nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

350d Dadanagast Cvp Ltfn !!!

sevgili dadanagast senin tüm cevaplarını yazdıklarını okuya okuya nihayet bir 350d (18-55 lens+ 512 ultra II cf kartlı) aldım.yurtdışından arkadaşımın eniştesi vasıtasıyla getirttim.sağolsunlar..975$ a iyi fiyat herhalde..çok memnunum..sorum şu cihazın pilini içine koyup mecburen iki poz çekmiş gümrükten hani benim makinam diğerekten geçirmek için gümrükten sağolsun gısgıcır geldi..300d nin türkçe kılavuzunu buldum o da aşağı yukarı aynı öz. barındırıyor o da iş gördü..ama zaten kılavuza bakmaya bile gerek görmedim pek.af olayı yetiyor zaten malum.neyse uzatmıiim şimdi makina da pil duruyo ama koruma kapağı hani dışarı çıkınca takılacak o yok herhal getiren tanıdık kaybetti şimdi gene yurtdışında..pil devamlı makinada kalsa bişey olur mu? çıkarmak gerekiyo mu uzun süre kullanmayınca? bu uzun süre ne kadar mesela 1 ay felan mı?o kapak bizim bu izmirde yok istanbulun gözünü seviim şimdi o üç kuruşluk kapağı mı istanbuldan getirtçezz.?seni bulmuşken döşeniyorum soruları kusura bakma makinaya sayende aşık oldum çünkü..512 cf kart var onu da hep içinde bıraksam neolur?onunda o dandik plastik koruma kabı yok çünkü..buna kaç gb ta kadar kart takabilirim?örn 2 gb olabilir mi?ultradan II den aşağı zaten almam da.large fine da 129 foto diyo az geldi bana.bi de 18-55 lens li kit bu lensi gözlük cam temizleme bezleriyle hafif siliyim tozunu dedim..denedim tırstım..istanbula düğüne gittim fotoculuk yaptım istanbul manzaralarını da çektim makina süper..bu fırsatla erkaylara gittim temizlik kiti aldım 15 ytl ye..içinde lens temizleme solüsyonu üç beş tane pamuklu kulak temizleme çubuğu birde küçük o bendeki gözlük cam temizleme bezlerinden ve bir de hava üflemeli fırça var.ordaki eleman pamuklu çubuğa solüsyondan bi damla damlat lensi hafifçe temizle sonra o bezle sil dedi..ne diyosun ?sana sormadan daha böyle bişey yapmiim dedim..hava üflemeli fırçayı sadece ayna temizliğinde objektifi sökünce mi kullancam?onu da lensi temizlerken tozunu alırken kullanayım mı? lcd ekranı nikon d70 i olan arkadaşım özel bi plastik korumayla korumaya almış..350d de lcd ekran çok biçimsiz yerde hani hafif içe çukur yapsalarmış yada hafif tümsek bi plastik çerçeve neyse yüzüme çekerken değiyo felan çok kirleniyo bi de sakar bi adamımdır sakınayım derken ketçapı dökerim üstüme hesabı onu da bu bezle kuru kuru mu sileyim..çizilmez mi..ya da buna uygun koruma kapağı var mı? makinaya çantada aldım lomborgini marka ona da 60 ytl bayıldık ..ama değdi doğrusu gene de makina bu malum heryerde kullancaz tozlanırsa kuru bezle mi silmeli ya da çok hafif bir nemli bezle mi? bi de gece çekerken ilk defa bir manzarıyı, kek gibi auto da çekince flaş patlattık otomatikman bu makinaya yakışmadı gitti güzelim kız kulesi manzaraları yani..flaşı hava alanında kapatıp uçakları çektim allah dedim..sonra manzara modunda da çektim yine flaş patlatıyo..gece böyle işte manzara çekerken sadece flaşsız moda mı alayım napiim? bunaltmadım umarım ama çok zaman bulamıyorum nete girmeye girince de tek adresim burası artık..gurumda sensin diyiim ne diim..bunların dışında çekim ve bakım önerilerin neler?uzağı daha iyi yakınlaştırcak yani epey olsa hani fena olmaz bi de daha geniş açılı çekçek lens ne tavsiye edersin hesaplı ve kalitelisinden? haa bi de çiçek moduna alıp bir çiçek çektim yaa süper olay bu makro muhabbeti..çocuk gibi mutlu oluyorum 33 yaşında adamım yani..her neyse ileride manuele geçcez tabii..yardımlarınla yani.. bu bir tutku hayata akarken akışın içindeki karenin durağanlığı aslında bakarken göremediklerimizin sonsuzluğu sanki..şimdiden cvpların için teşekkür ederim...

Tarih: 29 Eylül 2005, 17:09 - İp: yok
gazi
gazi (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı ugurlu olsun ..

Tarih: 29 Eylül 2005, 17:50 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar,
Dadanagast degilim ama bildigim kadariyla yardimci olmaya calisayim:
Oncelikle pilinin makinenin icinde kalmasinda hicbir pb yok merak etme. CF kart icin istedigin buyuklukte kullanabilirsin o da sorun degil. Ben 1 Go Ultra II kullaniyorum. Mukemmel.
Lens temizleme losyonu konusunda yalniz tereddutlerim var. Oncelikle o losyonu lensin cok kirli oldugunda kullanmani tavsiye ederim. O da cok cok az miktarlarda. Mesela dikkat et, cubuk nemli ile kuru arasinda olsun yoksa lens uzerine yayilan losyonun biraktigi lekeleri cikarmak daha zor olabiliyor. En azindan zaman aliyor can sikiyor.
Bence en dogru yontem ozel anti-statik (toz icin) lens bezleri (gozluk cami icin olanlar degil). Hafice silince hicbirsey kalmiyor. Zaten her durumda tum bu uygulamalari 10 YTL'lik hama uv filtre uzerinde yapiyorum. LEnsin uzerinde bu gune kadar hicbir sey yapmadim zira telafisi cok cok daha masrafli...
Ekranımın uzerine ise seffaf lcd koruma koydum bunu yurtdisinda iken 10'lu paketini 3 euroya almitim ama oldukca basit (ve etkili) bisey Tr'de de bulmak mumkundur diye dusunuyorum.
Ben 350d'nin auto programlarinin pek basarili oldugunu dusunmuyorum. Hatta cok sik yaniliyorlar. Ozellikle Af secimi. O acidan auto programlardan ne kadar cabuk vazgecersen o kadar iyi olur.
350d hakikaten cok cok iyi bir makine dogru secimler yapildiginda pur kalitede pro dijitallerle rahatlikla boy olcusebilen ancak teknigine hakim olmayan ellerde de bir kompakt dijital'ten farksiz olabiliyor hatta daha kotu sonuclar verebiliyor. mesela bulabilrsem linkini ekleyeyim bir sitede nikon 4300 ile karsilastirilmis 350d, sadece auto modlarda kullanmanin dezavantajini gostermek icin. Nikon bircok fotoda daha basarili..
Yani sonuc olarak hayirli olsun yeni makinen.. Zamanla goreceksin cektin fotograflari daha cok begenmeye baslayacaksin...

Bol fotograflar diliyorum...

İyi gunler..

Tarih: 29 Eylül 2005, 17:58 - İp: yok
nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

adosero beni aydınlattığın için çok sağol...gerçekten aklımdaki tüm sorulara yanıt vermişsin...ama af konusunda söylediklerin muhakkak tecrübelerine göre doğrudur.Lakin ben elbette manuel çekim inceliklerini öğrendikçe seninle hemfikir olabilirim.Bu konuda manuel çekimin inceliklerini özellikle 350d için hangi kaynaklardan öğrenebilirim?mesela bunları basitçe anlatan bir internet sitesi var mı?Birde herne kadar af çekimlerini 350d nin beğenmesende şimdilik bu şekilde idare etmeliyim.bana gece manzara çekimleri için af modunda ne tavsiye edersin?

Tarih: 29 Eylül 2005, 23:04 - İp: yok
nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

adosero aklıma gelmişken sorayım dedim.cihazın uluslararası garantisini erkaylar dahil hiçkimse onaylamıyor.gerekçe türkiyede canonun böyle bir garanti veren temsilcisi yokmuş.en yakın yer kıbrıs rum kesimi garanti veren.bu gerçekten saçmalık..lakin erkaylardan alsaymışım garanti verebilirlermişmiş...bir tr kılavuzu bile 30 ytl hem de fotokopi sattıklarını düşünürsen bu bana hiçde inandırıcı gelmedi..bir de bahsettiğin 10 YTL'lik hama uv filtre nedir?ne işe yarar? nerde bulunur? teşekkür ederim...

Tarih: 29 Eylül 2005, 23:11 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

af yaniliyor derken, eger makineye birakirsan netlik alaninin secimi (isikli karecikleri) o durumlarda yanilabiyor demek istedim. Ben daima merkez af karesini (bu terimin turkcesini bilmiyorum) kullaniyorum mesela. Bir de auto mode'lardan kastim Av, M, Tv disindaki programlar idi. Bunun yaninda her fotograf icin parametrelere mudahale etmek gerekebiliyor. Sistematik olarak pozlama duzeltmesi yapmak belki dogru degil ama ben artik surekli -2/3 pozlama ile RAW cekim yapiyorum. Cunku makinede fazla pozlama egilimi var. Zaten bence 350d'nin tek sorunu (tum dijitallerde az cok bu sorun var ama 350d'de heralde daha fazla) yuksek isiklari yakabiliyor, bembeyaz hatta seffaf gokyuzu gibi. Eger jpeg cekim yapiyorsan -2 contrast bence sart bu hatayi onlemek icin. Telafi icinde saturation'i +1 veya +2 yapman contrast kaybini biraz da olsa telafi edebilir. RAW cekim daha esnek oldugu icin contrast'a cok nadir mudahale ediyorum, bazen -1 veya bazen +1.
Gece manzara cekimleri icin ise ayri bir af modu kullanmana gerek yok. Zaten oyle bir mode da yok. tek bir af var. Hatta Mf'a alip lensini netligi sonsuza cekersen en dogrusu olur.
Garantiye gelince, ben yurtdisinda iken (Fransa) Tr'de aldigim faturali bir Canon arizasi icin Canon Fransa'ya telefon acmistim. Arizadan bahsettim ve garantisi olup olmadigini sordum. Garanti suresi icinde idi. Tr'nin Canon Avrupa bolgesinde olup olmadigini kontrol ettiler ve garantide hicbir sorun olmadigini soylediler. Yani ucretsiz olarak sorun halloldu. Ayni durumun tam tersi icin gecerli olacagini da teyit etmistim cunku simdi tum ekipmanim Fransa orijinli. Ancak tahmin ediyorum sen makineni ABD'den aldin bu durumda Erkayalar'in mudahale etmemesi normal. ancak herhangi bir Avrupa ulkesinden aldiysan bu olay Erkayalar'dan bagimsiz yani soz konusu olan Canon'un garantisi. Erkayalar halletmek zorunda. O da olmadi Canon Avrupa temsilciligine sikayet etmek gerekir. Cunku ben de cok kisa zamanda, Erkayalarin Tr pazarinda istedikleri gibi at kosturduklari ve sacma sapan fiyat uyguladiklari hissi uyandi. Umarim yaniliyorumdur.
Biseyler ogrenirsen bizi de haberdar et...

Tarih: 30 Eylül 2005, 09:39 - İp: yok
nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

sevgili adosero, ben makinayı çinden aldırttım.orjinal japon malı ama...herşey kitabına uygun dünyanın her noktasında belirli merkezlerdeki canon bayiilerinde uluslararası garantisi var..türkiye de canon'un tek distrübitörü erkaylar...lakin bu adamlara kimsenin bir şey dediği hesap sorduğu yok..fiyat politikasını bile keyfe keder tayin ediyorlar..uluslararası garanti bizde yok canon un böyle bir garanti veren kurumu da türkiyede yok diyerek ellerinde bir liste bak diyorlar yanında + işareti olan yerlerde sadece uluslararası garanti geçer gibi koftiden bir açıklamayla seni başlarından savmaya çalışıp giderkende şirince üzgünüz ama bizden alsaydınız garanti verirdik demeyi de ihmal etmiyorlar...erkaylar bence burası türkiye deyip istediği gibi at koşturuyor..böyle şey olmaz arkadaş..

Tarih: 30 Eylül 2005, 11:27 - İp: yok
nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

haa unutmadan adosero erkaylar avrupa garantisi dahil kendisinden alınmayan hiç bir makinaya garanti vermediğini altını çizerek söylüyor....

Tarih: 30 Eylül 2005, 11:31 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

nicko soyliyebilecegim pek birsey yok.. ama bildigim kadariyla canon int. degil bolgesel garantilerle calisiyor. Tr avrupa'ya dahil ve Erkayalar'in bu hizmeti vermesi zorunlu gibi. Ama bir de soyle bisey var. Tr'de Canon Tr diye bir yapilanma yok. Bu gorev Erkayalar'a verilmis yani hukuki statüsü nedir aralarindaki anlasmanin bilmiyorum. Belki buna siginarak cok piskinler. Ama nerden bakarsaniz bakin igrenc bir durum. 350d kit Avrupa'da 850 euro civarında burda 1200 euro. Canon Fransa'ya kullanma kılavuzu icin bir tel acmaniz yetiyor adresinize gonderiyorlar (seri nosu falan veriyosun makinenin o kadar).
Canon int. customer service'e cok sikayet yagarsa belki bir gun durum degisir ama bu arada erkayalar sark uyanikligiyla yuksek marjlardan para kazanmaya devam edecek (veya etmeye calisacak)....

Tarih: 30 Eylül 2005, 11:51 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar nicko..
oncelikle gule gule kullan 350D'ni.. iyi bir tercih..
..adosero sagolsun cevaplamis sorduklarini..
..
baska neler ilave edilebilir.. hmm..
..
canon, fotograf makinelerinde international garanti vermiyor ne yazik ki nicko.. ama lenslerde international garanti var..
o yuzden lensi nereden almissin hic onemli degil..
.
turkiyede canon'un disaridan alinmis makinelerine servis olanagi varmidir bilemiyorum; ama tahminimce yok.. cunku turkiyeyi avrupadan saymiyorlar.. genelde kampanyalari inceledigimizde, avrupa ulkelerini teker teker icine alan bir liste veriyorlar, ama turkiye icerisinde olmuyor..
mesela, canon, ben 350D'yi alirken 256mb'lik kart veriyordu.. ayrica lenslerde 625 pound'luk toplam indirim.. cashback kuponlarinin gecerli olmasi icin avrupadan alinmis olmasi gerekiyordu, ama turkiye listede yoktu..
..
istersen ben de kendimce cevaplayayim sorduklarini.
..makinendeki pilin takildigi yerdeki kapagi mi satin alan arkadasin kaybetmis?..nasil basarmis bunu anlayamadim dogrusu.. neyse.. eger ki makineden bagimsiz bir parcaysa dert etmene gerek yok..
pil de hafiza karti da makinenin icinde kalabilirler sorun olmaz..
makinenin lcd ekranini ben hangi bezi elime alsam temizliyorum..
lens icin adosero'nun bahsettigi anti-statik lens bezi kullaniyorum.. ama sana tavsiyem yine adoseronun dedigi gibi bir tane UV filtresi alman ve lensden cikartmaman.. dolayisiyla kirlenen UV filtre olur, sen de rahatlikla temizlersin..
..eger dikkatli kullanirsan lcd ekrana hicbirsey olmaz nicko. ama tabii adoseronun dedigi gibi koruma banti da alabilirsin; ki cok daha garanti bir yontem olur..
..
bu arada adoseronun dedigi birseye katilmiyorum dogrusu, o da, 350D'nin bir nikon 4300'den otomatik modda kotu cekmesini dusunmesi..
otomatik modlarda cok da guzel fotograflar cekiyor.. ayrica bir dslr'i nikon 4300 gibi ultra compact bir makineyle ayni kefeye koymak biraz sacma olur..
..ben en cok P modunu kullaniyorum.. o da otomatik bir mod.. ve adoseronun dedigi listede otomatik olarak geciyor..
neyse..
adoseronun dedigi sanirim mesela bir 1Ds icin bir yaziydi.. makine, kutusundan cikar cikmaz cektiginde hic de iyi sonuclar alamiyormussun.. boyle bir yazi vardi.. ama 1Ds'de otomatik modda yok..
neyse.. nasil cekecegini bildikten sonra her modda guzel cekimler yapabilirsin.. mesela makine 3 saniye pozlama suresi veriyorsa elle cekim yapmaman gerektigi gibi..
.............
lens olarak sigma 70-300 apo'ya bak istersen nicko.. hem tele, hem macro hem hesapli hem de kaliteli bir lensmis..
..ben 2gb'lik kart kullaniyorum.. 233 tane raw veriyor.. 580 tane de jpeg sanirim..
ama surekli raw'da cekim yapmana yetecek bir buyukluk 2gb.. sana da tavsiyem almisken en azindan 2gb al..

Tarih: 30 Eylül 2005, 17:36 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba dadanagast,
350d'yi Nikon 4300 ile kiyaslamak tabi ki mumkun degil hatta cok ayip ama bazen kompakt'tan 350d amator dslr'lara gecenlerin "eski kompaktim daha iyi sonuclar veriyodu" gibi sikayetleri olabiliyor. Testi yapan bu arkadasta onun uzerine denemeler yapmis ve mudahele edilmediginde ve bazi zor (makine icin yaniltici) kosullarda bunun mumkun olabildigini gostermis. Ben acikcasi M, Av, Tv disinda ve hicbir modu kullanmadim bilemiyorum. link de asagida:
http://perso.wanadoo.fr/gilles.gomez/testNum/
ilk sira tam otomatik mod (yesil)
ikinci sira manzara modu
Bunun uzerine de testi yapan 350d'nin bircok yerde soylendigi gibi tam bir beginner makinesi olmadigini yine de min bir teknik bilgi gerektirdgini soylemis. zaten kendisi fanatik bir 350d savunucusudur.
Onemlisi makinenin ne oldugundan bence cok nasil kullandigidir. Yine bir forumda, bir pro'nun Canon 350d + 18-55mm cektigi fotolardan yaptigi bir galeriyi gormustum. Cok net soyleyeyim , 1ds markII + en pahali L serisi lensler ile ve 20 yıl sonra dahi o fotolari cekebilecegeimi inanmiyorum.
yetenek farkli birsey..

Tarih: 30 Eylül 2005, 18:20 - İp: yok