joe
joe (üye)
Zonguldak / Amatör

350d de Autofocus, Netleme.

yeni 350D makinam ile 1000'e yakın fotoğraf çektim. Genellikle AF'yi kulanıyorum. 10 kere kadar objektif değiştirdim. Gittikçe netnik azalıyor gibi geldi. AF'yi kullanmayı bıraktım. Fakat uygun hızlarda ve tripot kullandığın halde yinede istediğim netliği sağayamadım.
Makina ayarladığım hızda çalışmıyor olabilir mi?
Objektiflerin hareketli elemanlarındaki yatak boşluklardan kaynaklanıyor olabilir mi? (Ki boşluk aldığımda da vardı)
Ayna hareketi veya objektif yatağında bir sorun ?? veya başka aklıma birşey gelmiyor.
Yoksa servise göndermeden önce problemin benden kaynaklanmadığından emin olmak istiyorum. Bir de serviste ağır bir işlem görmüş makina orijinal haline dönmüş olur mu?

Tarih: 21 Şubat 2006, 11:46 - İp: yok
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

bence makıneyı servıse götür
ve su lens cıkarıp takma olayının pro fotografcı olmadıkca ne kadar sacma oldugunu gormus oluyoruz arkadaslar

Tarih: 21 Şubat 2006, 12:11 - İp: 85.***.**3.222
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

mimarca cahilce konuşuyorsun. lens takıp çıkarmanın kötü bir şey olduğu sonucunu nasıl çıkardın acaba?

Tarih: 21 Şubat 2006, 12:49 - İp: 85.***.**0.91
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

omerbey
sence bu ısten para kazanmayan arkadasların lenslere bu paraları verıptozlanma vs problemlerı cekmelerı dogrumu sence

Tarih: 21 Şubat 2006, 13:25 - İp: 85.***.**3.222
joe
joe (üye)
Zonguldak / Amatör

problem hakkında başka bir şey söyleyemezmisiniz? Ben pek objektif yatağından olduğunu sanmıyorum. Sorunun makinada değil kullanımda olabileceğine dair bir fikriniz yok mu?

Tarih: 21 Şubat 2006, 14:45 - İp: 85.***.**9.24
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

kullanımdada hataların olabilir yanlız benim şahsi düşüncen çok fazla deiiş tokuş yapıyorsan tozlanan auto focus aynasıdır.

Tarih: 21 Şubat 2006, 18:42 - İp: 85.***.**2.122
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Joe probleminin makineyle ilgili olduğunu zannetmiyorum.
Objektif kaynaklı olması daha mümkün geliyor. Tabii makine bir macera geçirmemişse.
Benim bir lensimdede boşluk var, ve netlemesi pek iyi değil,elle netlerken boşluğu hissedebiliyorum. tabiiki lenste olan mekanik boşluk buna çok rahat sebep olur.
Elle netleme yaparken ileri geri aldığında bir boşluk varsa bence sorunun lenste.

Bir tahminim daha var,
1- makinende kit lens var (18-55)
2- af pozisyonunda iken elle netleme yaptın. veya makine otomatik netleme yaparken fokus bileziğini tuttun.

Yukarıdaki senaryo doğru ise lensin dişlilerinden bir ikisi hasar görmüş olabilir. Bua dediğin sonucu doğurabilir .

Tarih: 21 Şubat 2006, 23:30 - İp: 85.***.**4.214
tembeleryk
tembeleryk (üye)
Samsun / Amatör

18-55 lenste otofocus u zorlaştıracak nitelikte hasar görecek bir dişli takımı yok, öte yandan oto focus lensi netleme yapıp kilitledikten sonra ileri geri yapıyorsa ki bu çok zor bir ihtimaldir ozaman lens arızalıdır ama ben senin sık değiş tokuş yaptığından yola çıkarak ve teknik olarak düşünerek tozlonan otofocus aynası olduğunu düşünüyorum refleks aynanın altındaki ufak bir ayna daha var aynayı yarıya kaldırdığında görürsün. orası bi bak bakalım

Tarih: 22 Şubat 2006, 15:28 - İp: 85.***.**4.225
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

" Gittikçe netnik azalıyor gibi geldi"

selam joe.. foruma hosgeldin..

bence, hata sendedir buyuk ihtimalle.. diyaframi yeterince kis f/8 gibi mesela.. one-shot'da cek fotograflarini.. servo falan kullanmadan..
ayrica timer kullanarak cekersen, titreme olayini da iyice engellemis olursun..
sonra bize nasil sonuc aldigini tekrar soyle lutfen..

Tarih: 23 Şubat 2006, 22:58 - İp: 62.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Joe,
Soruyu bir kez daha okudum.

"AF'yi kullanmayı bıraktım. Fakat uygun hızlarda ve tripot kullandığın halde yinede istediğim netliği sağayamadım. "

Doğru anladıysam, manual focus + tripod bile ARTIK net değil. eskiden net idi.
Bu biraz farklı .. soruyu yeteri kadar dikkatli okumamışım.Kusura bakma.
Bu şartlarda makinenin en azından kalibrasyon kontrolu için servise gitmesi gerekecek herhalde. Belki Burkay ustat bir yorumda bulunur.
Bize durumu biraz daha açık yazabilirmisin lütfen.
10 defa lens değiştirmenin odaklamaya hiçbir etkisi olacağına inanmıyorum. Ben sensör biraz tozlanmadan önce en az 200 defa lens değiştirdim.

Tarih: 24 Şubat 2006, 00:07 - İp: 85.***.**6.177
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Eger bir fotograf makinasiyla on binden az fotograf cektiyseniz (ama oyle makinayi saga sola tutup sakir sukur cekmekten bahsetmiyorum, kadraji, netligi, isigi dusunulmus fotograflar) o makinada (ya da objektifte) oldugunu dusundugunuz hatalarin %99.9999999 u aslinda makinadan degil sizden kaynaklaniyordur. Kalan %0.0000001 ihtimal makinada bir sey vardir, servise gitmesi gerekiyordur.

BIze bir tane (makinanin small jpeg formatinda) fotograf gonderebilirseniz (makinadan ciktigi gibi ama, uzerinde EXIF bilgileri duruyor olmali), o zaman makinanizin ayarlarina ve objektifin tipine bakip bir fikir yurutebiliriz.

Tarih: 24 Şubat 2006, 07:39 - İp: 85.***.**8.147