angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

D90 Standart Ayarlarda Soluk Renk

Merhaba, bir kaç ay önce bu siteye üye oldum ve bir çok konu başlığını okuyarak bir çok bilgi edindim, öncelikle burada yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkürler. İsmim serdar yıllar önce fotoğraf merakım vardı o zamanlar digital makinalar yoktu ancak uzun bir ara verdikten sonra geçenlerde d 90 aldım ve yeniden sıfırdan başladım diyebilirim. Bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok makbule geçecek.
d90 ile çektiğim fotoğraflarda renklerin istediğimden soluk çıktığını düşünüyorum pozlamalar doğru olsa ve diğer ayarları yapsam bile (ışık kaynağı v.s ), bilgisayara yükleyip bazı proğramlarla kontrast ayarını ufak bir artırmayla istediğim hale geliyor ancak bu hoşuma gitmiyor, daha sonra makina menü ayarlarından vivid i kullanmaya başladım ve istediğim sonucu almaya başladım, ancak standartta bıraktığım zaman veya flashsız otomatiğe alıp çektiğim zaman renkler soluk görünüyor, gene standart seçeneğinden kontrast ve doygunluğu biraz yükselttim iyi sonuçlar verdi tabii benim düşünceme göre, şimsi sorum şu
1- Acaba benmi bir şeyleri yanlış yapıyorum yoksa d 90 nın standart ayarları solukmu görünüyor
2- Otomatik çekime aldığımızda menüde yaptığımız tüm ayarlar da iptal olup çekimi standartmı yapıyor makina ( mesela vivddeyse vivid çekmiyormu )

Sorularım belki oldukça acemice oldu ama öğrenebileceğim en iyi yerin burası olduğunu düşünüyorum, teşekkürler...

Tarih: 31 Mart 2010, 10:23 - İp: 81.***.**3.82
kornkal
kornkal (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon d90 nin jpeg cikisi (standart ayarlarda ve fine kalitesinde ise) soft tur.
keskinligi ve contrasti mudahalesiz cozemessin. ancak menuden standart ayarlardan contrasti ve keskinligi arttirdigin zaman daha iyi sonuclar elde ediyorsun.

raw kalitesindeki cekimlerden daha yii sonuc alirsiniz.2 fotograf cekin .standart modda . 1 i fine digeri raw olsun. raw cektiginizi mudahele yapmadan jpeg e cevirin
2 fotografi karsilastirin.farki goreceksiniz.

Tarih: 31 Mart 2010, 11:12 - İp: 178.***.**5.56
angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

Hocam haklısın ayarlardan contrast ve keskinliği artırdığım zaman gerçekten sonuçlar istediğim gibi oluyor. Bir kaç gündür raw çekiyorum artık ama dediğin şekilde hiç karşılaştırma yapmadım bu gün deneyecem onuda, anladığım kadarıyla bu soluk görünme olayı makinanın standart ayarlarda olmasıyla ilgili doğrumu ? teşekkür ederim.

Tarih: 31 Mart 2010, 11:17 - İp: 81.***.**3.82
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Standart ayarin amaci RAW yani NEF cekimlerinde uzerinde editleme islemini yaparken daha uygun algoritma ile daha cok alternatifli detay editlemesine izin vermesidir.Tum pozlama aslinda bir denge icindedir ve islenmemis demir gibi saf ve hazir bir sekilde beklemektedir!!!!Biraz edebi aciklama gibi oldu kusura kalma...Sen kendine uygun,gozune hos gelen renklendirmeyi ve Contrast ayarini menude yaratip,daha sonrada o ayari kullanarak resim cekebilirsin.Makinanida otomatikte kullanicagina P modunda yari otomatik seklinde kullanirsan yaptigin tum kisisel ayarlarinla daha hos resim cekebilirsin diye dusunuyorum.Tavsiyem daima NEF formatinda cekmen ve begendiklerini daha sonra makina icinde NEF dosya isleyicisinden(Turkcesini bilmiyorum inan)Jpeg olarak edit etmendir.Bazi durumlar vivid hosuna gidecektir,bazi durumlarda Landscape(manzara) ayari hosuna gidecektir,bazi durumlardada portrait olabilir.Sonra aydinlatmada sorun varsa gene +- istedigin sekilde oynaman mumkundur,yada yarattigin kisisel ayara ataman bu NEF dosyasini falan menude hepsi mevcut.Oyna makinanla oynayabildigin kadar....

Tarih: 2 Nisan 2010, 16:03 - İp: 221.***.**4.187
angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

Merhaba tekrar, verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim gerçekten oldukça yararlı odu, iyice karıştırıyorum makinayı bu aralar

Tarih: 3 Nisan 2010, 09:49 - İp: 78.***.**4.220
erengullu
erengullu (üye)
Adana / Amatör

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

#erengullu' tarafından 21.11.2010 11:57:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Kasım 2010, 01:14 - İp: 78.***.**8.22
feyziuslu
feyziuslu (üye)
Manisa / Amatör

Benim D 90 ve L22 Nikon Compact makinam var.Her ikisi ile bazı renkler orijinalinden çok farklı çıkıyor.Amatörüm. Bazı ayarları değiştirerek uyguladım ama sonuçta çok fark ettiremedim.Bu renkler; mor sümbül, yabani enginar(eşek dikeni çiçeği) ve bildiğimiz enginarın çiçeği ,yani maviden mora renkler ve tonlarıdır.Yardımlarınızı rica ediyorum.İsteğim doğal renkler elde etmek.

#feyziuslu' tarafından 17.02.2013 08:08:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2013, 11:42 - İp: 88.***.**4.241
muratyurekli
muratyurekli (üye)
Bursa / Amatör

Sayın Uslu, Makinanızın beyazayarını kontrol edin. Muhtemelen bu yüzden oluyor.

Tarih: 18 Şubat 2013, 18:56 - İp: 213.***.**4.130
feyziuslu
feyziuslu (üye)
Manisa / Amatör

Teşekkürler sayın muratyürekli.Mesajınızı gördüm ama Manisa dışında olduğumdan beyaz ayarlarını yeniden gözden geçirip deneme yapamadım.Umarım netice alırım.

Tarih: 26 Şubat 2013, 16:29 - İp: 78.***.**5.98
feyziuslu
feyziuslu (üye)
Manisa / Amatör

Sayın muratyürekli tavsiyenizi dikkate aldım.Beyaz ayarlarını, belli bir zaman ve mekan için,fotoğraf çekmeden önce yeniden yapıyorum. PRE ayarında çektiğim fotoğraflarda maviden mora renk tonları daha tatmin edici gibi oldu.

#feyziuslu' tarafından 11.03.2013 21:23:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2013, 18:59 - İp: 88.***.**7.24
muro212
muro212 (üye)
Tekirdağ / Profesyonel Fotoğrafçı

YA PARDON BENİM RENKLER SOLUK NASIL YAPICAM MENÜDEN KONTRANST VE KESKİNLİĞİ NASIL YÜKSELTİCEM BİRDE YENİ MAKİNA BU NASIL AYARLAR YAPMAM LAZIM ACİL

Tarih: 10 Ekim 2013, 19:49 - İp: 88.***.**7.5