elifxx
elifxx (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 1000d Ölü Piksel

Henüz alalı 1 ay bile olmayan 1000D makinem ile çektiğim fotoğraflarda noktacıklar farkettim. Sizce bunlar ölü piksel mi yoksa toz falan mı ?
http://imageshack.us/photo/my-images/194/img2180l.jpg/

Tarih: 3 Ağustos 2012, 21:40 - İp: 78.***.**5.50
elifxx
elifxx (üye)
İstanbul / Amatör

sayın paperman öncelikle ilginiz için teşekkür ederim...
1-2 hot pixel demişsiniz önemsenmemesi gereken şeyler olduğunu vurgulamışsınız fakat ben zaten bunların ne olduğunu anlayamadığım,amatör olduğum için sizlere sorma ihtiyacı duydum.Bunların ölü piksel olabileceği düşüncesi beni korkuttu açıkçası.Normal ışıkta çektiğim diğer fotoğraflarda da bahsettiğim bu noktacıklar mevcut malesef.
sayın theyapici ilginiz için teşekkür ederim programı kurup bakmayı düşünüyorum bende...

Tarih: 5 Ağustos 2012, 14:47 - İp: 78.***.**9.238
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ne gordugunuzden emin olmaniz lazim ....

- Hot pixel : Eklediginiz fotograftaki gibi yuksek ISO/az isik/uzunca pozlamada gozuken renkli noktalar .

- Stuck ( takilmis ) pixel : Her fotografta hep ayni renkte ( mavi/yesil/mor vs ).

- Olu pixel : Her fotografta, siyah . ( sensor/lens tozu ile karistirilabilir )

Mesela su normal isikta cektiginizde gordukleriniz ne renk ? Boyle bir fotograf ekleyin, bakalim derim ... Hot pixelin onemi olmadigini, onlenebilecegini, fotograftan fotografa degistigini soyledim .

Gordukleriniz diger noktalar da siyah ise, belki cok basit sensor/lens tozundan bahsediyoruz.

Tarih: 5 Ağustos 2012, 20:12 - İp: 96.***.**5.17
elifxx
elifxx (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım stuck piksel her fotoğrafta var ve renkleri kırmızı mavi... en yakın zamanda hayyama gidip göstereceğim... ilginiz için teşekkürler saygılar...

Tarih: 7 Ağustos 2012, 16:58 - İp: 78.***.**0.118