narrator
narrator (üye)
Giresun / Amatör

D90 Netleme Problemi

Merhabalar, yakın zamanda D90 aldım. Fotoğraf çekerken hep seçtiğim nokta net gerisi puslu oluyor. Resmin tamamını nasıl netleyebilirim?

2. sorumda 18-55 lensle nesneye çok yakına girdiğimde autoda hiç çekmiyor manuele aldığımda ise bulanık oluyor bu zamanla çözebiliceğim bi problemmi?
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılar

Tarih: 1 Haziran 2011, 15:36 - İp: 78.***.**7.181
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

"Fotoğraf çekerken hep seçtiğim nokta net gerisi puslu oluyor. Resmin tamamını nasıl netleyebilirim? "

Alan derinliğini artırmak için diyaframı biraz kısman yeterli olur.

"18-55 lensle nesneye çok yakına girdiğimde autoda hiç çekmiyor manuele aldığımda ise bulanık oluyor bu zamanla çözebiliceğim bi problemmi? "

Her lensin bir minimum netleme mesafesi vardır. Bu mesafeden daha fazla yaklaşırsan netlemeyecektir. Zamanla değişecek bir durum değildir.

Not: Temel bilgiler için internetten araştırma yapman ya da kitap alman faydalı olur.

#najdorf' tarafından 01.06.2011 17:16:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Haziran 2011, 16:31 - İp: 78.***.**1.148
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Her ikisi de zamanla çözebileceğiniz problemler. Yeter ki çözmeye niyetiniz, okuyup öğrenmeye hevesiniz olsun. Bu forumu araştırın, hepsi var burada.

Tarih: 1 Haziran 2011, 16:33 - İp: 213.***.**5.242
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelikle makineyi 18-55 ile sattılarsa size, küçük bir kazıklanma durumu var ortada cunku bu makinenin uzerinde verilen lens 18-105 vr dir.

dslr lensleri kompaktlar gibi 1 cm den falan netlemez. yaklasık 20-25 cm gibi netleme mesafeleri vardır genelde.

fotografın tamamını net yapabilmek için diyaframı kısmak gerekli, ayrıca olabildigince geniş acıda cekin işiniz kolaylasır.

Tarih: 1 Haziran 2011, 16:35 - İp: 88.***.**8.140
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Tabi kısık diyafram haricinde bir de AF modu önemli resmin tüm bölümlerinin net olmasında. Tek nokta AF yi seçerseniz sadece o odaktaki nesneleri net geri kalan kısımları görece flu yapma eğiliminde oluyor makine. Tüm noktları kullandığı AF versiyonunu kullanmanız gerekir.

Tarih: 1 Haziran 2011, 16:52 - İp: 62.***.**2.1
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Ayrıca 18-55 lensli D3100 kullanmış ve büyük ölçüde Lens değişimini de dikkate alarak 18-105 kit lensli Nikon D90 almış biri olarak eğer bilinçli bir tercih değilse (fiyat bakımından) D90 ı 18-55 lensle almış olmanızın büyük bir hata olduğunu düşünüyorum.

18-105 lens 18-55 e göre daha keskin, AF daha hızlı ve sessiz, ayrıca IF özelliği var yani netleme sırasında lensin ön kısmı dönmüyor (daha doğrusu hiç bir yeri dönmüyor), daha geniş bir aralığı var ve ayrıca ortalama 400 TL daha pahalı. Ya da tersinden 18-55 ile aldığınız kit 400 TL civarı daha ucuz olmalıydı.

Tarih: 1 Haziran 2011, 17:25 - İp: 62.***.**2.1
narrator
narrator (üye)
Giresun / Amatör

cevaplarınız için teşekkürler bende makinada bir sıkıntı var sandım. Ben almadan önce burdan sizinde fikirlerinizi almıştım. 18-55 ve 55-200 lensle birlikte 2.500'a aldım yinede kötü bir tercihmi. Tekrar teşekkür ederim ilgilendiğiniz için

Tarih: 1 Haziran 2011, 18:05 - İp: 95.***.**8.3
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Kötü bir tercih değil ama başlangıç için 18-105 daha kullanışlı olurdu. Yine de aldığınız lensler VR ise (özellikle 55-200) performans açısından pek kaybınız olmaz

#najdorf' tarafından 01.06.2011 18:27:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Haziran 2011, 18:09 - İp: 78.***.**1.148
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Öyle bakınca çok da kötü bir tercih değil. 18-105 yine de daha iyi olurdu derim ama en azından lens değiştirerek de olsa daha fazla bir aralığa sahip olmuşsunuz. Kaldı ki sizin iki lensiniz çapları da aynı olduğundan aynı filtre ve Parasoleyi kullanabileceksiniz. Bir de 55-200 lens de keskinliği ile övgü alan zoom lenslerden. Bu set için ödediğiniz bedel garantili TR ürünler için değil mi?

Tarih: 1 Haziran 2011, 18:12 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

herhalde şuana kadar compact makineler kullandın kucuk sensör çok geniş alan derinliği olunca ilk defa dslr kullandığın için alan derinliği konusu seni biraz şaşırttı hakkında bilgi sahibi olman lazım alan derinliği 3 şeye bağlıdır
1-diyafram açıklağına
2- nesneye olan (mesafe)uzaklığına
3- objektif odak uzaklığına

1- diYAFRAM KISILDIKÇA ALAN DERİNLİĞİ ARTAR (8-11-16-22 GİBİ) ama alan derinliği öne doğru atıyorum 1 mtre artasa arkaya 2 metre artar
2- netlik yaptığın nesne fotoğraf makinesine ne kadar uzaksa alan derinliği o kadar artar yaklaştıkça azalır
3-kısa odak uzaklığı sahip objektifler 17mm-20mm 24 mm 28- 35 mm gibi) kullandığımız zaman alan derinliği artar
uzun odaklılar 80-105--200- 300 vs kullandığımızda alan derinliği azalır.
yani netlik alanı dar bir bölümde olur.
biraz daha konuyla ilgili kitaplardan faydalanabilirsin...
4-sensör büyüklüğü azaldıkça alan derinliği artar (bazı drumlar hariç sensöre özel objektif?

her lensin minimum netleme mesafesi vardır kataloğunda yazar bu minumumdan yakında netleme yapamaz bulanık laşır ....fizik prensibi...

#buzlucam' tarafından 02.06.2011 11:19:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Haziran 2011, 20:21 - İp: 85.***.**0.230
narrator
narrator (üye)
Giresun / Amatör

teknosadan 2 yıl garantili aldım. karfo garantili

buzlucam cevabınız çok açıklayıcı teşekkür ederim içime su serptiniz. Makina problemli sanmıştım evet bu ilk dslr. Daha önce arkadaşın 450d'sini kullanmıştım ondan sonra bu makina bana daha ayrıntılı geldi söylediklerinizi dikkate alıcam

Tarih: 2 Haziran 2011, 13:01 - İp: 95.***.**3.205