narrator
narrator (üye)
Giresun / Amatör

D90 Netleme Problemi

Merhabalar, yakın zamanda D90 aldım. Fotoğraf çekerken hep seçtiğim nokta net gerisi puslu oluyor. Resmin tamamını nasıl netleyebilirim?

2. sorumda 18-55 lensle nesneye çok yakına girdiğimde autoda hiç çekmiyor manuele aldığımda ise bulanık oluyor bu zamanla çözebiliceğim bi problemmi?
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılar

Tarih: 1 Haziran 2011, 15:36 - İp: 78.***.**7.181
narrator
narrator (üye)
Giresun / Amatör

yakalamışken bi soru daha sorim, yurtdışından bir tanıdığa lens getirtme imkanım var 50mm lens hakkında görüşlerinizi alabilirmiyim tam olarak ne almalıyım.

Tarih: 2 Haziran 2011, 13:07 - İp: 95.***.**3.205
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

50 mm 1.8 lensi tavsiye etmem görüntü kalitesini ben sevmedim 50 1.4 olanlar daha iyi kalite ama fiyat yuksek yalnız bence şu an için 50 mm üzerinde pek durma biraz tecrube edindikten sonra sabit odaklı objektifler üzerinde yoğunlaşırsın ne çekeceğine vs kesin karar verdikten sonra...

#buzlucam' tarafından 02.06.2011 16:20:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Haziran 2011, 16:20 - İp: 85.***.**6.12
narrator
narrator (üye)
Giresun / Amatör

makinayı alma sebebim portre çekmek. her zaman getirtme şansım yok, bu gelişinde aldırim çözünce kullanırım diye sordum. teşekkür ederim 1.4le arasında çok bi fark yoksa ona yönelim

Tarih: 3 Haziran 2011, 13:37 - İp: 95.***.**5.143
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

50mm f:1.8 lensler her marka ve model için fiyat performans oranı en iyi lenslerdir.
200-250 liralık bukadar kaliteli prime lenslere goruntu kalitesini begenmedim demek biraz abes oluyor.

alan derinligi temelde tek bir seye baglıdır, odak uzaklıgı. diyafram alan derinligini arttırıp azaltmak için bir etkendir.
sensor boyutu dolaylı olarak etkiler alan derinligini.

nasıl?
misal kompakt bir makine 1/2.5 inclik kücük bir sensoru var.
bu elinizdeki d90dan yaklasık 5-6 kat daha kucuk bir sensor demek. (full frame makineleri hesaba katmıyorum bu aşamada)

bu kompakt makine üzerinde 36-360mm bir lens oldugu soyleniyor.
ama yok. aslında bu makine üzerindeki lens (yine üzerinde yazdıgı üzere 6-60mm) bir lenstir.
sensor 6 kat kucuk oldugu için 6x carpanıyla 6-60 oluyor size 36-360

alan derinliginin odak uzaklıgıyla alakalı oldugunu soylemiştik
6mm - 60mm degerleri arasında alan derinligi (zaten minimum diyafram 5.6-6.3 gibi degerlere cıkacagından) fazla hissedilmez.

Tarih: 3 Haziran 2011, 13:51 - İp: 88.***.**8.140
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

gaijin ciddimi söylüyorsun şakamı yapıyorsun emin olamadım ama.....benim bahsettiğim 50 mm AF 1.8 nikkor lens sen bu lensi hiç denedinmi zaten pahalı bir lenste değil 350 tl fatuıralısı.. netlik metlik hak getire bu lenste benim fikrim bu valla laf olsun diye yazmıyorum 30-40 fotoğraf çektim sonunda almamaya karar verdim çünki gerçekten benim hoşuma gitmedi.. simdi söyle yazabilirsin 50mm 1.8 çok açık diyafram köşeler netsiz olur vs ama benim hiç hoşuma gitmedi nacizane fikrim bu..sigmanın ex 30 mm lik ex lensinide başka makinede kullandım bence prime lens ona denir o objektif ne kadar iyiyse bu objektifte o kadar kötü performansı...
bu arda nikkon 50 mm 1.4 1300 ci
varı faturalı garantilisi.. arada fiyat farkı oldukça var... lens testi yapan bir suru site var lensin adını yaz test yaz zaten ornek fotoları performansları biraz olsun sana fikir verir..

#buzlucam' tarafından 07.06.2011 21:30:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Haziran 2011, 21:03 - İp: 88.***.**0.143
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Açıkcası ben de Nikonun 50mm F1.8 lensi pek sevmedim. Işık alan bölgelerde mor saçaklanmalar fazla oluyor ve netlik konusunda Canon 50mm f1.8 daha iyi.

Tarih: 6 Haziran 2011, 15:47 - İp: 78.***.**5.101
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Mor saçaklanma demişken ...

Nikon 50mm f1.8D - f1.8 diyaframda çekim ... Daha kötüsü mümkün mü bilmiyorum.

Tarih: 6 Haziran 2011, 20:30 - İp: 96.***.**4.180
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

PAPERMAN HOCAM OLAYa noktayı koymuşsun..
MOR SAÇAK =CA =chromatic aberration

Tarih: 6 Haziran 2011, 23:34 - İp: 78.***.**4.244
fotografmakine
fotografmakine (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 7 Haziran 2011, 07:56 - İp: 83.***.**3.4
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

fotografmakine isimli uyenin butun yazıları yasaklı neden hala uye.....

Tarih: 7 Haziran 2011, 14:49 - İp: 85.***.**6.12