nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

350d Dadanagast Cvp Ltfn !!!

sevgili dadanagast senin tüm cevaplarını yazdıklarını okuya okuya nihayet bir 350d (18-55 lens+ 512 ultra II cf kartlı) aldım.yurtdışından arkadaşımın eniştesi vasıtasıyla getirttim.sağolsunlar..975$ a iyi fiyat herhalde..çok memnunum..sorum şu cihazın pilini içine koyup mecburen iki poz çekmiş gümrükten hani benim makinam diğerekten geçirmek için gümrükten sağolsun gısgıcır geldi..300d nin türkçe kılavuzunu buldum o da aşağı yukarı aynı öz. barındırıyor o da iş gördü..ama zaten kılavuza bakmaya bile gerek görmedim pek.af olayı yetiyor zaten malum.neyse uzatmıiim şimdi makina da pil duruyo ama koruma kapağı hani dışarı çıkınca takılacak o yok herhal getiren tanıdık kaybetti şimdi gene yurtdışında..pil devamlı makinada kalsa bişey olur mu? çıkarmak gerekiyo mu uzun süre kullanmayınca? bu uzun süre ne kadar mesela 1 ay felan mı?o kapak bizim bu izmirde yok istanbulun gözünü seviim şimdi o üç kuruşluk kapağı mı istanbuldan getirtçezz.?seni bulmuşken döşeniyorum soruları kusura bakma makinaya sayende aşık oldum çünkü..512 cf kart var onu da hep içinde bıraksam neolur?onunda o dandik plastik koruma kabı yok çünkü..buna kaç gb ta kadar kart takabilirim?örn 2 gb olabilir mi?ultradan II den aşağı zaten almam da.large fine da 129 foto diyo az geldi bana.bi de 18-55 lens li kit bu lensi gözlük cam temizleme bezleriyle hafif siliyim tozunu dedim..denedim tırstım..istanbula düğüne gittim fotoculuk yaptım istanbul manzaralarını da çektim makina süper..bu fırsatla erkaylara gittim temizlik kiti aldım 15 ytl ye..içinde lens temizleme solüsyonu üç beş tane pamuklu kulak temizleme çubuğu birde küçük o bendeki gözlük cam temizleme bezlerinden ve bir de hava üflemeli fırça var.ordaki eleman pamuklu çubuğa solüsyondan bi damla damlat lensi hafifçe temizle sonra o bezle sil dedi..ne diyosun ?sana sormadan daha böyle bişey yapmiim dedim..hava üflemeli fırçayı sadece ayna temizliğinde objektifi sökünce mi kullancam?onu da lensi temizlerken tozunu alırken kullanayım mı? lcd ekranı nikon d70 i olan arkadaşım özel bi plastik korumayla korumaya almış..350d de lcd ekran çok biçimsiz yerde hani hafif içe çukur yapsalarmış yada hafif tümsek bi plastik çerçeve neyse yüzüme çekerken değiyo felan çok kirleniyo bi de sakar bi adamımdır sakınayım derken ketçapı dökerim üstüme hesabı onu da bu bezle kuru kuru mu sileyim..çizilmez mi..ya da buna uygun koruma kapağı var mı? makinaya çantada aldım lomborgini marka ona da 60 ytl bayıldık ..ama değdi doğrusu gene de makina bu malum heryerde kullancaz tozlanırsa kuru bezle mi silmeli ya da çok hafif bir nemli bezle mi? bi de gece çekerken ilk defa bir manzarıyı, kek gibi auto da çekince flaş patlattık otomatikman bu makinaya yakışmadı gitti güzelim kız kulesi manzaraları yani..flaşı hava alanında kapatıp uçakları çektim allah dedim..sonra manzara modunda da çektim yine flaş patlatıyo..gece böyle işte manzara çekerken sadece flaşsız moda mı alayım napiim? bunaltmadım umarım ama çok zaman bulamıyorum nete girmeye girince de tek adresim burası artık..gurumda sensin diyiim ne diim..bunların dışında çekim ve bakım önerilerin neler?uzağı daha iyi yakınlaştırcak yani epey olsa hani fena olmaz bi de daha geniş açılı çekçek lens ne tavsiye edersin hesaplı ve kalitelisinden? haa bi de çiçek moduna alıp bir çiçek çektim yaa süper olay bu makro muhabbeti..çocuk gibi mutlu oluyorum 33 yaşında adamım yani..her neyse ileride manuele geçcez tabii..yardımlarınla yani.. bu bir tutku hayata akarken akışın içindeki karenin durağanlığı aslında bakarken göremediklerimizin sonsuzluğu sanki..şimdiden cvpların için teşekkür ederim...

Tarih: 29 Eylül 2005, 17:09 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam adosero..
sanirim dedigin gibi AV tusunu kastediyordu kurtican..
..

Tarih: 4 Ekim 2005, 17:12 - İp: yok
kurtican
kurtican (üye)
İstanbul / Amatör

Beyler çok teşekkür ederim; hepsini anladım..Evet Av tuşunu kastediyodum.. Fakat ben bunlara bir cevap yazdım dün..
inanamıyorum ki yok olmuş yanlış bir yere mi yazdım ne oldu bilmiyorum.. hem de çok uzun yazmıştım. off!! Neyse.. diyeceğim evet Av tuşuydu.. Ama onun dışında karışık gelen sorum şuydu aslında;
siz bir ortama bakıp "-Hah ; burda WB 'yi cloudy yaparsam en doğru sonucu alırım"ya da "-off burası tam bir tunsten ortamı !!!" diyerek mi çekim yapıyosunuz? Yoksa o WB hazır presetleri gereksiz onun yerine parametrelerden biraz renk biraz sharpness; Av'yi kısalım; WB shift yapalım ( hani o hiççç bi mok anlamadığım bi grafik var ya!!) ayarlamalar falan mı yapıyosunuz?

Çünkü ben dediğim gibi güneşin batışını ve boğazın karşı yakasındaki binaların camlarından yansımasını çekiyim istedim; ama ya kıpkırmızı oldu resim; ya beyaz oldu net olmadı bazen vs... hava kararmaya başlıyodu ; ve o gökyüzüün kasvetli lacivert rengini br türlü alamadım filan.. neyse çekerek alışıcam öğrenicem.. şu sıralar işten dolayı çok fazla da ilgilenemiyorum..

------------
Bir de dadanagast sana yine bir sorum daha var tüm bunlardan ayrı olarak; hani seninle objektif üzerine yazışmıştık ve ben sigma 30mm f/1.4'e karar vermiştim;
merak ettiğim; hani benim canon standart objektifim 18-55 ya!

Benim elimdeki objektifi 30 mm ye getirdiğim anda alabildiğim açı standart 30mm objektifin görüş açısıyla aynı mıdır? yoksa biri zoom yaptığım için daha dar bir açı mı verir?

ya da benzer şekilde benim elimdeki objektifle sonuna kadar zoom yapsam ve netlediğim obje resimde 3 cm görünse (tamamen sallıyorum açıklayabilmek için..)

başka bir standart 50mm objektifte aynı obje resimde aynı boyutta görünecek şekilde bir noktada durup çeksem; resmin görüş açıları aynı olmaz di mi?

olursa çok kötü zaten!!

ya böle yazarak sormak çok zor bir de çok kısa zamanda yazıyorum filan.. ondan pek açıklayamıyorum..

herkese mutlu günlerr!!
murat

Tarih: 5 Ekim 2005, 11:37 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Kurtican;

Bu gibi emin olamadığın durumlarda en garantili yöntem manuel WB kullanmaktır. Benim 350 d'm yok ama benim kompaktta bile olduğuna göre 350d de vardır herhalde WB'ı manuel ayarlama özelliği. Bunun için yanında bulunduracağın beyaz bir kağıdı referans olarak kullanabilirsin. Sabit 30mm ile herhangi bir zoom objektifin 30mm' deki görüş açısı aynıdır. Yani 30, 30'dur. Zoom olmuş sabit olmuş farketmez. Ben burada keseyim. Dadanagast ta bir şeyler yazar nasıl olsa.

Tarih: 5 Ekim 2005, 11:59 - İp: yok
kurtican
kurtican (üye)
İstanbul / Amatör

aman bitpire yapma! aynı olmasın lütfen!! nasıl yani 30mm =30mm..???? ben sana inanmak istemiyorum.. Eminim dadanagast oralarda biyerlerde ve sesimi duyacak ve gelicek hemen şöle bol formüllü bi açıklama yapacak;
bak kurtican fokal uzaklık = objektif çapı bölü filan diye...
sonunda da diycek ki "-merak etme kurtican. 30 mm sigmanın görüş açısı daha geniş olacak ve 1.4 lük f değeri sayesinde çok geniş açılı portreler çekebileceksin"
ve ben de 30 mm f/1.4 sigmayı almak için para biriktirmeye devam edicem..

Ama manuel WB konusunda haklısın bitpire.. yani var hakikaten.. dadanagast da bahsetmişti.. Ama kullanışlı olduğunu bilmiyordum açıkçası..

teşekkür ederim.. sevgiler..

Tarih: 5 Ekim 2005, 12:19 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Dur hemen moralini bozma Kurtican. 30, 30'dur ama kalite farkı vardır. Sabit 30'un fotoğraf kalitesi senin 18-55'in fotoğraf kalitesinden çok daha iyidir. İkincisi sabit objektifler zoom objektiflere göre daha fazla diyafram açıklığı sağlarlar. Mesela sen f:1.4 diye sigma 30mm.nin maximum diyafram açıklığını belirtmişsin. Emin değilim ama sendeki 18-55'in 18mm.deki max. diyaframı f:3.5 idi galiba. 30mm. de bu biraz daha düşüktür. Yaklaşık f:4 gibi birşeydir tahminimce. Bu da sigma ile arasında 3 stopluk bir fark demektir.Yani sen sigmayla elindeki 18-55'e göre 3 stop daha hızlı enstantane kullanabilirsin. Bu f: değeri dediğin gibi geniş açılı portreler çekmeyle alakalı birşey değil. Ama bir objektifin diyframı ne kadar çok açılırsa sana o oranda daha hızlı enstantane değerleri kullanma imkanı tanır. Bu da düşük ışık koşullarında , hareketin dondurulmasında büyük kolaylık sağlar. Şöyle bir örnek verelim. 18-55'i taktın, 30mm.'ye getirdin, Av modunda diyaframı maximum (f:4) olarak belirledin. Pozometre f:4'e 1/15 sn. verdi. 1/15 sn.de makineyi oynatmadan elde çekim yapman pek kolay değildir. Halbuki sen sigma 30'la aynı fotoğrafı f:1.4'e 1/125 sn.de elde rahatlıkla çekebilirsin. Onun için "eğer zoom objektif, sabit objektifin odak uzunluğunu kapsıyorsa, sabit objektife ne gerek var?" diye düşünmemek lazım. Haa zoom objektifin de avantajları var tabii. Tek bir objektifle değişken odak uzunluklarına sahip oluyorsun ki bu hem maddi açıdan avantajlı, hem zırt pırt objektif takıp çıkarma derdinden hem de çok sayıda objektif taşıma zahmetinden kurtuluyorsun. Tercih meselesi.

#bitpire' tarafyndan 05.10.2005 13:32:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2005, 13:03 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

kurican neden sigma 30mm f:1,4???
Klasik 50mm'ye sahip olmak icin mi??
Yalniz bahsettigin lensin unu hakikaten kotu yani eger 50mm kalitesi icinse bence cok gec olmadan vazgec hele bir de 50 f:1,4'e esdeger bisey ariyosan hic dusunme bile...
Ayrica genis acidan kastin ne?? ..
30mm 30mm'dir sana 350d uzerinde 48mm verir..
danagast yetis !!

Tarih: 5 Ekim 2005, 14:56 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

isim yazmadaki becerimden dolayi kinadim kendimi tekrar okuyunca..
sevigili kurtican ve dadanagast..

Tarih: 5 Ekim 2005, 15:07 - İp: yok
kurtican
kurtican (üye)
İstanbul / Amatör

yaw arkadaşlar;!!

tamam açıklıyım durumu..( ben bunu dadanagastla konuşmuştum)
şimdi bende eski bir analog 35 mm var.. objektif standart 50mm f1.4 .. Haliyle ben bununla portre çekimleri yaptığımda gayet geniş bir açı ( 35mm sonuçta!!) yakalarken obje ile hemen arkasındaki background arasında da çok güzel bir derinlik farkı yakalayabiliyodum.. aynısını yapabilmek umuduyla aldm 350D yi.. Gelin görün ki; yine 50mm bir objektif alıp çeksem; biliyorum ki 350D'nin sensör boyutu nedeniyle 1.6 çarpanı durumu ile karşı karşıyayım.. Yani f1.4 50mm ile dijitalde çıkan sonuç; analogdakinin kenarlarının makaslanmış hali gibi bir durum oluyor..
bunun için dadanagast 30mmlik bir geniş açı alırsan bunun analog eşdeğeri aşağı yukarı 50mm ( 48)ye yakın olur.. düşük bir f değerli makina ile de istediğim alan derinliğini yakalayabildiğime göre?? 30mm f1.4 neden olmasın..

---
bir başka deyişle ben öyle bir resim çekmek istiyorum ki;
çektiğim obje resmin 9/10 unu kaplamasın; obje küçük görünsün ama netlik farkı ile arka plandan ayrılsın..
şimdi canon 50mm 1.8 var diyceksiniz ucuz da ayrıca ama abiler onunla tahminimce obje/fotograf oranını mantıklı bir boyuta getirmek içinbelli bir uzaklıktan çekmek gerekiyor böylece de alan derinliği artıyor ve o istediğim fark oluşmuyor...
ilk işim gidip analog ile çektiğim biriki fotografı scan edip sizlere göstericem..

Bu arada neden o lensin namı kötüymüş ki??
Hayallah!!

Tarih: 5 Ekim 2005, 15:26 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gercekten hayallah kurtican..
sen merak etme kurtican, dogru yolda ilerliyorsun.. cunku senin istedigin genis aci degil; eski makinen ve 50mm'nin verdigi genislikte gormek istiyorsun manzarayi.. ama cekecegin objenin arkasindaki alan derinliginin fazla olmamasini da istiyorsun.. veya alan derinligini cok aza indirebilmek..
bitpire sagolsun, acikladigi gibi, 30mm, 30mm'dir.. yani 18-55'de 30mm'ye denk getirip cekip de aldigin sonuc gibi olacak.. ama bir 30mm f/1.4 objektif ile net alan derinligi uzerinde cok daha fazla oynayabileceksin..
..bu arada adosero, 30mm f/1.4 objektifi cok basarili bir lens.. tum kullananlar da dogruluyor bunu...
tabii ki bir canon 35mm f/1.4 belki biraz daha iyidir sigma 30mm f/1.4'e gore; ama fiyati da 4-5 misli..
sigma 30mm f/1.4 cok keskin bir lens kurtican.. ve cok iyi sonuclar veriyor.. benim de almayi cok istedigim bir lens.. ama iste para durumunu ayarlayinca.. cekinmeden alabilirsin..
...
ben 350D alip buraya geldigimde, bazi arkadaslar, 350D hic tutulmadi gibi seyler soylediler..(adosero, uzerine alinma lutfen, sadece o lens hakkinda yanlis seyler isittiginden oyle soyledigini biliyorum) .. ama 350D, bugune bugun en hesapli, en kaliteli dslr'lardan birisi..
biraz fazla yuksek gonulluluk olacak belki ama ben yas tahtaya basmam.. cok arastiririm, hatta m*kunu cikartirim..

Tarih: 5 Ekim 2005, 16:07 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

kurtican,
anlayamadigim alan derimnligi 50mm ile neden daha fazla olsun 30mm'den???
fokal artarsa alan derinligi azalir aksine! Yani daha estetik flu'lar elde edersin ancak:
1- dijitalde sensorun boyutu nedeniyle alan derinliginde bir artis olacaktir.
Yani fokali 30mm'ye indirerek neden bunu daha da percinliyesin??
2- 1,4 ile bir miktar telafi edeyim dersen neden 50mm 1,4 almiyorsun? Sigma 30mm 1,4 ve Canon 50mm 1,4 arasinda 1,4'e actiginda inanılmaz bir kalite kaybi gozlemleyeceksin. Butun testlerde ve forumlarda soylenen bu ben karsilatirmadim sahsen...
Namı kotuymus derken cok ciddiyim...
ve sonuc olarak portre cekimleri icin en ideal fokal bence 80-90mm'dir. Canon 85mm 1,8 bence bunun icin yaratilmis en sahane lenstir, daha iyisi olamaz. 50mm ile de 80mm elde edersin 350d uzerinde ki daha ne ister bi insan portre icin..
neyse karar yine senin demedi deme...

Tarih: 5 Ekim 2005, 16:17 - İp: yok