haliltrkay
haliltrkay (üye)
İçel / Amatör

650d Fotograf Bozulması

Merhabalar fotograf makinemi alalı yaklaşık 1 ay oldu,ama şöyle bir sorunla karşılaştım,çektigim fotograflar makinenin ekranında çok net ama bilgisayarda kötü çıkıyor sebebini bilen varmı acaba

Tarih: 5 Mayıs 2013, 03:46 - İp: 194.***.**3.61
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba;
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, makine ekranından fotoğraflar genelde çok canlı ve net gibi görünürken, büyük ekranda aslında o kadar da canlı ve net olmadığı farkedilebilir. Şahsen sorunun bu olduğunu zannediyorum, makine ekranında fotoğrafı büyütünce, o kadar da net olmadığını oradan da farkedebilirsiniz.
En nihayetinde, makine ekranından baktığınız fotoğraf işlenmiş fotoğraftır ve makinenizden bilgisayara aktarırken herhangi başka bir işleme maruz kalmaz.
Ne kadar süredir fotoğrafçılıkla ilgileniyorsunuz bilmiyorum o nedenle önerilerim basit kaçıyorsa lütfen kusura bakmayın. Ancak bu tip netlik sorunlarına genelde birkaç basit konu neden oluyor.
1. Çekim esnasından makineyi titretmek: Çekerken önce deklanşör boşluğunu alıp, nefes tutup sonra yavaşça basmak.
2. Enstantanenin yani pede hızının yeterince yüksek seçilmemesi.
3. Netlemenin doğru yapılmamış olması.
4. Çok açık ya da çok kapalı diyafram değerlerinin seçilmesi.

Tarih: 5 Mayıs 2013, 12:02 - İp: 195.***.**8.165
haliltrkay
haliltrkay (üye)
İçel / Amatör

cevabinınz için tşk ederim,1 ay gibi kısa bir süredir fotograf ile uğraşıyorum çektigim fotograf çok net genelde makineyi elde degilde düz bir zemine koyarak çekiyorum ama bilgisayara atınca cep telefonu ile çekilmiş gibi çıkıyor.Bilgisasaya aktarım şeklinin önemi olabilirmi size göre,yada jpeg formatında çekiyorum onun erkisi olabilirmi

Tarih: 5 Mayıs 2013, 13:29 - İp: 194.***.**3.61
foxtrot
foxtrot (üye)
Kayseri / Amatör

Bahsettiğiniz fotoğrafları hatalı fotoğraflar topiğine yüklerseniz sorun daha iyi anlaşılır. TIKLAYIN

#mehmett38' tarafından 05.05.2013 18:47:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2013, 18:45 - İp: 62.***.**9.97
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Ben de herkesin bildiğini düşündüğüm bir şeyi "ne olur ne olmaz" diye bir kez daha söylemek isterim : Makinenin ekranı 3 inch..Ekran küçük olunca hatalar pek ve hatta hiç görünmeyebiliyor..PC ye attığımızda ise en az 20 inch'lik monitörlerde 3 " de görünmeyen pek çok acı gerçek ortaya çıkıyor..

Tarih: 5 Mayıs 2013, 19:06 - İp: 88.***.**5.109
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bilgisayara aktarım şeklinin bir etkisi olmaz. JPEG formatında çekmenizin de önemi yok çünkü zaten aynı JPEG i makine ekranında da görüyorsunuz.
Net çıkıyor demişsiniz, hatanın ne olduğunu görebilmek için gerçekten de bir fotoğraf yüklerseniz (buraya da olabilir) bir bakarız beraberce.

Tarih: 5 Mayıs 2013, 22:32 - İp: 195.***.**8.165
bdikkas
bdikkas (üye)
Manisa / Amatör

daha şimdi bir konuya aynı soruya biraz bildiğim kadar cevap verdim.
http://forum.netfotograf.com/dslr-teknik/canon-650d-netlik-sorunu-57430-1.html

t_yaman arkadaşımız güzel anlatmış.

Tarih: 4 Haziran 2013, 23:34 - İp: 94.***.**4.35
  • 1