baymeve
baymeve (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Dügünde Fotograf Cekimlerim Sari Cikiyo

selam bende pentax 100d süper var

birde extra kendi flash var

flash ve makina otomatikde iken

resimler hep sari agirlikli ve koyu cikiyor

bunun icin ne tafsiye ediyorsunuz

Tarih: 6 Ekim 2009, 23:47 - İp: 92.***.**5.235
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

beyaz ayarını yapmalısın. florasan ıse fluerasant dıye bısı seccen. sarı ışık ıse tungsten seççeksın. yada kelvın degerı gırılıosa manuel olarak secebılırsın. yada custom white balance yapcaksın: şöyle ki, gri kart alıcaksın fotografcılarda satılan. cekım yapacagın ortamda bu kagıdın fotosunu cekceksın ve onu custom white balance ayarı olarak secersın tmmdır. mekan deıştıgınde tekrardan grı kartın fotosunu cekmelısın ama unutma. kolay gelsın.

Tarih: 7 Ekim 2009, 00:10 - İp: 78.***.**7.206
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ortamdaki ısık cinsine gore beyaz ayarı yapacaksınız. kullanım kılvauzundan white balance kısmını okuyarak baslayabilirsiniz.

Tarih: 7 Ekim 2009, 00:27 - İp: 78.***.**5.225
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yanliş anlaşılıyor - flash ile çekiyorum, diyor baymeve ... Dahili ışıkta(ampul) ve flashsiz çekimde , güneşli hava beyaz ayarı seçilirse sonuçlar sarı olur . Flash ile çekilirse sarı olmaz .

Flash için beyaz ayarı , güneşli hava ile hemen hemen aynıdır (5200-5400 kelvin). Yani ayarını da manuel yapıyorsa güneşli hava /flash derecesine ayarlaması gerekir - MEKANIN IŞIKLANDIRMASINA GÖRE DEĞİL . Auto'da bırakırsa zaten makina direk flash ayarını seçer .

Bu durumda flash çalışırsa fotograf normal renklerde , flash ÇAKMAZ ise ancak o zaman SARI çıkar ...

Tam çözemedim ben durumu - yani flash cekiminde sarı renklere sebep olacak seçimi

#paperman' tarafından 07.10.2009 10:42:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ekim 2009, 07:39 - İp: 96.***.**9.175
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Eğer makinenin WB ayarı floresan ayarında bırakılmışsa(6400 kelvin) ve flaşla çekim yapılıyorsa, sonuç sarı çıkacaktır..

Tarih: 7 Ekim 2009, 12:41 - İp: 78.***.**7.148
  • 1