dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Is - Sr - Vr - Anti Blur

Bir biriyle bağlantıları ve farkları

Bilgisi olan arkadaşları, bilgileri dahilinde yazarsa diğer arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz.

saygılar

Tarih: 7 Ocak 2007, 23:41 - İp: 88.***.**2.205
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

TEmelde iki çeşit titreşim engelleme var.Bunlardan biri objektifte, diğeri ise sensörde. Sonuçta aynı işi farklı şekilde yapıyorlar.Bu iki sistem kullanıcının makinayı titretmesinden mütevellit titreşimi engelliyor.
Anti bluur ise bunun yerine ısoyu yükselterek titreşimi engelliyor. HEm makinanın titreşimin, hemde çekilen objenin hareketinden mütevellit titreşimi engelliyor.Fakat bu sistem de şu anda noise meydana getiriyor.
Bana kalırsa firmalardan birisi bu iki sistemi aynı anda kullansa mükemmel olacaktır. Fakat hala bu ikisini beraber kullanan yok.
Bu iki sistemide kullanan makinalar kullandığım için biliyorum.İnsan iki sistemede ihtiyaç duyuyor.
Gerçi bunları zaten herkes biliyor.

Tarih: 7 Ocak 2007, 23:51 - İp: 85.***.**0.104
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Herkesin bilmediği için değil pazarbey, farklı başlıklar altında işlendikleri için bir araya toparlamak istedim.

Tarih: 7 Ocak 2007, 23:58 - İp: 88.***.**2.205
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

Ben antiblur unda titreşim önleme sistemi olduğunu biliyordum.Dilaver bey forum için teşekkürler.Yeni bir şey daha öğrenmiş olduk.

Tarih: 8 Ocak 2007, 01:39 - İp: 85.***.**3.62
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kod doğru söylüyorsun.Lakin anti bulurrda makina gereken ısoyo otomatik olarak seçiyor. Faydası bu.Sİz uygun ıso veya titreşimin engellenmesi için gereken enstantaneyi aramıyorsunuz.
Kompak makinalarda eskiden ıso 400 ün üzerine çıkamadığı için hiçkimse bunu koymuyordu.Fuji 1600 e kadar çıkınca koydu.Samsungu pro 815 tede olması lazım. Farkı bu işte.
Lakin mesala ıso 3200 e kadar tertemiz fotoğraflar verse ıs, vr, as, sr, ois ten çok daha etkili bir sistem. zira sadece makinanın değil objeninde hareketini donduruyor.
Lakin dediğim gibi benim trecihim iki sistemin bir arada kullanılmasından yana.

Tarih: 8 Ocak 2007, 09:22 - İp: 85.***.**0.104
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey Is - Sr - Vr li bir makine de isoyu yükselterek + Anti blur elde edebilirsiniz ozaman VR+anti blur olur sanırım anti blurun tek farkı bu olayı otomatik yapması, SLR makinelerde de otomatik mod var, hatta bazılarında otomatik modun hangi iso aralığında kullanılması gerektiğini de belirliyorsunuz yani SLR makinelerin çoğun da da anti blur u varsayabiliriz.

Tarih: 8 Ocak 2007, 10:45 - İp: 81.***.**6.163
  • 1