carpediem1302
carpediem1302 (üye)
Şanlıurfa / Amatör

Nikon Fazla Pozlama Problemleri

Daha öncede bir çok kez konuşuldu bu olay.
Bende şikayetçı olanlardan biriyim aslında.
Bugün okudugum, paperman hocamın verdiği bazı bilgileri bundan sonra dikkate alacam.
Fakat yinede d7000 in gerçekten pozlama yaparken çok zorlayan bir model olduğuna inanıyorum.
Bundan önce d90 kullandım ve bu konuda böyle sıkıntılara düştüğümü hıc hatırlamıyorum yada kendi kuruntularımdan biri. Her neyse ben buraya bir kaç foto yüklemek istiyorum ve bu tarz açılarda ne yaparsam yapayım istediğim sonuc alamıyorum, acaba bende mi sorun yoksa sorun başka şeylerdemi birde siz bakarsanız sevinirim...

f/3,5
1/1000sn
ıso200
o.uzaklığı 18

f/4,5
1/640sn.
ıso200
o.uzaklığı 18

f/5.6
1/60sn
ıso200
o.uzaklığı 105

#carpediem1302' tarafından 20.11.2012 10:18:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Kasım 2012, 10:11 - İp: 149.***.**1.77
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

yukarıdaki "sağ/sol arasındaki fark"ı açıklıyor mu bu cevaplar?..

Tarih: 12 Nisan 2013, 17:55 - İp: 176.***.**1.69
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Evet

Tarih: 12 Nisan 2013, 18:23 - İp: 96.***.**5.17
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

"sağdaki noktadan ölçüm alıyorum spotta 1/4000 veriyor, soldan seçiyorum 1/4 diyor" alahan, "sağdaki noktayı seçip orada bırakmış olmayasınız" mealinde soruyorum "hayır" diyor...o zaman sağ ve sol arasındaki 10 stopluk fark niye?..

Tarih: 12 Nisan 2013, 18:29 - İp: 176.***.**1.69
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Neden oyle olmamasi gerektiginin anlamadim Kiev ....

Ampul son derece aydinlik - 1/4000 normal. Yakinlari 5-6 stop karanlik - 1/40 normal. En sol taraf, tamamen karanlik - o zaman da 10 stop fark olasi.

Makina secilen nokta CIVARINDAN matrix olcum yapiyor - anormal olan nedir anlamadim. Tam parlak ampul ile karanlik arasinda neden 10 stop fark olmasin ?Makinalar20 stop/EV araliginda olcum yapabiliyor zaten. Bir yanlis anlama/ifade var herhalde.

@Alahan - sonra cevap verecegim.

Tarih: 12 Nisan 2013, 22:31 - İp: 184.***.**1.90
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

mesele şimdi anlaşıldı...
aynen dediğin gibi:"Bir yanlis anlama/ifade var herhalde"...

#kiev19' tarafından 12.04.2013 23:32:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Nisan 2013, 22:51 - İp: 176.***.**1.69
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" kitapçığın matrix pozlama kısmında; "seçili noktanın ya da noktaların civarından ağırlıklı olarak pozlama alır" ibaresini göremedim "

Firmalar kullanim klavuzlarinda neyin nasil calistigi detayina pek girmiyor; matrix deyip isin icinden cikiyor . Bu linkte biraz daha fazla bilgi var - Nikon blogcusu fotografci Mansurov'dan.

TIKLAYIN

2. maddenin 2.cumlesinde belirttigim konudan bahsediliyor. Burada ayni sekilde diger sorunuza da kismen cevap verilmis oluyor.

Her ne kadar, matrix olcumde makina AF noktasi civarina agirlik verse de, kadrajin tamamini hesaba katiyor ( 30,000 fotograflik bir databank ile karsilastirdigi soylenir ) ve ona gore pozlamayi belirliyor.

Isigin dengeli oldugu acik havadaki bir manzara cekiminde , AF noktasinin farkli yerlerde olmasi, sizin yaptiginiz ampul testi kadar farkli sonuclar dogurmayacaktir. O sebeple makinanizi matrixte tutmaniz muhtemelen fotograflarin cogunda en iyi sonucu verecektir.

" Bu durumda matrix ile spot arasında çok da aman aman bir fark kalmıyor demektir "

Kendi yaptiginiz testte de bunun boyle olmadigini gordunuz. Spotta 1/4000 perde hizi alirken , kadrajin kalanini da hesaba katan matrix gecildiginde ayni AF noktasindan 1/250 deger aldiniz. Test ortami extrem oldugu icin bu 4 stopluk fark normal ; boyle ortamlarda da matrixte bile pozlamayi istenildigi gibi ayarlamaya hakim olmak bir avantaj. Disarda/acik havada manzara cekimlerinde isik daha dngeli yayildigi icin , secili AF noktalarina gore fark, matrix modda bu kadar farkli olmayacaktir.

Sizin sansiniz, makinanizdaki degisik ozellikleri test edip , gorduklerinizi degerlendirebilecek bilgiye sahip olmaniz. Zaten onemli olan makinanin hangi kosullarda ne yaptigini tahmin edebilmek ve ona gore gerekli mod secimini yaparak cekime hakim olmak - isi tesadufe birakmamak.

Tarih: 13 Nisan 2013, 07:13 - İp: 96.***.**5.17
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Paperman,

Övgü ve bilgi için teşekkürler..Kafamda bu konuda soru işareti kalmadı sayenizde..Teşekkür ederim..İyi ki varsınız

Pozlama telafisi konusunda da soracaklarım var ancak bu akşam değil..
Saygılarımla..

Tarih: 13 Nisan 2013, 23:00 - İp: 88.***.**0.49
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

af noktası civarını daha çok dikkate alarak kadarajın tammında hesap yapan matrix sistemi malesef nikon d7000 de biraz yanılıyor... herzaman -1 veya civarında kullanmak gerekiyor , çok sık yanıltıyor. yalnız flaşlı çekimlerde ve iç mekan çekimlerinde -0.3 e düşmek gerekiyor malesef ... yani pek stabil olduğu söylenemez d7000 matrix ölçümünün... her zaman çekip kontrol edip ona göre davranmak gerekiyor... paperman şimdi yok kullanıcı hatası falan diyebilir fakat d7000 lerde aşırı pozlama eğilimi malesef mevcut...

Tarih: 16 Nisan 2013, 21:02 - İp: 78.***.**2.162
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bunca kullanici fazla pozlamadan sikayetci ise, ortada bir problem elbet olabilir. Bu konuyla ilgili cok yazi, Nikondan bir dolu aciklama var. Ben makinanin pozlamayi nasil-nereden yaptigina hakim olundugu surece sorunun munimum olduguna inananlardanim. D7000 kullanmadim ama kullandigim D300'de de isi oluruna birakir, nereden olcum aldigina dikkat etmezsem de pozlamanin yanildigini biliyorum.

Yukarida 3 ornek var - kullanan arkadasin analizinde yanildigini gordugumuz. Hatta 2 fotografi Nikon'un akilli pozlamasi kurtarmis diyebiliriz.

Her seviyeden kullanicinin oldugu bir dolu fotograf forumuna girerseniz, bir dolu D7000 pozlama sikayeti gorursunuz. Ama hep ornek verdigim Nikon Rumors gibi ciddi fotografcilarin oldugu ( bir cogunun D7000 2./3. makinasi ) sitede pozlama sikayeti bulamazsiniz . Bulursaniz da kullanici hatasi oldugu ispat edilmis cikar. Tarafli bir site de sanilmasin, D7000 hakkinda yuzlerce AF/sensor yag/hot pixel sikayeti gorebilirsiniz.

Uzatmiyayim ; D7000 kullanmadigim icin fikirlerim sadece oluduklarimdan/tahminlerimden ibaret - haksiz da olabilirim. Ama isteyen fazla pozlama ornegi eklesin, beraber bakalim .

Tarih: 17 Nisan 2013, 09:45 - İp: 96.***.**5.17
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

sn paperman biraz fazla pozlama eğilimi var ama işini bilen bu makinaya gerekeni yaptırtır, benim eskiden olympus e-510 vardı o makinada genelde biraz eksi pozlardı , biraz deneyimi olan bu sorunu kolayca çözümleyebilir kanımca... yani d7000 in bu sorunu bence çok ciddi bir sorun sayılmaz,bir ara af sorununu halletmeye çalışıyordum onu % 98 çözdüm fakat bence esas bu makinadaki ciddi sorun sensör yağlanması sorunu bunu çözmem mümkün olmadı malesef...

Tarih: 17 Nisan 2013, 14:10 - İp: 78.***.**2.162