dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Is=antı-blur

Arkadaşlar merhabalar
Canon s2 ıs'da (ıs) sarsıntı önleyici diyor. Bu konuyu sizlerin yardımıyla çözdüm. Fakat fujis5600'da Anti-blur (titreşim önleyici) diyor. Ben bun özelliklerin aynı olduklarını düşünüyorum. Değilse lütfen anlatırmısınız?
Şimdiden teşekkürler

Tarih: 2 Mart 2006, 13:52 - İp: yok
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

IS merceklerle görüntüdeki titreşimi engelliyor, anti blur ise ISOyu arttırıp, pozlama süresini düşürerek işi çözmeye çalışıyor. Anti blur çok kötü sonuçlar veriyor. Özellikle ışık az ise. IS ve VR sistemlerinden kesinlikle vazgeçme. Ben pişman oldum açıkçası, ama idare ediyoruz artık

Tarih: 2 Mart 2006, 14:29 - İp: 194.***.**0.97
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bildiğim kadarıyla Fuji s5600 deki anti blur sistemi biraz değişik. Aslında mekanik vey aelektronik bir sistem yok.
Makine enstantanenin düşük olduğuna ve resmin titrek çıkacağına karar verirse, ISO değerini size söylemeden yükseltiyor. Böylece daha yüksek enstantane ile çekim yaparak "titreşimi engelliyor".
Kaç iso ya kadar çıktığını yüksek ISO da noise seviyelerini vs bilmiyorum.

Tarih: 2 Mart 2006, 14:36 - İp: 85.***.**4.2
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

ben ağır aksak yazarken, master işi bitirmiş ))

Tarih: 2 Mart 2006, 14:38 - İp: 85.***.**4.2
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba dilaver61, çok net bir şekilde söyleyeyim, Canon'un IS' ı ile Fuji'nin Antiblur'unun arasında hiç alaka yok. Kimse alınmasın, ancak Fuji işin biraz hilesine kaçarak, sadece ISO'yu yükseltiyor. ISO yükselince enstantene düşüyor. Sonra hoşgeldin noise!...Ayrıca Canonun IS'ı( aynı zamanda, gerçek anlamda görüntü sabitleyici sistemlere sahip olmaları açısından, Panasonic ve KM'yı da unutmamamk lazım) sadece düşük ışıkta değil yüksek telelerde de işe yarıyor, Fuji'de ne yazık ki böyle bir destek yok

Tarih: 2 Mart 2006, 14:39 - İp: 85.***.**4.13
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ben ıs siz, ıs lı anti shakeli, ve antibulurlu makinalar kullanmış birisi olarak şunu söyleyebilirim.
anti blur ve ıs birbirine rakip sistemler değil. Aslında birbirini destekleyen sistemler olmalı.Bunu da sanırım şimdiye kadar en iyi yapan kon min 5d oldu.
Is makinnın insan kaynaklı titreşimini tartışılmaz bir biçimde engelliyor. Ancak çekilen obje eğer hpareketli ve ışık azsa hiçbir işe yaramıyor. Benim s2 den vazgeçip 9500 almak istememin en büyük sebebi bu idi. KIşın kapalı havada nerede ise hiç hareket eden bir obje çekemiyordum. Fakat bu s2 nin kötü olmasından değil .
anti bulur ise hareket halindeki objelerin ışıksız ortamlardaki hareketini ısoya rağmen dondurmak için . Tabi makinanın titreşiminide engelliyor.
Eğer fuji ıs sistemini makinalırana koyarsa harika birşey olur.Yada diğer makinalar ıso kalitesini yükseltip anti blur koyarsa.

Tarih: 2 Mart 2006, 18:53 - İp: 85.***.**4.30
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Hepinize teşekküğr ederim arkladaşlar.
Pazarbey sitenizi geziyorum. Süper!!!!!!!

Tarih: 2 Mart 2006, 20:34 - İp: 85.***.**1.246
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Gerçektenmi .Ben giremiyorumda.
Kendi gerçek sitemi açayım bakın neler yapacağım.

Tarih: 2 Mart 2006, 22:16 - İp: 85.***.**4.30
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

ben de açamıyorum siteni pazarbey, bir el atmak gerek sanırım. yardım edebileceğim birşey olursa pm at

Tarih: 3 Mart 2006, 19:53 - İp: 85.***.**8.128
  • 1