mycq
mycq (üye)
Muğla / Firma

85mm İle Arka Plani Bokeh/blur Yapmak

Sevgili arkadaslar ''85mm f1.4g lens ile arka plan nasil bokeh/blur yapilir ve nelere dikkat etmek gerekir.'' bu konuda bilgisi olan tecrubeli arkadaslarin bilgilerini bekliyorum. Simdiden degerli bilgilerinize tesekkur ederim. Saygilarimla...

Tarih: 24 Aralık 2010, 11:51 - İp: 95.***.**9.91
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

http://forum.netfotograf.com/search.asp?cx=partner-pub-6832756115393917%3Antqvje-gqgo&cof=FORID%3A11&ie=ISO-8859-9&q=alan+derinli%F0i&sa=Ara#1116

Tarih: 24 Aralık 2010, 14:07 - İp: 193.***.**7.122
mycq
mycq (üye)
Muğla / Firma

noolur bi anlayan yokmu yaw...

Tarih: 26 Aralık 2010, 02:20 - İp: 95.***.**0.178
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Madem bu kadar israrcısınız , gelelim bazı gerçeklere - inşallah alınmazsınız ...

Bahsettiğiniz 85mm f1.4G lensin Amerika satış fiyatı $1700-1900 , Turkiye'de minimum 3500 TL filandır . Şahsen bu lensi almış olduğunuza/alacağınıza/samimiyetinize inanmak zor - o sebeple cevap yazılmamıştır .

Siz otel fotoğrafçısısınız ama alan derinliğinin nasıl elde edilebileceği gibi en basit tekniği bilmiyorsunuz . Bu soruyu soran birinin böyle bir objektifle uzaktan yakından alakası olamaz / olmamalı ...

Alan derinliğini azaltmanın , yani arka planı flu yapmanın yolu lensten lense de değişmez - her lens için aynıdır . Biraz okuyup tekniği öğrendiniz mi her lenste uygulayabilirsiniz . 5 dakikanızı almaz .

Aynı 85mm lensin f1.8 olanı $350-400 civarı ... Sizin elinizde de şimdilik ikisi arasındaki farkın ortaya çıkmayacağı aşikar ; dediğim gibi - alınmak yok ...

#paperman' tarafından 26.12.2010 03:21:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Aralık 2010, 03:19 - İp: 96.***.**4.180
mycq
mycq (üye)
Muğla / Firma

Tesekkur ederim bilgilerinize.
Evet ben otel fotografcisiyim. Ayriyetten dugun hikaye fotografciligi. sipsak ve hobi olarak ta fotograf cekmekteyim. Soran yok makinalarimi ama siz sordunuz diye Elimdeki makinalar 1 ad d3x 1 ad d700 2ser ad d3oo,d200 flaslar d900 obj ise 18-200 /18-135 /28 200 yeni olarakta f2.8 27-70G ile f1.4G 85mm lenstir. Gelelim 85 mm nin fiyatina dediginiz hemen hemen dogru. Yalniz ben bu makinanin yada lensin fiyatini merak ettigimden dolayi yada otel fotografcisi oludugumdan dolayi kullanamayacagimdan yada hic bilmedigimden dolayi sormuyorum. Soru sorarken sizlerin degerli bilgilerinizden ogrenmek ve kendimi daha gelistirmek istedigimden soruyorum. Ben alinmiyorum ama siz yazarken benim alinacagim tarzda yazdiginizi bildiginizden beni uyarmis olsaniz gerek. Otel fotografcilari (geneli degil) birakin alan derinligini makinada full frame olayini diyafram enstantaneyi bile ender bilirler cunku amac para kazanmaktir. Bende bilmiyordum sorarak bakarak ogrendim. Alan derinligi dediginiz gibi 5 dakikada ancak sizin bildiginiz kadar ogrenilir! Baksaniza soru soran yardim isteyen birine 5 dakikada neler ogrendiginizi ancak bu kadar guzel ispatlaya bilirsiniz O 5 dakikada ogrendikleriniz ile. (Alinmak yok demistiniz diye boyle yaziyorum.) Evet tam tecrubem yok pratik olarak ama bundan sonra cektigim resimleri size ornek olarak yollayabilirim email adresinizi yazarsaniz. Acikcasi 2 objektifi alip ellemeden dahi yurdisina gittigimden yeni almis oldugum G model 2 objektif ile calismaya baslayamadim. Sadece pratige baslamadan once cok sevdigim sabahtan aksama kadar bilgisayar karsisinda vakit ayirdigim bu konu hakkinda bilgilerimi gozden gecermek istiyorum.

Tekrar yazar iseniz kendi bildiginiz degerli tecrubeler ile yazmanizi rica ederim cunku 5 dakikalik bilgiler ile bir yere varilmaz. Ayrica objektiflerin fiyatlari ile benim alan derinligini sormam ile dediginiz gibi ''Bu soruyu soran birinin böyle bir objektifle uzaktan yakından alakası olamaz / olmamalı ...'' cevabinin alakasi ne. Herhalde siz frofosyenel usta ukala bir fotografcisiniz yada karsisindakileri kucumsemeyi seven birisisiniz. Yanlis anlasildiysam kusura bakma.

Saygilarim ile.

Tarih: 26 Aralık 2010, 16:07 - İp: 95.***.**1.216
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın arkadaşım,

Kimsenin ukalalık yapmak istediği falan yok. Sorduğun soru alan derinliği ile ilgili birşey. Madem 5 dakikalık bilgi ile öğrenmek istemiyorsun, verdiğimiz linkteki alan derinliği konularını uzun uzun okursun öğrenirsin.

Yok 5 dk'da öğreneyim diyorsan; konuya olabildiğince yaklaş, arka fon konudan iyice uzak olsun, makineni AV konumuna getir, ISO'yu mümkün olan en küçük değere getir, diyaframı da 1.4 yap, netlemeyi (insan çekiyorsan) gözlere ayarla; bas çek. Bu kadar.

Kolay gelsin.

Tarih: 26 Aralık 2010, 18:06 - İp: 217.***.**0.59
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasım gercekten kusura bakma,kızabilecegin seyler yazacagım şimdi

Evet ben otel fotografcisiyim. Ayriyetten dugun hikaye fotografciligi. sipsak ve hobi olarak ta fotograf cekmekteyim

alan derinliginin nasıl alınacagını bilmeden bunları yapıyorsan ezbere iş yapıyorsun demektir. özellikle özel gün fotografcılarının en sevdigi kompozisyonlar alan derinligiyle yapılanlar.
kendini geliştirmekle falan alakası yok bu durumun, bu zaten alfabenin abc si gibi, bu işin temeliyle alakalı...

1 ad d3x 1 ad d700 2ser ad d3oo,d200 flaslar d900 obj ise 18-200 /18-135 /28 200 yeni olarakta f2.8 27-70G ile f1.4G 85mm lenstir

bu ekipmanla bu zamana kadar calışmana ragmen alan derinligi nasıl saglanır bilmiyorsan "fotoğrafçıyım" deme bari meraklıyım de,fotografcı olanlara ayıptır.

ayrıca glorfindelin verdigi linke bakma geregi bile duymaman senin hazırcı, verdigin cevap senin ukala oldugunu gosteriyor. bari bilgi veren insanlara laf etme de acıp biraz oku.

85mm f:1.4 ile sığ alan derinligi elde etmemek zaten imkansız gibi birsey

Tarih: 26 Aralık 2010, 19:13 - İp: 88.***.**8.140
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

35,000-40,000 TLlik ekipman saydım . Yazık , gerçekten yazık - D3x , D700 , D300ler , pro lensler sahibi olup , fotoğrafçılığın ABC'sini bilmemek .

Bilmemek tabi ki ayıp değil ama ya onca ekipmana rağmen bunca süre öğrenmeye çalışmamak ??

Güney otellerinde D200, D300 ile fotoğraf çeken gördüm de D3x kullanan ilk defa görüyorum - sitede bile yok sanıyorum . Halbuki baz fotoğrafçılık bilgisi olmadan D70 bille kullansanız aynı sonuçları alırdınız .

Konumuz değil ama rakiplerinizin 3-5000 TL'lik toplam ekipmanla hallettiği işi siz 40,000 TL ile çözüyorsanız , o da düşünülmesi gereken konulardan ... Allah yardımcınız olsun .

Tarih: 26 Aralık 2010, 21:35 - İp: 96.***.**4.180
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Diyaframı 1.4 ya da 1.8 yapın yeter. A modu

Tarih: 27 Aralık 2010, 12:50 - İp: 196.***.**2.218
mycq
mycq (üye)
Muğla / Firma

Teşekkur ederım yardımcı olan tüm arkadaşlara. Olayı kavradım, gerçekten de zevli bir olay. Yanlız şu 'PAPERMAN' beye'e 2 lafım olacak. Siz neden benim sordugum sorulara cevap yazmıyorsunuz da sürekli bu ekipmanların fiyatlarını dile getiriyorsunuz? Ister 50 tl,lik bir makina ile hallederim istersem 50.000.tl,lik bir makina ile. Ister amator fotofrafcı olurum ister frof bunlardan size ne??????? Ben soru sordum. Bu soruyu yanlış algıladınız heralde... Ayıp hemde cok ayıp boyle seyler yazıyorsan insanlara biraz vaktini ayırıp anlatmak zor geliyorsa bu siteye üye olmasaydınız keşke!!! Bu ekipmanın bende olmadığını pek pahalı olduğunu basit makinalarla çalışılabileceğini dile getiriyorsunuz. Bu taraflara gelirseniz bir gün buyrun çayımızı için, hem sizinle tanışalım hem bu ekipmanlarımı bi inceleyim.
Diğer arkadaşın dediği gibi 'özel gün fotografcılarının en sevdigi kompozisyonlar alan derinligiyle yapılanlardır' Buna katılıyorum fakat önceki objektiflerim buna müsade etmediği için yeni objektif aldım ve kullanmadan bi sorayım dedim. Çok şükür olay gayet basit ve heyecan verici.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Tarih: 2 Ocak 2011, 22:59 - İp: 78.***.**3.90
  • 1