aspendos
aspendos (üye)
Ankara / Amatör

Makina Konusunda Tavsiyelertiniz

Değerli Arkadaşlar,
Alacağım makina konusunda yaptığım araştırmalar kafamı iyice karıştırdı.Örneğin; dpreview sitesinde yaptığım incelemelerde,araştırdığım bir makina için biri "ne harika şey bu" derken bir diğeri "ben böyle makinanın içine.." diye görüş bildiriyor.
Bu nedenle aşağıda belirttiğim özellikleri karşılayacak makina konusunda yardıcı olmanızı rica ediyorum:
1) Genelde açık havada çalışıyorum
2) Bina ve manzara ağırlıklı çalışıyorum.Ama bu iç mekanda çalışmıyorum ,demek değil.
3) Zoom çokça gerekiyor
4) Yazdığım yazılar eşliğinde fotolarım basılıyor
5) Fotolarım ebat olarak max. A3 ebadında basılabiliyor. Daha büyük ebada ihtiyac duymuyorum.
Bu özelliklere göre: DSLR mi,DSLR_benzer mi uygun olur?DSLR de Canon 350/Opympus 500 mi, DSLR-benzerde de Fuji 9500/Panaconic 30 mu uygundur?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 5 Nisan 2006, 15:02 - İp: yok
notyet
notyet (üye)
Trabzon / Amatör

öncelikle yazdığın iki ürün grubu seninde söylediğin gibi farklı dünyalara aitler.bir gurup SLR diğeri ise SLR like.hç bir zaman bir SLR Like sınıfından SLR kalitesi alamazsın.Bence fiyat konusunda çok fazla sorunun yoksa SLR alman.Ben canon 350d kullanıyorum ve çok memnunum.Ancak SLR makine aldığındada buna uygun lens alman gerekiyor.Ve eğer geniş açıya ihtiyacın olacaksa geniş açı lensi almalısın.ama sen yüksek zoomdan bahsediyosun.o zaman teleobjektif almalısın.Ama ben lensle uğraşmayayım diyosan Verdiğin diğer iki üründen Panasonic FZ30 u önerebilirim.Ürün incelemelerinde çok güzel yorumlar almasına rağmen Sarsıntı Önleyici özelliği olmadığından Fuji 9500 ü almanı önermem.Sonuçta yüksek zoomlara çıkmak istediğine göre yüksek zoomlarda sarsıntı son derece önem taşıyor ve panasoniste bulunan bu sistemle fotoğraflarını aha kaliteli alabilirsin.Ama ben yinede SLR almanı tavsiye ederim.En azından lens değiştirilme sayesinde heran yükseltebilir ve çok uzun sire kullanabilirsin.Umarım yardım edebilmişimdir...

Tarih: 7 Nisan 2006, 12:25 - İp: 85.***.**0.51
aspendos
aspendos (üye)
Ankara / Amatör

Önerileriniz için teşekkürler notyet..

Tarih: 7 Nisan 2006, 12:44 - İp: 62.***.**6.187
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Slr olarak Olympus E500+14-45mm+40-150mm olan bir kit var.Bu 2 lens ile hem geniş açıda hem de tele'de size istediğinizi verebilir.
Slr-like cihazlarda S9500,geniş açı ve tele özelliklerini bir arada sunması ile iyi bir tercih olabilir.Ancak uzakları yakına getireceğim,çok uzaktaki bir nesneyi detaylı göreceğim derseniz Panasonic FZ30 derim.Ancak iç mekanda ne derece fayda sağlar orası meçhul.
Canon 350D ile hem yüksek zoom'lu hemde geniş açıya sahip bir lens almak pahalıya mal olabilir.
Nikon'da D50 modelini önerebilirim.Üzerine 18-200mm objektif alır da kullanırsanız fokal çarpan ile size 27-300mm gibi iyi bir kullanım aralığı sunacaktır.Üstelik bu objektifin sarsıntı önleyici özelliği de mevcuttur.

Tarih: 7 Nisan 2006, 15:03 - İp: 85.***.**8.136
aspendos
aspendos (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Osmanlı,
D50 nin parlak ışık kaynaklarna yönelik çekimlerinde bazı hatalar oluştuğuna dair, bu forum sayfalarında yazılar okudum.18-200 objektifin fiyatını bilmemekle beraber pahalı olacağını düşünüyorum. FZ 30'da beni çeken görüntü sabitleyici olması. 9500'de bu özellik olsa bir dakika düşünmeyeceğim. Olympus için genelde iyi diyorlar.Bu marka hakkında fazla bilgim yok.
Sizin anlayacağınız bayağı kararsızlık çekiyorum.Selamlar

Tarih: 7 Nisan 2006, 19:23 - İp: 62.***.**7.112
  • 1