarda ne yaparsam yapayım istediğim sonuc alamıyorum, acaba bende mi sorun yoksa sorun başka şeylerdemi birde siz bakarsanız sevinirim...

f/3,5
1/1000sn
ıso200
o.uzaklığı 18

f/4,5
1/640sn.
ıso200
o.uzaklığı 18

f/5.6
1/60sn
ıso200
o.uzaklığı 105

#carpediem1302' tarafından 20.11.2012 10:18:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Kasım 2012, 10:11 - İp: 149.***.**1.77
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi çekim modunu kullanıyorsunuz?

Tarih: 19 Kasım 2012, 15:44 - İp: 212.***.**5.14
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu konunun buraya tasindigi iyi oldu.

Fotograflari vakit olunca bir programda acip, bazi cekim ayarlarina / secimlerine bakip daha detayli yazacagim ama ilk gorduklerimi soyleyeyim - zaman kitligi sebebiyle.

Ilk fotograf TERS ISIK . Burada normalde otomatik ayarda cekseniz agaclarin sadece siluetini gorursunuz. Koyu renk agac/golgedeki cami duvari buyukce bir yer kapliyor. Burada makinanin algoritmasinin secimi - yani karanlik yerlerin aydinlik pozlanmasi dogru. Kaldi ki default'ta biraktiysaniz ACTIVE-D koyu yerleri biraz acarak isleyen bir ayar - makina onu da yapmis muhtemelen.

2. fotograf - Burada tum insanlar, Ayasofya olmasi gerektigi gibi pozlanmis. En buyuk alani koyu/golge alanlar tuttugundan makina pozlamayi ona gore yapmis. Asagidaki insanlari dogru pozlarken, sol kosede bulutu patlatmayacak makinanin DINAMIK RANGE'inin daha fazla olmasi lazim. Burada cogu makina golge alanlari koyu birakir, + poz telafisi yapmanizi gerektirirdi. ACTIVE-D yine acik tahminimce.

Bu 2 fotografta, makinada pozlamaya mudahele eden bir algoritma olmasa, fotograflar kullanilamazdi.

Yine de isik parlamasindan sikayetci iseniz, KADRAJI FARKLI KURMANIZ , isik acisindan dengeli kadrajlara yonelmeniz ve ters isiga, cok farkli isik degerlerine ayni kadrajda yer vermemeniz gerekir.

3. Yuz biraz aydinlik pozlanmis ama modelin tum kiyafetleri siyah/lacivert ve kadrajin %60-65'ini kapsiyor . Makinanin yanilmasi, koyu alanlara gore duzeltme yapmasi cok normal. Bu durumda yuzden spot olcum almak gerekir ki bu Nikonlarda ayar degistirmeden/tek dokunusla cok ama cok kolay.

Simdilik bu kadar; daha detayli yazarim gerekirse ...

edit: Baktim da fotograflar kucultulerek yuklenmis. Bu durumda girip bahsettigim detaylari gormek mumkun degil. Kucultmeden / oldugu gibi yuklenmesi gerekiyor. Ona dikkat ...

#paperman' tarafından 19.11.2012 17:05:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Kasım 2012, 16:58 - İp: 96.***.**5.17
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikonlarda eksi pozlama diye bir ayar var. Ben D5000 kullanıyorum. Sert güneşte veya çok aydınlık mekanlarda eksi pozlama ayarını kullanırım. bu ayar, ışık patlamasının önüne geçer. Tersi de az ışık olan yerlerde aynı ayarı kullanarak artı pozlama da verebilirsiniz. D5000 de olan bu özelliğin D7000 de olmaması düşünülemez. Menüde bir dolaşın bakın mutlaka bir yerlerde görürsünüz...

Tarih: 19 Kasım 2012, 19:40 - İp: 92.***.**0.220
carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

''m'' modunda çekiyorum hocam yani %95 muhtemelende bunları o modda çekmişimdir

Tarih: 19 Kasım 2012, 20:31 - İp: 149.***.**5.103
carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

Paperman hocam öncelikle ilginiz için teşekkürler.
1.Fotoğrafta normalde otomatik modda çekseniz ağaçların sadece silüetini görürsünüz derken yani çok daha kötü bir pozlama mı olur demek istediniz.

2.Fotoğrafta dinamik range dediğiniz olay tam olarak ne oluyor anlayamadım.Yani pozlama doğru, makine yapması gerekini yapmış ama dinamik range in daha fazla olan bi makine mi olması gerekiyor?

Bu arada aktive-d dediğiniz olayı netten biraz okuyup araştırdım ama benim makinemde açık veya kapalı olduğunu nasıl anlayabılırım yada nasıl açılıp kapanıyor?

3.Fotoğraf,Aslında en şikayetçi olduğum tarzdaki pozlama bu çok güzel bir kare çok iyi iş çıkacak diye çekiyorum kişiyi ama yüzdeki o beyazlık beni benden alıyor açıkçası,sinirleniyorum Burada da sanırım çektiğim kişinin üstündeki renklerden dolayı makine yanılıyor anladığım kadarıyla.Bunu telafi için Pozlamayı biraz daha kısaltmam gerekiyor.

Büyük hallerinide yüklemey çalışacam şimdi hocam.

Tarih: 19 Kasım 2012, 20:45 - İp: 149.***.**5.103
carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

ercan hocam birazdan makineyi kurcalayacam yorumunuz için teşekkürler.

Tarih: 19 Kasım 2012, 20:46 - İp: 149.***.**5.103
carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

Bu arada makineyi biraz kurcaladım aktiv-d nin kapalı olduğunu gördüm, bu aktiv-d nin kapılı olması açık olması ne işe yarıyor yanı kapalı olursa fazla pozlamaya sebep mi oluyor yada tam tersi mi?

Ercan hocam bu menüdeki eksi pozlama yerini bulamadım biraz tarif edermisiniz?

Tarih: 19 Kasım 2012, 20:57 - İp: 149.***.**5.103
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Makinanızda "Exposure compensation" yani poz dengeleme ayarı mutlaka vardır. Ona bir bakın eksi değerler pozlamayı düşürür. Ve ışık patlamasını önler. Artı değerler pozlama ışığını artırır.

#ercan43' tarafından 19.11.2012 22:06:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Kasım 2012, 21:42 - İp: 92.***.**0.220
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

M modunda çekiyorsan sorun ondandır. Matrix ölçüm yönteminde A modunda çekmeyi dene. En alttaki poz matrix ölçüm modunda kesinlikle öyle çıkmaz, Nikon D5100 ortamda bir yüz olduğunu tanır ve pozlamayı hafiften ona göre yapardı.

Tarih: 19 Kasım 2012, 22:10 - İp: 84.***.**1.146
carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

valla ercan hocam özel ayarlar menüsünden ''ölçüm/pozlamaya'' girdim orada pozlama olarak sadece ''pozlama kontrolü için ev adımları'' bölumu var birde ''kolay pozlama telafisi'' var başka bişey bulamadım

#carpediem1302' tarafından 19.11.2012 22:34:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Kasım 2012, 22:26 - İp: 149.***.**1.156